| RAY a întrebat:

De ce i-a dat dumnezeu lui satana lumea lui? de ce satana domina lumea asta daca dumnezeu este creatorul nostru de ce nu are grija de creatia lui?

Νίκος Pacat ca omenirea nu invata nimic din ce inseamna a fi sub domnia lui Satan dar noi inca ne imaginam un viitor stralucit fara Dumnezeu.

de ce sa nu ne imaginam un viitor stralucit daca lui dumnezeu nu-i pasa de creatia lui?

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Parca se spunea ca omul se naste neutru cand vine vorba de religie si ca pe parcursul vietii alege el in cine sa creada. Sau in cazul meu (daca sa creada).
Multi zic chestii precum cele spuse mai sus de tine sau ca de ce nu il vedem pe dumnezeu si bla bla bla. Din ce tin eu minte, de la religia predata, dumnezeu putea cu usurinta sa-l omoare pe satan dar s-a gandit mai bine si a ajuns la concluzia ca ii poate fi de folos. I-a si zis la un moment dat,, Te las sa necajesti omul, dar sa nu te iei de sufletul lui. Eu i-am dat acel suflet!"
Acum. de ce vrea dumnezeu asta? Pai... dupa cum ti-am zis si eu in raspunsurile anterioare si ai cam afirmat chestia asta din ce imi aduc eu aminte, lumea asta e un fel de test. Si. daca facem chestii precum, rugaciuni, sa ne ducem la biserica, avem credinta in dumnezeu, etc (mhm. sclavi) Stai ce? :/ Daca facem toate asta bineinteles ca o sa trecem acest test si ca o sa fim trimisi in rai. Acum. diavolul pe noi, ne infulenteaza si ne face sa alegem calea gresit. El nu ne obliga, doar ne-o arata. Iar daca o alegem, PAC! RIP! Deci asta este intr-un fel o influenta la care trebuie sa facem fata. Sau. sa credem in dumenzeu. Pentru ca uite. ai si tu nevoie de ceva. te rogi la dumnezeu, te rogi, te rogi, nu primesti acel ceva, evident ca-ti dispare cheful si la un moment dat renunti. Iar dumnezeu asta vrea, sa credem in el si sa ne rugam la el. Si ne supune la diferite teste.
Si de aici credinciosii, impart oamenii in 2 caterogii. Cei cu credinta si cei satanisti. straight face Ei bine. eu nu-mi bag nasul in treaba asta. In sensul ca. daca nu cred in dumnezeu pentru ca nu exista nicio dovada, de ce as crede in satan, care la fel, nu exista nicio dovada? Eu nu cred in nimeni, nimic si punct. Decat sa zica,, Doamne ajuta-ma!", prefer sa zic,, Hai ca pot reusi, ma cred in stare si sunt sigur ca o pot face!" big grin

| RAY explică (pentru Nemessys):

Ai dreptate

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ceea ce-ti doresti vei avea parte, Liberul Albitru.

| danut a răspuns:

Te-am asigurat ca ce-ti doresti se va implini. Daca doresti un comentariu a unor texte Biblice ar trebui sa stii cum se face exegeza unui text. Un text nu se ia de sine statator ci sunt anumite lucruri care se iau in considerare, sensul textului in contextul istorico-cultural, sensul Biblic al istoriei din care face parte textul respectiv, cultura popoarelor din vecinatate.
Din Ex.22, 29 sigur vrei sa scoti in evidenta cerinta lui Dumnezeu pentru intai nascuti. Pai este EXTRAORDINARA cererea lui Dumnezeu, de ce? Toate popoarele din acea vreme isi sacrificau intaiul nascut pentru zei prin moarte, in general erau arsi. Evreii capatasera aceleasi obiceiuri de la vecini iar Dumnezeu le cere intaiul nascut pe care ii facea PREOTI la templu, astfel nu mai erau omorati. Daca citesti Biblia vei gasi scris ceea ce spun eu. Textele din Ezechel sustin exact ceea ce spun eu. Timpuri diferite, legi uitate sau neandeplinite, Dumnezeu ia masuri pentru popor cazut in satanism.

| RAY explică:

Satana e un personaj imagiar asa ca el nu iubeste nimic, satanismul e o porcarie iar cei care sunt satanisti sunt copii emo, aia care se joaca balena albastra etc

| RAY explică:

Fara spam si fara promovari sataniste la intrebarea mea, satanismul e o tampenie

| RAY explică:

Haaaaaa copii zeilor

| Freya1 a răspuns:

Nu i-a dat lumea lui satana dar din religie si popor sa zice faci fapte rele mergi la satana faci fapte bune ajungi la Dumnezeu ca si cum trebuie sa se faca dreptate si nu pot merge si buni si rai in acelasi loc

| RAY explică (pentru Freya1):

Ba da i-a dat lumea lui satana, lumea noastra avand ca stapan pe satana, din popor ai dreptate, simple superstiții

| Freya1 a răspuns:

Acest înger nu a primit numele Satan când a fost creat. Satan înseamnă „Adversar, Duşman, Acuzator", denumire care îl caracterizează. Acest înger a ajuns să fie numit Satan deoarece a ales o cale de viaţă în opoziţie cu Dumnezeu.

Această fiinţă spirituală a început să se îngâmfe şi să simtă tot mai multă invidie faţă de Dumnezeu. Voia să primească închinarea altora. Când Isus, Fiul întâi născut al lui Dumnezeu, a fost pe pământ, Satan a încercat să-l determine să se ‘închine o dată înaintea lui’. — Matei 4:9.

Satan „n-a rămas ferm în adevăr" (Ioan 8:44). El a insinuat că Dumnezeu era un mincinos, când, de fapt, el însuşi era mincinosul. Satan i-a zis Evei că putea fi ca Dumnezeu, când, de fapt, el însuşi tânjea să fie ca Dumnezeu. Apoi, prin mijloace meschine, şi-a împlinit dorinţa egoistă, reuşind să se ridice în ochii Evei mai presus de Dumnezeu. Ascultând de Satan, Eva a acceptat ca el să-i fie dumnezeu. — Geneza 3:1–7.

Instigând la răzvrătire, acest înger, care odinioară fusese de încredere, a devenit Satan — un adversar, un duşman al lui Dumnezeu şi al omului. Denumirea „Diavol", care înseamnă „Calomniator", întregeşte portretul acestei fiinţe spirituale rele. Cel ce a stat la originea păcatului i-a determinat şi pe alţi îngeri să treacă de partea lui, să nu asculte de Dumnezeu şi să se răzvrătească (Geneza 6:1, 2; 1 Petru 3:19, 20). Aceşti îngeri nu i-au adus nimic bun omenirii. Deoarece au urmat calea egoistă a lui Satan, „pământul s-a umplut de violenţă". — Geneza 6:11; Matei 12:24.

Citim din locuri diferite laughing

| Freya1 a răspuns:

Prin potop si alte lucruri trimise de Dumnezeu pe pamant au murit acei oameni care au inceput sa faca nelegiuri si sa faca lumea mai rea si mai urata.A incercat sa puna ordine prin alte mijloace dar oameni nu s-au oprit si au inceput sa strice ce le-a fost daruit si sa aleaga o cale gresita prin care isi faceau rau in loc sa se iubeasca iar singura modalitate de ai opri (deoarece erau pria multi) a fost asta iar satana pentru ca ii instiga impotriva unu altuia nu neaparat doar in potriva lui Dumnezeu ca nu e nimeni obligat sa creada in el nu are scuza facea doar sa fie el mai sus mai tare si crezand ca asa o sa il depaseasca pe Dumnezeu o sa fie mai sus decat el.Cum si in zilele noastre s-au scos cei drept pedeapsa capitala prin care daca faceai crime, violuri erai omorat cu socuri electrice, spanzuratoarea ca sa nu ma faci si sa nu fi un exemplu pentru alti acum te baga in inchisoare cu toate cele de riguare sa iti ispasesti pedeapsa sa intelegi ca ce nu e al tau nu poti sa iei, de ce nu esti capabil sa dai nu esti in masura sa iei, ce nu poti sa dobandesti singur nu poti obliga pe altul sa iti dea. Legile noastre dupa ce au fost facute si create dupa cele ale lui satana sau stiintei?

| Freya1 a răspuns:

Bun dupa cum se spune tu esti "satanist" big grin.Fiecare cu credinta lui nu condamn pe nimeni eu doar imi sustin punctul de vedere si fiecare intelege si crede ce vrea.Tu nu intelegi ce explic eu deoarece deja ai un lucru pe care il crezi si o credinta pe care te bazezi

| Freya1 a răspuns:

Pai tu ai avut credinta ta de mult dar ai incercat sa experimentezi si altceva deoarece nu erai sigur de ce vrei si ai gandit si tu la un momendat ca este gresit cu ce simti daca tot spui sa te condamn ceia ce din nou denota credinta ta in satana (instigarea oamenilor unu in potriva altuia si incercarea de a atrage de partea lor cu orce marsavi nu argumente cum susti). Pentru mine ce spui tu este irelevant si nu am cum sa cred in satana daca nu simt sa fac asta si daca nu imi doresc sa fac asta.Sunt oameni care sunt atei sau au alta religie si nu i-am condamnat (deoarece noi cu Dumnezeul nostru asa am fost invatati sa nu condamnam si nici sa uram pe apropele nostru) i-am lasat sa creada si sa fie cum vor nu am incercat cu ardoare sa ii fac sa aiba credinta mea sau sa ii conving ca religia mea este cea mai buna cum faceti o sema de pe aici si atei si crestini si satanisti si ce religi, credinte sau orientari ati avea