| Demise a întrebat:

De ce există atât de multe religii şi nu doar una singură?

Răspuns Câştigător
| RaduMD a răspuns:

Există mai multe religii fiindcă o singură religie este adevărată. Adevărul este unic, falsul e multiplu. Din acelaşi motiv există mai multe teorii filozofice, deşi înţelepciunea e una singură. Există mai multe teorii ştiinţifice, cu toate că adevărul ştiinţific este unul singur, etc.

16 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Pai daca acum sunt multe citeste istoria sa vezi cate erau in antichitate... Incet-incet religiile dispar in mod natural. Se va ajunge la un moment dat la zero religii.

| Demise explică (pentru ramona30):

Probabil.

Răspuns utilizator avertizat
| Polaris a răspuns:

Relgiile de azi sunt hibriduri ale altor religii - credința oamenilor esta ca... legea conservării energiei. Și în univers nimic nu se pierde, totul se conservă.
Oamenii au nevoie să creadă în ceva, adesea alegând crezurile părinților sau ale oamenilor printre care au crescut. Specia umană, fiind extrem de ignorantă și încăpățânată, nu acceptă noul și preferă să păstreze o linie dreaptă orizontală în graficul evoluției.

| Dreamer a răspuns:

Pentru ca omul nu stie sa conserve adevarul.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Pentru ca fiecare om e diferit de restul.

Fiecare intelege ce vrea din religie (indiferent care e ea) si isi creeaza propria religie, pe care e posibil sa o palca si altii si asa se creeaza o religie noua.
Eu cred ca tu te referi la religiile majore. Astea apar datorita mediului in care sunt respectivele culturi si majoritatea religiilor au aparut in vremuri de care noi nu avem cum sa aflam.

Cel mai simplu raspuns e asta: Daca ar fi o singura religie am ramane (ma refer la specia naostra) fara un motiv in plus sa ne contrazicem.

P.S. Oameni creeaza religi in functie de propriile opinii.

| 4b a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt diferiti si s-a ajuns ca fiecare sa creada in cine stie ce zeitatea, sau ce-o fi ea, dupa bunul plac...
Si pentru ca ideiile se bat cap in cap, omul si-a urmat drumul cu religia lui

| oliviaaa a răspuns:

Fiindca oamenii se gindesc numai la bani

| Infraverde a răspuns:

Chestiune de perspectivă. Fiecare crede în ce vrea, aşa e corect. Dacă eu vreau să cred că după ce dau colţu' mă voi reîncarna în cine ştie ce soi de futchapuk, sau voi ajunge într-un loc minunat plin de panseluţe şi cu şosele decente, atunci asta cred. Nu mă obligă nimeni să fiu budistă, catolică, ortodoxă, whateva. Eu poate vreau să cred că după ce mor o să plângă cineva după mine. Ce religie e asta?

| richarddawkins a răspuns:

Pentru ca fiecare persoana sa aiba religia lui de aia

| AnonymousV a răspuns (pentru richarddawkins):

Pentru ca toti sa fie la putere!

| Ferenin a răspuns:

Bine-ai venit pi pamant.pi terra.asa-i la noi. Dumnezeu e unic.credinte sant mai multe.

| Firdinica a răspuns:

Pentru ca exista doar un dumnezeu.Cel in care credem noi crestinii, dar alti oameni nu vor sa creada asta si din pacate s-au facut mai multe religii.

| Vegah a răspuns:

Fiindcă trebuie concurenţă.

| razvan2611 a răspuns:

Pentru ca fiecare, avand ca punct de plecare Adevarata Credinta ( cea Ortodoxa ) a dorit sa schimbe cata ceva, deoarece nu era de acord cu unele reguli. Sunt multe religii fiindca fiecare a inteles mesaju Biblic intr-un anumit fel, si fiecare isi sustine parerea cu scopul de a fi mai multi ca si el...

| egidiu a răspuns:

Pentru ca dumnezeu este la toate religiile dar sub alte denumiri si faza cu obiceiurile depinde de zona asa cred eu