| anonim_4396 a întrebat:

De ce e masturbarea un pacat? Toti o facem sau am facut-o de multe ori la viata noastra.De ce sexul nu e pacat si masturbarea este?

26 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Și sexul și masturbarea, orice e legat de sexualitate e considerat eronat ca fiind păcat, că cică omul e născut din păcat și tot ceea ce face e păcat, numai unul singur e drept, imaculat și perfect, și ăla-i zice dumnezeu.Real Dumnezeu nu există, doar doxa dea a crea sentimente de vinovăție omului, cu scopul de a-l controla și transforma în sclav.
Aberant de aiurea dar asta e învățătura creștină.
Real sexul, sexualitatea și orice legat de sex, degajă energie sexuală, iar acea energie este benefică pentru spiritul omului.Se știe că sexualitatea menține un cuplu în viață. Fără ea cei doi parteneri s-ar despărții, sau așa cum se-ntâmplă la români stau pentru copii, sau stau unu cu altul doar de rușinea satului, lucru dea dreptul idiot și stupid, dar real la români.

| SG1995 a răspuns:

Sexul nu e pacat? Wow unde scrie, nu stiai ca daca faci sex doar de placere fara sa te produci o sa arzi in iad?

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Cum a zis Domnul: „Oricine se uită la femeie, poftindu-o, a şi preacurvit cu ea în inima sa" (Matei 5, 38); iar un oarecare înţelept a spus: „Din vedere se naşte iubirea". De aceea Solomon porunceşte să nu fim robiţi de ochii noştri, nici cuceriţi de plăcerea frumuseţii. „Fiule, să nu-ţi biruiască inima frumuseţea ei şi să nu te seducă prin ochii ei". (Proverbe 6, 25)
Toti am pacatuit, nu este niciunul care să aibă pricepere. Nu este niciunul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu. * Ps 14:1-3; Ps 53:1;; 12 Toţi s-au abătut şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, niciunul măcar. Pentru că toţi am săvârşit păcate. În cartea Eclesiastul 7:20 se spune că "pe pământ nu este nici un om fără prihană, care să facă binele fără să păcătuiască". Epistola întâi a lui Ioan 1:8 spune de asemenea că "dacă zicem că n-avem păcat, ne înşelăm singuri, şi adevărul nu este în noi".

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Este vorba la ce placeri poftesti facand asta.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Cum poti sa curvaresti daca esti singur? explica-mi rational

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Mor milioane de copii infometati dar dumnezeu se uita cum tu o faci minunat

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da, placerea in sine e un pacat intr-o religie de.

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Absurd. Dorinta sexuala nu e controlata de partea rationala a creierilui. Deci faptul ca poftitul ar reprezenta un pacat e o idiotenie.
Suntem programati prin natura noastra sa comitem pacatul asta. De ce ne-am mai abtine atunci?

Iar ce zice solomon e irealizabil. Prin constructia noastra suntem robii ochilor nostri. Sa ii spui unei persoane sa nu se excite la vederea unei persoane atragatoare de sex opus e ca si cand ti-as spune eu tie sa nu simti durerea dupa ce iti infig un cutit in burta. Mult noroc cu asta!

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De asta ai viață, omule nu sa te chinui ci să o trăiești.Degeaba vin popii cu doxe prin care inhibă și chiar distruge orice e frumos în viața omului.Cine chiar crede așa ceva ajunge să- și trăiască viața în sentimente de continuă vinovăție.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vei arde pe veci in iad

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Iisus a spus ca preacurvesti cu gandul, nu e bine sa poftesti ce nu este al tau.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

"Să nu doreşti casa aproapelui tău; să nu doreşti femeia aproapelui tău, nici ogorul lui, nici sluga lui, nici slujnica lui, nici boul lui, nici asinul lui şi nici unul din dobitoacele lui şi nimic din câte are aproapele tău!" (Ieşirea 20, 17)

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

De aci rezulta ca aia daca nu e casatorita sau nu are iubit esti liber sa ai fantezii si chiar sa o faci cu ea.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Inferno):

Este irelevant pentru tine deoarece nu vrei sa accepti nimic.

| Inferno a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Este irelevant pentru ca nu are legatura cu nici macar una din afirmatiile mele.

| doctorandus a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dap, conform lui Isus Hristos tocmai am preacurvit cu Ruth Bodnariu.

P.S. Ea nu stie.