| Darry a întrebat:

Daca femeile nu au voie sa intre in altar...la manastirile de maicute
cine tine slujba? o femeie.

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Fiecare Biserica si Manastire fie ea de maici sau calugari are un preot care oficializeaza slujbele. La Manastiri de exemplu daca este de calugari, nu calugarii tin slujba ci un preot. E diferenta mare intre calugar si preot.

7 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Nu este devarat...manastirile de maicute au si un preot! in altar intra numai preotul, maicutele nu au voie in altar. tu chiar nu ai fost niciodata intr-o manastire de maici? eu iti recomand sa te duci si te vei convinge ca ce spun eu este adevarat.

assiris
| assiris a răspuns:

Un preot tine slujba. Dar maicutele intra in altar smerite pentru diverse treburi specifice de intretinere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vin un preot-calugar, care tine slujbele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile au voie sa intre in altar in 4 cazuri: inainte de sfintirea unei biserici, in ziua sfintirii, daca sunt maicute sau daca sunt femei cu o viata foarte curata si acest lucru este recunoscut de toata lumea- intra pentru diferite actiuni de curatenie. In schimb, nici o femeie nu are voie sa se uite la Icoana Maicii Domnului cu Pruncul de pe tavanul altarului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un preot duhovnic care e si calugar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar trebui sa se numeasca manastire de maicute + un preot, lucky man

| Darry explică:

Am fost la slujbele de la manastirile de calugari.
Am fost si la manastiri de maicute... dar nu am nimerit la slujba. Ms. pentru. raspunsuri.