| Nilsson a întrebat:

De ce Dumnezeu este invinuit pentru perioadele de foamete din istorie si din prezent cand acestea au de cele mai multe ori cauze umane si politice?

Un exemplu bun este Holodomorul, care a facut milioane de victime, dar cam pe acelasi model sunt si crizele umanitare din Africa, unde zonele afectate de foamete coincid cu cele afectate de razboaie civile si coruptie.
http://www.descopera.ro/......ainienilor
https://www.rescue.org/......and-beyond

Adica sa spui ca mor de foame copiii din Africa este este mai degraba o acuza la adresa umanitatii care este incapabila sa se autogestioneze, nicidecum vina lui Dumnezeu care ne lasa intr-o libertate deplina sa ne croim propriu destin fara a interveni in mod vizibil.
(atat de deplina este libertatea incat daca vrem putem sa ne amagim ca nici macar nu exista ca sa nu mai fie prezent in mintea noastra precum o camera de filmat).

Pacat ca omenirea nu invata nimic din ce inseamna a fi sub domnia lui Satan dar noi inca ne imaginam un viitor stralucit fara Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dupa cum bine a dat Vassile exemplul lui Iov, Satan a cerut personal sa se atinga de fiii si slujitorii lui Iov si de sanatatea sa.
Astfel vedem:
- copiii lui au murit din cauza unei intemperii naturale (deci aceste vin de la cel rau)
- slujitorii lui au murit ucisi iar animalele furate de talhari caldeeni (deci cei care fac razboaie, crime si talharii sunt stapaniti de cel rau)
- Iov a fost lovit de o boala grea care l-a umplut de bube din cap pana in picioare (deci si bolile vin de la Satan)

Si cu astea cred ca am acoperit toate cauzele suferintei din lume.

Acum poate ca o sa zici ca nu exista diavol, dar cat timp nu se poate demonstra contrariul acesta optiune va exista intotdeauna.
Cum omul insa e singura fiinta care are o placere in a vedea suferinta, iar unii nu pot sa doarma noaptea daca nu fac propaganda ateista, am motive serioase sa cred ca sunt stapaniti de un duh rau.

Un ateu ar trebui sa isi traiasca clipele pe care le are pe pamant daca crede ca nu e nimic dupa moarte, nu sa isi iroseasca tineretea postand tampenii pe net si incercand sa convinga niste persoane pe care nu le-a vazut vreodata ca nu exista Dumnezeu.

Faptul ca sunt stapaniti de diavol nu le scuza cu nimic alegerea pe care au facut-o." - sunt de acord cu ce ai scris. Raul este prea mare ca sa fie doar opera omului.

20 răspunsuri:
| drutzix a răspuns:

Nu cred in Dumnezeu si mi se pare absurd sa acuzi o entitate inexistenta.
Dar daca tu crezi trebuie sa iti pui cateva intrebari.
Dumnezeu vede foametea, o poate opri dar nu face asta deci ceva nu e in regula, ori e bun si nu e atotputernic ori e amoral.
Asta cu 'liber arbitru' este doar o scuza.
Luam urmatorul scenariu: Un criminal prinde o victima, o leaga si dupa 2-3 ore o omoara. Victima este privata de libertate iar dumnezeu priveste toata crima si decide sa lase criminalul sa aiba liber arbitru in defavoarea victimei. De ce are dumnezeu preferinta pentru criminal? Sau ar putea foarte simplu sa dezlege victima si sa o ajute sa fuga fara sa priveze pe cineva de libertate. De ce nu face asta? Ii e lene?
Problema liberului arbitru nu rezolva raul care nu este cauzat de oameni. Exista mult rau pe pamant dar nu putem fi acuzati de tot. Ce rost au vulcanii, uraganele si restul dezastrelor naturale?
Daca vrei sa aduci scuza ca raul este aici pentru ca noi sa putem vedea bunatatea lui dumnezeu nu te obosi. Pentru ca nici asta nu rezolva problema raului. Daca trebuie sa invatam si sa devenim mai puternici din cauza raului atunci de ce este atat de mult? Si de multe ori raul te omoara. Ce apuca sa invete un copil de 6 ani care moare de cancer?
Cu foametea la fel, chiar daca este cauzata de politica de ce respecta dumnezeu liberul arbitru al oamenilor rai mai mult decat cel al oamenilor nevinovati?

Vreau sa imi dai un raspuns in special partii cu criminalul. De ce dumnezeu nu dezleaga victima? Pentru ca aceasta actiune nu afecteaza nici liberul arbitru al criminalului nici al victimei.

| Nilsson explică (pentru drutzix):

"Ce apuca sa invete un copil de 6 ani care moare de cancer?"
Poate invata la inviere ca a fost scutit de mai mult chin decat daca era lasat sa traiasca.
Mai invatam si noi cat de malefic e Satan care cere sa se atinga si de copii nevinovati.

"De ce raul este atat de mult?"
Pentru ca neghina este lasata sa creasca cu graul pana la coacere.

Daca intrebi de ce este atat de multa suferinta, care este raportul matematic dintre 70 de ani de chin si 1000 de ani de fericire absoluta? Dar raportul dintre 70 si 1 milion, sau 7 si 1000 de miliarde?

Ce vreau sa zic este ca raportat la eternitate, anii de suferinta de pe pamant chiar nu mai au nicio insemnatate.

Referitor la exmplul cu criminalul, daca elibereaza victima sau il ucide pe acesta, nu i se poate aduce o scuza criminalului ca de fapt nu voia sa o omoare, doar glumea, si ca Dumnezeu e crud si nemilos.
Cam asa erau acuzatiile din cer.

Daca ai pretentia ca Dumnezeu sa intervina precum Superman si sa opreasca raul la orice pas, asta ar insemna ca oamenii care s-ar putea indrepta nu ar mai avea nicio sansa, pentru ca ar fi pedepsiti la prima abatere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru drutzix):

Libertate de alegere presupune si libertate de alegere. Il lasa pe criminal ca sa se vada pana unde duce nerespectarea si ignoranta fata de Dumnezeu. Dumnezeu va repara efectele raului prin invierea copilului de sase ani si a celui ucis de criminal. Unii criminali se caiesc de faptele lor. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

"Referitor la exmplul cu criminalul, daca elibereaza victima sau il ucide pe acesta, nu i se poate aduce o scuza criminalului ca de fapt nu voia sa o omoare, doar glumea, si ca Dumnezeu e crud si nemilos.
Cam asa erau acuzatiile din cer.

Daca ai pretentia ca Dumnezeu sa intervina precum Superman si sa opreasca raul la orice pas, asta ar insemna ca oamenii care s-ar putea indrepta nu ar mai avea nicio sansa, pentru ca ar fi pedepsiti la prima abatere." - sunt de acord. Si pe langa astea, Lui Dumnezeu nu-I sta in fire sa intervina mereu pentru relele pe care le fac unii in fiecare secunda la nivel global. Dumnezeu nu ar mai avea liniste si mereu ar fi "pe fuga" nu pentru ca nu ar putea dar de ce "sa fuga" mereu? El ii lasa pe oameni si pe ingeri sa constate ei insisi ce e bine si ce e rau pentru ca omul asa a ales cand a mancat din pom - a ales sa cunoasca si raul si sa faca comparatie intre ce e rau si ce e bine de au ajuns unii sa creada in mod eronat ca "raul si binele este relativ" sau ca "raul e bine" ( in unele culturi ) si "binele e rau" ( in alte culturi ). Dumnezeu a respectat decizia omului de a experimenta raul si binele si nu doar binele avertizandu-l ca moartea nu e buna si ca este bine sa fie evitata. Unii cred in mod eronat ca "pentru a se bucura de bine la maxim si pentru a aprecia binele trebuie sa sufere si raul sau sa sufere mai intai raul" si daca mai apuca sa iasa din rau ca sa se bucure de bine. Unii considera in mod eronat ca "moartea este ceva firesc sau natural" si au inventat termenul "moarte naturala din cauze naturale". Unii considera in mod eronat ca "e bine cu rau si e rau fara rau". Unii considera in mod eronat ca "viata vesnica nu e de dorit si ca e plictisitoare." Unii considera in mod eronat ca "nu exista bine absolut". Toate acestea au ca sursa de amagire pe Diavol si imperfectiunea ( pacatul ) mostenita de la Adam-Eva. A prevazut omul cu 100 ani in urma ca viata poate fi atat de incantatoare prin tehnologia moderna? Nu! Atunci de ce nu ar exista "bine absolut"? Insa Dumnezeu ar fi putut sa-i spuna omului cum ar fi putut crea tehnologia fara sa polueze mediul. Insa indepartandu-se de Dumnezeu, omul a pierdut indrumarea Lui Dumnezeu. happy

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Criminalul nu ar fi pedepsit la prima abatere daca ar scapa victima.
O data ce rapesti pe cineva si il duci intr-un loc sa-l omori nu mai e treaba de gluma.
Astea sunt doar scuze.
De ce sa fie 70 de ani daca 20 ar fi fost necesari?
Si daca dumnezeu e atot-puternic si stie totul atunci ar fi trebuit sa stie sa creeze o lume in care raul nu e necesar.

Uite alt punct pe care l-ai atins dar nu vezi implicatiile: "Satan care cere sa se atinga si de copii nevinovati."
Cere, deci dumnezeu are ultimul cuvant in toata actiunea asta. Daca eu am un caine si il las sa omoare cativa copii cine e de vina? Cainele sau eu?

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci dumnezeu respecta libertatea de alegere a criminalului mai mult decat libertatea de alegere a copilului, interesant.

| Nilsson explică (pentru drutzix):

Daca am fi niste caini fara discernamantul binelui si al raului n-am avea scuza.
Dar suntem oameni si suntem 100% responsabili de alegerile noastre.
Raul nu e necesar, este doar conseciinta unei alegeri gresite, daca poti sa imi spui cum ar putea Dumnezeu sa creeze niste fiinte perfecte fara libertatea de alegere as fi incantat.
Ai fi vrut sa fim niste robotei programati?

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Eu nu stiu dar dumnezeu daca este cum zici tu atot-stiutor si atot-puternic ar trebui sa stie.

Cainele e Satana, Eu is dumnezeu si copiii sunt oamenii in analogia mea - poate acum o intelegi mai usor.

| Nilsson explică (pentru drutzix):

Cainele/Satan era cel mai stralucit dintre ingeri, nu avea nicio scuza pentru a cadea in pacat, noi nu avem nicio scuza daca alegem sa ne stapaneasca sau sa facem rau cu buna stiinta.
Puterea lui Dumnezeu e inteleasa gresit, El nu este un dumnezeu al lucrurilor absurde, Augustin a explicat intr-un mod interesant acesta chestiune.

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Nope, tot pe langa idee esti. Ori chiar nu pricepi ori nu vrei sa pricepi

| Nilsson explică (pentru drutzix):

Ideea ta e ca ai vrea sa nu fi existat liberul arbitru.
O fiinta nu poate fi perfecta fara acesta insusire, daca noi si ingerrii nu am fi avut libertatea de decizie, asta ar insemna sa fim incapabili sa pacatuim.

| drutzix a răspuns (pentru Nilsson):

Aici:
"Uite alt punct pe care l-ai atins dar nu vezi implicatiile: "Satan care cere sa se atinga si de copii nevinovati."
Cere, deci dumnezeu are ultimul cuvant in toata actiunea asta. Daca eu am un caine si il las sa omoare cativa copii cine e de vina? Cainele sau eu?"

Lasa-ma sa fac si mai clar
Daca un criminal vine si imi cere voie sa isi omoare vecinul iar eu spud Da (criminalul nu poate sa nu ma asculte) - nu sunt la fel de vinovat pentru crima?
Daca dumnezeu ii da voie satanei sa omoare copii atunci nu e bun si e la fel de rau ca satana.

Si inca ceva ai spus:
"discernamantul binelui si al raului n-am avea scuza." - Din cate imi amintesc eu din biblie Satana (Sarpele) a facut omul sa stie binele si raul nu dumnezeu.
Deci dumnezeu a creat niste roboti idioti si s-a suparat ca cineva i-a stricat jucaria.

| Nilsson explică (pentru drutzix):

O sa innebunesc daca va trebui sa explic acelasi lucru a 3-a oara happy
Satan e in deplinatatea cunostiintei actelor sale, raul il comite in cunostiinta de cauza si este 100% responsabil de faptele sale.
Comparatia cu un caine agresiv este total eronata.
Si pomul nu avea niste proprietati mistico-fantastice, cunostiinta raului a venit in momentul cand Adam si Eva au realizat ca au devenit despartiti de Dumnezeu, iar cea a binelui cand au primit promisiunea planului de salvare.
Daca tu insinuezi ca Satan le-a facut o favoare facandu-i muritori si cunoscand suferinta si pacatul, nu mai comentez nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adica sa spui ca mor de foame copiii din Africa este este mai degraba o acuza la adresa umanitatii care este incapabila sa se autogestioneze, nicidecum vina lui Dumnezeu care ne lasa intr-o libertate deplina sa ne croim propriu destin fara a interveni in mod vizibil.

(atat de deplina este libertatea incat daca vrem putem sa ne amagim ca nici macar nu exista ca sa nu mai fie prezent in mintea noastra precum o camera de filmat)." - bine spus. happy

| Riker a răspuns:

Erupția vulcanului Tambora care a omorât 92.000 de oameni, tsunami-ul din Asia din 2004 unde au murit 120.000, inundatiile din China unde au murit 4 milioane de oameni, cutremurul din Shaanxi unde au murit 830.000 de oameni și ciclonul tropical din Haiphong unde au murit 300.000 pe astea cine le-a cauzat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Riker):

"Erupția vulcanului Tambora care a omorât 92.000 de oameni, tsunami-ul din Asia din 2004 unde au murit 120.000, inundatiile din China unde au murit 4 milioane de oameni, cutremurul din Shaanxi unde au murit 830.000 de oameni și ciclonul tropical din Haiphong unde au murit 300.000 pe astea cine le-a cauzat?" - Diavolul care si in trecut a facut sa bata vant si a cazut casa peste copiii lui Iov si au murit. happy

| drutzix a răspuns (pentru anonim_4396):

Iov laughing una din cele mai interesante povesti. Dumnezeu lasa diavolul sa chinuie un om ca sa castige un pariu, foarte moral zeul asta, n-am ce zice.

| Nilsson explică (pentru Riker):

Dupa cum bine a dat Vassile exemplul lui Iov, Satan a cerut personal sa se atinga de fiii si slujitorii lui Iov si de sanatatea sa.
Astfel vedem:
- copiii lui au murit din cauza unei intemperii naturale (deci aceste vin de la cel rau)
- slujitorii lui au murit ucisi iar animalele furate de talhari caldeeni (deci cei care fac razboaie, crime si talharii sunt stapaniti de cel rau)
- Iov a fost lovit de o boala grea care l-a umplut de bube din cap pana in picioare (deci si bolile vin de la Satan)

Si cu astea cred ca am acoperit toate cauzele suferintei din lume.

Acum poate ca o sa zici ca nu exista diavol, dar cat timp nu se poate demonstra contrariul acesta optiune va exista intotdeauna.
Cum omul insa e singura fiinta care are o placere in a vedea suferinta, iar unii nu pot sa doarma noaptea daca nu fac propaganda ateista, am motive serioase sa cred ca sunt stapaniti de un duh rau.

Un ateu ar trebui sa isi traiasca clipele pe care le are pe pamant daca crede ca nu e nimic dupa moarte, nu sa isi iroseasca tineretea postand tampenii pe net si incercand sa convinga niste persoane pe care nu le-a vazut vreodata ca nu exista Dumnezeu.

Faptul ca sunt stapaniti de diavol nu le scuza cu nimic alegerea pe care au facut-o.

| Riker a răspuns (pentru Nilsson):

Yo frate revinoți

| Nilsson explică (pentru Riker):

Multumeste-i lui Ray happy

Daca el nu ma pomenea in comentariile sale si nu raspandea minciuni nu aduceam subiectul acesta in discutie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nilsson):

"Dupa cum bine a dat Vassile exemplul lui Iov, Satan a cerut personal sa se atinga de fiii si slujitorii lui Iov si de sanatatea sa.
Astfel vedem:
- copiii lui au murit din cauza unei intemperii naturale (deci aceste vin de la cel rau)
- slujitorii lui au murit ucisi iar animalele furate de talhari caldeeni (deci cei care fac razboaie, crime si talharii sunt stapaniti de cel rau)
- Iov a fost lovit de o boala grea care l-a umplut de bube din cap pana in picioare (deci si bolile vin de la Satan)

Si cu astea cred ca am acoperit toate cauzele suferintei din lume.

Acum poate ca o sa zici ca nu exista diavol, dar cat timp nu se poate demonstra contrariul acesta optiune va exista intotdeauna.
Cum omul insa e singura fiinta care are o placere in a vedea suferinta, iar unii nu pot sa doarma noaptea daca nu fac propaganda ateista, am motive serioase sa cred ca sunt stapaniti de un duh rau.

Un ateu ar trebui sa isi traiasca clipele pe care le are pe pamant daca crede ca nu e nimic dupa moarte, nu sa isi iroseasca tineretea postand tampenii pe net si incercand sa convinga niste persoane pe care nu le-a vazut vreodata ca nu exista Dumnezeu.

Faptul ca sunt stapaniti de diavol nu le scuza cu nimic alegerea pe care au facut-o." - sunt de acord cu ce ai scris. Raul este prea mare ca sa fie doar opera omului.