| Zazen a întrebat:

In geneza 2:cu 22 ni se prezinta urmatoarele : ,,Din coasta pe care o luase din om, Domnul Dumnezeu a făcut o femeie şi a adus-o la om. "
Ce să intelegem :că femeia este altceva,decat om?
Dacă Eva a fost făcută din Adam, şi doar din ei s-au înmulţit toţi oamenii ulteriori, atunci de ce acum sunt patru grupe sanguine, patru rase diferite, cînd ar trebui să fie doar una, cea originară şi unică, a lui Adam?
De unde această diversificare/evoluţie, dacă nu a existat evoluţie, aşa cum susţine religia?!

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Pentru cei care au scris biblia doar barbatii erau oameni. Femeia era doar un fel de sclava sexuala si nu numai. O fiinta inferioara. Am avut si eu o conversatie cu un coleg crestin odata, si l-am intrebat daca el crede ca adam si eva au fost negri. El a zis ca nu, au fost albi ca si noi. Si atunci de unde au aparut oamenii negri, africanii de astazi, l-am intrebat. N-a stiut ce sa mai spuna laughing Problema crestinilor e ca nu stiu sa-si foloseasca judecata deloc. Religia ii invata ca e un lucru rau sa gandesti prea mult.

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista trei grupa de sange, cea de a 4-a este o consecinta a fenomenului de codominanta. Exista grupa 0, A si B.
Orice combinatie ai face intre 2 dintre acestea nu poti obtine toate cele patru grupe.

Răspuns utilizator avertizat
| cornelmarius a răspuns:

Zenzen buna intrebarea ta dar lucrurile nu se intelega sa ca si cum le ai vede de pe acest pamant, lucrurile sunt mai profunde decat atat, daca observi femeia este facuta alaturi de barbat inca din ziua a 6, parte femeiasca si aprte barbateasca i-a facut si le-a dat numele de OM cea ce este foarte important, inainte de pacat nu apare numele de Adam si Eva ci dupa pacat, coasta trebuie sa intelegi duhovniceste ce insemnatate are, crezi ca intamplator Isus este impuns tot in coasta?

Răspuns utilizator avertizat