| MgtfDinamo a întrebat:

De ce femeile trebuie sa le fie inferioare barbatilor?

Răspuns Câştigător
| Achtor a răspuns:

''Nu fi rau cu femeia. Nu o face niciodata sa planga pentru ca Dumnezeu ii numara lacrimile. Ea nu a fost facut din cap sa fie superioara, nici din picior sa fie calcata...a fost facuta dintr-o parte sa fie egala, de sub mana sa fie protejata, de langa inima sa fie iubita.''
Asta e adevarulbig grin

| Polonic1 a răspuns (pentru Achtor):

Unde ai citit chestia asta?

| Miauti a răspuns (pentru Achtor):

Si de sub craci sa fie intepata... e o prostie cu egalitatea. Ar tr sa fie supuse 100%, chiar ar sa fie vandute. Daca ar fi egalitate, muncii cot la cot cu barbatii, dar uite ca nu e.

25 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Daca barbatii exceleaza in prea multe domenii, a cui este vina?

| Inferno a răspuns:

Pentru ca, din punct de vedere al complexistatii, o coasta este inferioara unui intreg organism. Iar, din punct de vedere religios (crestin) femeia este creata dintr-o coasta.
Concluzia: Femeia este, nu trebuie, este inferioara barbatului.

NOname
| NOname a răspuns:

Femeile nu trebuie să le fie inferioare bărbaţilor, cu toate că basmele religioase (scrise de bărbaţi primitivi şi misogini) afirmă contrariul.

- http://i.imgur.com/hFFRXIu.jpg
- http://i.imgur.com/UJH2Ej1.png
- http://i.imgur.com/hvxhMJy.jpg
- http://i.imgur.com/Oh6sq78.jpg
- http://i.imgur.com/GIYXs1O.png

| Dreamer a răspuns:

Problema este in mintea voastra. Femeile nu mai sunt de mult inferioare barbatilor. Dar daca va lasati dominate sa fiti sigure ca veti fi dominate...

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu a creat femeia sa fie inferioara barbatului, ci a facut-o ca un ajutor pentru el.Geneza2:20-24

| Kaℓi a răspuns:

Cum poti sa pui o intrebare de asta?
Isn't pretty, isn't girlish.
Poate un pic emo.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru MgtfDinamo):

Asta nu inseamna ca femeile sunt inferioare, inseamna doar ca unii barbati sunt mai violenti. Si mai cretini.

Răspuns utilizator avertizat
| Kaℓi a răspuns (pentru MgtfDinamo):

Cand ti-am dat primul raspuns, aveai nickname "PrettyEmoGirl". Am facut o "tragere la tema", cum ar spune un rebusist, si ma refeream la intrebare, nu la intrebator. Reciteste!
Reiau: cum poti pune o intrebare de felul asta, care nu e nici pretty, nici girlish, poate doar putin emo?
E prea complicata procedura, ca as sterge raspunsurile. O sa tin minte ca esti sensibila si nu o sa-ti mai fac niciun fel de problema. Peace!

Răspuns utilizator avertizat
| MMihai a răspuns (pentru MgtfDinamo):

De ce femeile trebuie sa le fie inferioare barbatilor?==în statele civilizate femeile, legislativ, sunt egale cu bărbații!

| Inferno a răspuns (pentru Kaℓi):

Femeia este inferioara barbatului, pentru ca ea nu poate sa vaneze mamuti sau tigrii cu colti sabie.

| Kaℓi a răspuns (pentru Inferno):

Normal ca nu vaneaza... vorba aia, de ce sa scoti carbunii din foc cu mana, cand ai cleste? big grin

| sublime89 a răspuns:

Pai cine zice ca trebuie? Religia? Cuvantul lor nu mai conteaza demult.

| Lizzu a răspuns:

Nu "trebuie" nimic.
Realitatea nu e cum scrie intr-o carte, stii tu ce carte...

| ErrorFound a răspuns:

Pun pariu ca o sa primesti raspunsuri de la niste retardati care au spus ca asta e legea lui Dumnezeu si alte tampenii. De fapt, "legile lui Dumnezeu" au fost scrise de niste barbari fara minte.
Hai sa-ti fac o comparatie:
Ateismul a aparut cam acum 200 de ani. Corect?
Tot prin 1800 a fost adoptat votul pentru femei in SUA. Vreo legatura?

De 200 de ani ne-am trezit la realitate si am descoperit(cu uimire) ca toti suntem egali. Suma aceasta a dogmelor numita religie a inceput cu niste idei specifice epocii in care a fost creata(femeile erau inferioare, Pamantu era plat, Pamantul era centrul universului, ceva ne-a creat...-numai tampenii).

Femeile nu trebuie sa fie inferioare barbatilor, doar ca datorita religiei am ajuns sa spunem ca femeile sunt inferioare(s-au pastrat dogmele invechite). In fine, pana nu se scapa de notiunea de "religie", societatea nu va fi superioara unei societati animalice.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia spune că Dumnezeu a creat femeia pentru a se dovedi "un ajutor care să i potrivească" bărbatului. (Geneza 2:19) Deci femeia nu este inferioară bărbatului ci diferită de el. Ea posedă calităţi şi deprinderi care bărbatul nu le are. Situaţia dintre bărbat şi femeie se poate asemăna cu cea dintre un chirurg şi un anestezist: doar o colaborare bună dintre ei aduce rezultate.

| Rakanishuu a răspuns:

Pentru ca asa a zis un barbat, in numele lui Dumnezeu.

| TizZu15 a răspuns:

Pentru ca sunt facute din coasta barbatului.

| fearlessss a răspuns:

A dat Dumnezeu legea asta? Dumnezeu nu a dat legi, El a spus:iubeste si fa ce vrei.Citeste in Noul Testament :,, ...nu mai exista parte femeiasca sau parte barbateasca caci toti suneti uniti intru' Hristos. Oameni au facut aceste legi..religia arata inegalitatea.dar religia nu mai coincide cu cuvantul lui Dumnezeu e manipulatoare.Toti suntem egali. Daca ar fi cum zici tu..atunci Dumnezeu nu ar fi mai bun nu? atunci nu ar exista bunatate..noi stim sa fim buni. oare de unde? de la El pentru ca El ne a dat puterea de a fi buni.

| bobbyjah a răspuns:

Cine ti-a zis minciuna aia, eu nu ma consider inferioara laughing

| aallyynnuuttzzaa a răspuns:

Si mie mi-a zis cineva ca femeia e cu 10 pasi mai inaintea pacatului decat barbatul! De ce femeile nu se pot si ele face preot?