| OOOLEOOO a întrebat:

De ce icoanele il reprezinta pe Iisus ca un om alb? Parca nascut in tarile nordice ale Europei...

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Foarte inteligent, acum îmi dau seama că de fapt albii sunt negrii, pardon, am vrut să spun evreii.

| danay72 a răspuns:

Tocmai pentru ca nu stim exact cum arata, el de fapt fiind evreu, iar Biblia nu-l descrie, de aceea nu ar trebui sa ne inchinam, la imaginea sa. Exod20:4,5

| Mădă0611 a răspuns:

Blond cu ochi albastri pentru ca imaginea lui a fost si inca este infrumusetata, ca de altfel persoana lui, actiunile lui, ca sa semene cu un pui de zeu. Puii de zei sunt diferiti de oameni, ia gandeste-te care sunt mai des intalniti, brunetii/satenii cu ochi caprui sau blonzii cu ochi albastri?

| milan9 a răspuns:

Scuză-mă, dar ce vrei, să fie reprezentat ca un negru precum se întâmplă în "rastafarianismul" tău?

| OOOLEOOO explică (pentru milan9):

De ce sa ascundem originile vieti?

| milan9 a răspuns:

Exod 20,4-5 trebuie înțeles doar în contextul evreilor, și doar în contextul iminenței coruperii credinței evreilor, tentați de zeii asirieni, babilonieni, (de acum 4000 de ani!) etc...

În Vechiul Testament, după PORUNCA a II-a, tot de la Dumnezeu, evreii au mai primit și porunca de a-și face "chipuri cioplite" cu serafimi deasupra Chivotului, chiar deasupra locului prezenței Sale, deasupra locului către care evreii aveau să se închine!

Asta ce mai înseamnă? Că Dumnezeu S-a contrazis pe Sine? Nu, nicidecum! Ci doar că Biblia nu se interpretează în mod preferențial, cum doresc unii. Altfel, de la 40000 ajungem repede la 100000 de culte de sorginte creștină…

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pai nu sunt negri in israel

| dragos9234 a răspuns:

Poate pentru ca asa era...

| Zenit313 a răspuns:

Rasism

Răspuns utilizator avertizat
| Terente20 a răspuns:

Pai si cum ai vrea sa-l reprezinte, ca negru? le-ar fi fost albilor greu sa se roage la ele. asa cum negri refuza sa se roage la un arian.

| SovietMarshalPeter a răspuns:

Pentru ca a trecut peste mai multe transformari in cursul istoriei de la un popor la altul.

| flore45 a răspuns:

Parerea mea este ca oamenii din nestiinta il reprezinta pe Isus alb. Poate ei cred ca Isus avand origine divina era alb necontand culoarea natiunii evreiesti.