| vladutcornel a întrebat:

De ce există negri?
Dacă Dumnezeu L-a făcut pe om după chipul și asemănarea Sa și nu există evoluție, de ce există atât de multe rase diferite de oameni? Nu ar trebui să arătăm toți la fel?
În mod normal, din doi părinți albi, cum sunt Adam și Eva în majoritatea picturilor, nu iese un copil negru sau asiatic.

22 răspunsuri:
| ToKen a răspuns:

La negri a scapat mai mult pamant. Ba dum tss

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru ToKen):

I-a uitat mai mult in cuptor.
rolling on the floor

| sublime89 a răspuns:

Nu a existat Adam si Eva. Specia noastra a evoluat in Africa, si la inceput toti eram negri. Pe masura ce am migrat spre alte parti ale lumii, de-a lungul mileniilor, am patruns in regiuni diferite din punct de vedere climatic, iar asta a dus la o adaptare a diferitelor grupuri umane, si la o modificare a trasaturilor. Pielea alba a rezultat ca o adaptare la traiul in zonele mai reci, unde lumina soarelui era mai slaba. Ochii albastri sau verzi sunt si ei produsul anumitor mutatii genetice care au avut loc cu mii de ani in urma, pe masura ce omul se raspandea prin Eurasia. Toate trasaturile oamenilor de pe planeta se trag din astfel de mutatii care au afectat mici grupuri, unele mai izolate decat altele, si au dus la diversitatea pe care o intalnim azi.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Originalul povestirii Adam si Eva este scris pe tablitele sumeriene cu mult timp inainte de aparitia Bibliei.
Sumerienii plaseaza creatia lui Adam acum cateva sute de mii de ani.
Dar existau si alte rase de oameni pe Pamant in acea perioada.
Biblia a fost scrisa de niste plagiatori ignoranti.
Adam si Eva nu au fost primii oameni de pe planeta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu? ce esti? om? ori maimuta? esti creat ori fatat?

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Jorpale, nu spune ca matale ai fost creat personal din lut. Ma gandesc ca ai fost si tu "fatat", ca noi toti.

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine zici taica. L-ai spart pe ateul ala infect.
Las ca le dam noi la ***** nenorocitilor.
Pentru vladutcornel:
Te pui cu DUMNEZEU, fiti-ar mama dracu. Vrei bataie, nu ti-e bine ateule?

| drutzix a răspuns (pentru Dandanache):

El a fost creat din balegar in niciun caz fatat laughing

| CοnstruimCatedrala a răspuns (pentru drutzix):

Sa vezi când ti-o bag DUMNEZEU fulgeru-n ***, sa vad atunci cum mai razi ateule.
Sa vedeti voi prapad la urma, sa moara gibilian, ca nici mafia ruseasca nu va mai scoate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acu depinde si ce ai intales din modul meu de esprimare fiindca sant mai multe de pilda; esti ouat ori fatat? in moldavia noastra, vorba arata si starea de spirit a omului, si cultura si orice vrei daca esti roaman si gandesti si simti romaneste.chestie de context; aci este conflictul dintre ADAM si maimuta din copac evoluata in om.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CοnstruimCatedrala):

Asa-i ma catrindalule, l-am pus la punct.Si am pus si punctul pe! dedesubt. oare mai poate dormi la noapte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a zis; sa FACEM OM DUPA CHIPUL SI ASEMANAREA NOASTRA.dar Dumnezeu nu este OM.el este Duh sfant.ia mai citeste sa vezi cum e de fapt? si te vei lamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt crestin si cred in Dzeu, poate din cauza indoctrinarii, poate ca vreau sa am pe cineva in care sa am incredere sa cred ca ma va ajuta cand nimeni ma poate ajuta.Sa sper. Imaginar sau nu e bine sa crezi in cineva sau ceva.Insa omul nu se trage din Adam si Eva si nu e creat dupa nicio infatisare. Din cate am citit si punand cap la cap din ce istorie si geografie am invata, tind sa cred ca, da, omul este creat de acei zisi zei.Creaturi coborate din cer sau de unde eau coborat ei incrucisandu-se cu femeile pamantene.Cum pot fi mai multe creaturi in univers, bineinteles ca si blondele noastre cu ochi albastri au nascut diferite specii de om. Asta cred eu.Fiecare e liber sa creada ce vrea, nimeni nu stie precis precis cum si ce fel au luat nastere diferite rase de oameni.

| SuNaM a răspuns:

Mai taticule, cand se spune ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa se vorbea la caracteristicile sale spirituale:ratiunea, gandirea si vorbitul nu dupa chipul fizic pentru ca nimeni nu stie cum arata Dumnezeu!

| Ben00 a răspuns:

Viata este un puzzle greu de rezolvat. Nu putem cunoaste tot si trebuie sa ne bazam si pe experientele celorlalti. De asta, daca esti interesat de ce s-a intamplat acum 2000 de ani sau in vietile sfintilor cauti, daca nu, nu.
Dumnezeu le-a lasat motivatii si celor care vor sa se tina departe de El.

| vladutcornel explică:

Prefer explicații care nu implică deloc Evoluția.

Explicația că "Pigmentul pielii e influențat de condițiile de mediu" este Teoria lui Charles Darwin, adică teoria clasică a Evoluției.

Dacă trebuie invocată Evoluția doar pentru o perioadă de 5-6000 de ani, vârsta Pământului și Universului, așa cum susțin "avocații" teoriei Creației. De ce nu poate fi extinsă la cca 4 000 000 000 de ani, cât arată cercetările științifice că are Pământul? Sau la 13 000 000 000 de ani, cât ar avea Universul?

| Iliotropion a răspuns:

Noe a avut 3 fii Sem, Ham și Iafet fiecare reprezentând un continent.
Evoluție antropologică există și este influențată de condițiile de mediu, nu cred că a spus cineva că oamenii nu au evoluat deloc în 2000 de ani.
Numai dacă ne uităm la media de viață sau de înălțime care au crescut.

Se poate pune problema și de ce nu este tot globul pigmentat dacă la-nceput a fost Africa cum se zice de către unii.

| Dandanache a răspuns (pentru Iliotropion):

Se poate pune problema, doar ca la ultima intrebare raspunsul e lesnicios: evolutia antropologica s-a desfasurat pe o perioada mare de timp. O intrebare dificila e insa: se poate produce o transformare rasiala completa in doar 2000 de ani, prin schimbarea climatului?

| drutzix a răspuns (pentru Iliotropion):

Pentru ca nu s-a intamplat in 2000 de ani.
Cand s-au mutat in Europa oamenii cu tonul pielii mai deschis supravietuiau mai usor si de-a lungul timpului au ramas doar cei albi.
Si eu stiam ca sunt 5 continente nu 3 dar e greu cu geografia.

| Iliotropion a răspuns (pentru drutzix):

Au trecut mai mult de 2000 de ani de la Noe în cronologia biblică, pe cele 3 continente se consideră că au migrat gintele celor 3 fii, nu am zis că sunt doar 3 continente nicăieri.

| drutzix a răspuns (pentru Iliotropion):

Pai si indienii, aia din Australia, Chinezii cum au aparut? Ca nu prea inteleg ce vrei sa spui?

| TronCat a răspuns:

Pigmentul pielii e influențat de condițiile de mediu. Cel închis la culoare (negru) a ajuns aşa din cauza expunerii la soarele de 40° C din Africa. La asiatici adâncirea pupilelor a fost o reacție naturală la vânturile puternice din regiune, din câte îmi amintesc. Există o cauză ce a modelat caracteristicile unei rase.