| Aihao19 a întrebat:

De ce exista moartea?

14 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi dacă n-ai mai muri ar însemna să trăieşti veşnic aici cu alde Dragnea, Becali, Băsescu, Kovesi...Nu cred că ar fi ceva de dorit.

| sthhall a răspuns (pentru sabin89):

Ai uitat de Iliescu.

| DeyCj a răspuns:

Moarte nu există.E doar o metaforă cre(ș)tină și se referă la acel moment în care sufletul înconjurat de spirit(nu spirt) părăsește corpul uman în care a(-r fi trebuit) evoluat spiritual. Sufletul o dată eliberat din acest corp devine liber să facă ce vrea.
De asta există moarte, pentru ca sufletul să treacă de la corpul fizic la corpul astral.

| mentholinks a răspuns:

Ca sa ne salveze de la chin.

| sthhall a răspuns (pentru mentholinks):

Care chin? Ce tot aveți laughing E normal să murim, nu-i vorba de salvare.

| Steregoi a răspuns:

Datorita pacatului.

| Samariteanul a răspuns:

Citeste Biblia si dupa pune astfel de intrebari.

| sthhall a răspuns (pentru Samariteanul):

Nu întrebarea pusă este greșită, ci comentariul tău.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru sthhall):

De ce? Chiar asa, prefera sa ne intrebe pe noi in loc sa citesca biblia? Asteapta sa-i argumentam noi ca sa aiba ce comenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa ai ce sa halesti.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Moartea e plata pacatului. Pacatul este tot ceea ce faci, spui sau gandesti impotriva Lui Dumnezeu, sau incalcarea Legii Lui D-zeu. Legea este cea care ne spune cum sa ne ferim de pacat, si, conform lui Pavel in epistola catre ROMANI, ati iubi aproapele ca pe tine insuti este implinirea Legii, fiindca daca iti iubesti aproapele ca pe tine insuti nu poti sa-i faci rau.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Deci daca ne-am iubi aproapele ca pe noi insine, am implini legea si prin urmare n-am mai pacatui si in cele din urma am fi salvati de la moarte la fel ca Ilie si Enoh.

| rexiomaria a răspuns:

Pentru a continua existenta.
Nu exista nici o fiinta care a evoluat pana in punctul de imortalitate in afara de Turritopsis dohrnii. Dar de ce?
Pai Turritopsis dohrnii are multi pradatorii si cred ca ii este greu sa isi gaseasca perechi ca sa se imperecheze?
Un lucru sigur este ca e vulnerabila, si sti ce mai este? Extrem de simpla, totul corpul ei este 80% sau mai mult apa.
Dar alte animale si insecte sunt mai complexe, si au conditii mai bune de trai, pentru ca daca nu ar avea nu ar mai exista, ar fi selectie naturala.

Moartea exista pentru multe viinte ca altii sa traiasca.
Imagineazati daca ai putea sa ai cati copii vrei, si sa nu imbatranesti pana mori? Tot ai putea murii, te-ar putea ucide cineva, sau ai murii de o boala, dar daca nu ar exista DELOC moarte, Pamantul nu ar fi populat de nimic.

In primul rand pentru ca... crearea a ceva complet nemuritor, nu doar mereu tanar, ar fi ceva imposibil de creat, ceva imposibil in a evolua. Chiar si pentru o fiinta extrem de simpla.

| rexiomaria a răspuns (pentru rexiomaria):

In cazul Turritopsis dohrnii, prin imortalitate ma refer ca nu moare de batranete.