| CinevaAnonimă a întrebat:

De ce este pacat sa faci din ochi cuiva?

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde. Daca ii fac cu ochiul neveste-mii, e o joaca de copil. E una din micile savori ale vietii pe care ni le facem unul celuilalt. Si nu e nici un pacat in asta, din contra, e recunoasterea a ceea ce e intre noi, o exprimare a ce e intre noi. Daca insa vad o femeie frumoasa pe tramvai si fara sa o cunosc si sa fie ceva intre mine si ea ii fac cu ochiul, dau dovada de nesimtire, si de aceea e pacat. E ca si cu mina pusa pe fund, nici o dama nu te va lasa sa o atingi acolo decat daca esti ceva special pentru ea, altfel esti nesimtit cand o faci.

| mentholinks a răspuns:

Este pacat sa fii ortodox si sa te pleci inaintea icoanelor, asta e pacat nu sa faci din ochi sau sex salbatic.

| Superior a răspuns:

Ne luam strict dupa Biblie, daca ar fi dupa cartile facute de mass-media si sarutul ar fi pacat, si sa porti haine ar fi pacat...

| CinevaAnonimă explică (pentru Superior):

Partea cu sarutul are in vedere ispitele, adica tinerii isi fac tenatii sexuale. Partea cu facutul din ochi nu o inteleg.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Și în sutele de mii de ani dinaintea apariției Bibliei, după ce se luau oamenii?

| Nilsson a răspuns:

Cred ca facutul din ochi la care te referi e o forma de flirt mai evidenta si lipsita de bun simt, doar asa ar putea fi considerat pacat. E vorba de intentie aici, actul in sine n-are nicio problema si oricum nu il practica decat copiii.

| Victoria18 a răspuns:

Asta sunt doar superstitii, nu crede in ele

| CinevaAnonimă explică (pentru Victoria18):

Dar scria intr-o carte ortodoxa asa ceva, intr-un indrumar pentru spovedanie mai exact.

| Victoria18 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Acum ies carti ortodoxe ca furnicile dupa ploaie... Nu toate sunt adevarate... Putine

| Golyat18 a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

(AM MITRALIERA CU VERSETE) Uite aici prietene asta-i luata din biblie:

Matei 12:36 Vă spun că, în ziua judecăţii, oamenii vor da socoteală de orice cuvânt nefolositor, pe care-l vor fi rostit. b-)

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Nu-s ortodox si cred ca n-ai de ce sa te temi totusi ma voi mai gandi.