| AvalohAlyn a întrebat:

De ce este un pacat masturbarea? Sigur este pacat? Toti o facem, mai mult sau mai putin in viata.

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat, asta e o inventie a rabinilor, preotilor si pastorilor.

| Adry05 a răspuns:

Auzisem ceva ca cica e irosita samanta, sau asa ceva. laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Este pacat pentru ca asa au considerat odata niste oameni mai incuiati la minte

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile sexuale extrafamiliale (care au consecinte grave asupra familiei), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

| milan9 a răspuns:

Este si aceasta o treapta a pacatului desfranarii...

| DeyCj a răspuns:

Poate devni păcat(că nu iei o fată) dacă omul o ţine aşa toată viaţa laughing); Păcat că nu schimbă metoda manuală cu cea „automată", desigur laughing.

| VelaJohnny a răspuns:

Tine de moralitate. Ai intretine relatii sexuale anale cu tine insuti? Nu dau ca exemplu alta parte a corpului. Masturbandu-te intretii cu membrele. Cum iti suna privind lucrurile din unghiul asta? Dumnezeu a creat relatiile sexuale sa aiba loc intr-un anumit mod si in cadrul casatoriei. Orice abatere este fornicatie (preacurvie) sau adulter (curvie). Si nu e frumos sa generalizezi, stii ce prost se pot simti unii cand insinuezi ca ar practica un lucru asa dezgustator. Scuza-ma, dar nu o fac nici macar putin in viata. Chiar nu imi vine sa imi folosesc mana pe post de vagin si sa fac sex cu ea, in timp ce visez ca mana mea ar fi stiu eu care tipa.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Astia care-s cu "e pacat domne" is regii cu 2-3 pe zi. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pacat, dar dumnezeu vrea sa te scape de el nu sa te condamne sau sa te respinga

| Mașka98 a răspuns:

Masturbarea este un obicei nesănătos din punct de vedere spiritual, întrucât duce la atitudini care încurajează egocentrismul şi care corup mintea.* De asemenea, cel ce se masturbează poate ajunge să-i considere pe alţii simple obiecte sexuale, sau instrumente pentru obţinerea plăcerii sexuale. Sexul ajunge să nu mai fie o manifestare a iubirii dintre un bărbat şi o femeie, ci un simplu act fizic, care produce o plăcere de moment, şi o modalitate de eliberare a tensiunii sexuale. Dar această eliberare nu este decât temporară. În realitate, în loc să omoare mădularele corpului „în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală" nepotrivită, masturbarea le stârneşte (Coloseni 3:5).
Apostolul Pavel a scris: „Iubiţi fraţi, să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul şi să ne desăvârşim sfinţenia în teamă de Dumnezeu" (2 Corinteni 7:1).
Cu ceva efort, e posibil de debarasat de aceasta practica.

| TomasMC69 a răspuns:

Si preotul tau o face.