| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce ies oamenii Duminica din Biserica atat de impliniti?

27 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E senzatia aia pe care o ai cand te trezesti intr-o dimineata idiot.

| cryyysss a răspuns (pentru KodrutZ):

rolling on the floor)))))))))))))))))))
Sa inteleg ca nu crezilaughing

| KodrutZ a răspuns (pentru cryyysss):

Cred ca daca crezi nu ai nevoie de un **** de institutie mafiota care sa iti zica cum, cand, si unde sa te rogi.

| cryyysss a răspuns (pentru KodrutZ):

Ai dreptate aici.

| Kaℓi a răspuns:

Probabil ca unii, putini la numar, se simt impliniti pentru ca au simtit o comuniune sacra, un contact cu divinitatea. Altii, cei mai numerosi, se simt impliniti pentru ca si-au facut datoria de crestini practicanti. Si o parte dintre ei sunt impliniti pentru ca in sfarsit, s-a terminat slujba si isi pot vedea de planurile de weekend.

Asta imi aminteste de "Most people can't bear to sit in church for an hour on Sundays. How are they supposed to live somewhere very similar to it for eternity?" Mark Twain happy

| whatevernvm a răspuns:

Trag un joint in biserica

| RAY a răspuns:

Tiam mai spus ca omul e o fiinta care traieste din sperante si normal ca se simte implinit cand iar se roaga sasi intareasca sperantele

suntserios
| suntserios a răspuns:

Portofelul mai gol;
creierul mai spalat;
gandire mai putina;

Minte mai putina = fericire mai multa.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este senzatia aia, cum ca au fost la Biserica happy

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca au auzit ce le convine.

| untu a răspuns:

Este o usurare a sufletului,ei se simt impacati cu bunul Dumnezeu si se simt binecuvantati! De dimineata ei merg sa participe la Sfanta si Marea Liturghie si sa se roage pentru cei vii,sa pomeneasca pentru cei morti,sa multumeasca bunului Dumnezeu ca a daruit cate ceva din toate de la viata,sa se roage pentru sanatate,pentru prietenii,pentru membrii familiei,pentru bunastare,pentru pace,etc. si stau pana la sfarsitul slujbei,sa asculte predicile preotului despre cuvintele de invatatura ale lui IIsus Hristos,pilde, povestiri si intaplari adevarate si minunate pana la binecuvantarea preotului, toata lumea pleaca multumita, linistita, impacata acasa!

Răspuns utilizator avertizat
| VelaJohnny a răspuns:

Care oameni is impliniti? laughing si eu mergeam la biserica, si ieseam cascand. Daca nu m-ar fi trimis mama cu forta, nu as fi fost acolo. Or fi oameni care sa fie impliniti cand ies, dar sunt foarte putini laughing n-am vazut nici unul, si cred ca ar putea fi impliniti daca au vreun castig ceva, sau cand e vreun chef gen nunta sau botez.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Esti doar exagerat de rautacios. Consideri romanii atat de imbecili incat sa nu-si doreasca decat lucruri exclusiv superficiale si chefuri?
Nu ai vazut "nici unul"? De ce iti permiti asa usor sa arunci cu noroi in ceea ce nu cunosti? Esti cumva "vazator cu duhul" si ai vazut neimplinirea din sufletele lor. Daca ai vazut 10% neimplinire te-ai gandit ca poate la intrare aveau 100%.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Greu e sa citesti tot. Nu vad nimic ofensativ in raspunsul meu, nu stiu de ce interpretezi astfel. E strict viziunea mea, strict parerea mea, strict observatiile mele. Am si precizat "Or fi oameni care sa fie impliniti cand ies, dar sunt foarte putini", n-am zis nicaieri ca nu sunt deloc. Si vorbesc foarte serios, fara sa imi bat joc, desi am spus-o la caterinca. Atmosfera era monotona inca din biserica, babele intinzandu-se la vorbe, cantorii necantand cu toata gura...si pentru mine, in viziunea mea de copil cum eram pe atunci, singura fericire si satisfactie pentru cand mergeam la biserica era paharelul cu grau. Nu am aruncat cu nici un noroi in ceva ce nu cunosc, am vorbit ce am observat si eu pe vremea cand mergeam la biserica.

Sa iti dau un exemplu de ce majoritatea oamenilor nu sunt impliniti cand ies de la biserica. Toate slujbele sunt la fel duminica, cu exceptia partii de incheiere, si aia scurta. In rest 80-90% din program se repeta duminica de duminica. Asta e un motiv pentru care oamenii is monotoni si pot fredona si in somn cantarile din biserica. Apoi muzica bizantina ce se canta. Acel gen de muzica e frumos, insa in majoritatea bisericilor cantorii nu au nici un habar de ce inseamna muzica bizantina, ei cantand dupa cum au fost invatati de predecesorii lor. Eu era sa devin membru al corului. Astfel ca felul il care se canta acele cantari, nu produce nici o senzatie de bucurie. Daca ar fi cantate de oameni care stiu ceva despre muzica, mai ales despre genul asta, ar fi altfel. La tara, unde am copilarit asa este. Odata mi-a fost dat sa vad si eu niste tineri cantand cum trebuie.

Legat de faptul ca as fi vazator cu duhul, ceea ce simti in inima se reflecta in atitudinea ta si in experia fetei tale. Psihologii sunt vazatori cu duhul sau oameni care au studiat arta de a cunoaste omul dupa infatisare, dupa expresii si gesturi? Se simte clar starea de spirit a fiecaruia. Nu am auzit nici un om sa zica „Ce bine m-am simtit la slujba, ce atmosfera frumoasa", sa ii vezi radiind de fericire, sa aiba o stare pozitiva sau ceva similar. Starea din interior se continua si in exterior, expresiile fetelor sunt la fel de serioase la iesire cum au fost pe parcursul slujbei, babele continua barfele si cand ies si chestii de genul. Daca e sa fie fericiti de ceva oamenii sunt ori pentru ca glumesc ori datorita altor factori externi. Nu imi pot imagina cum statul in acel loc te poate face fericit, implinit. Nu zic ca nu is oameni, dar luand in considerare factorii, cu greu poti dezvolta o astfel de stare. Muzica e cam trista, atmosfera e monotona...mno, ce sa zic? Or fi avut la intrare 100% implinire, dar important e cu ce ramai din programul slujbei la iesire. Singurul lucru care s-a lipit de mine si tin minte asta pana in prezent sunt cantarile pe ton grav si monoton, cu asta am ramas dupa atatia ani, si vorbesc foarte sincer, fara glume de prost gust. Una singura era mai vioaie, si era destul de faina, singura cantare care era cat de cat faina si placuta pentru urechi. Si sincer, doar de chefuri era atmosfera altfel, mai emotionanta sa zic asa, gen nunta. Oamenii se simteau bine, erau toti voiosi, mai ales ca au baut ceva alcool si inainte. Dar in rest, intr-o duminica obisnuita, au oamenii macar pe jumatate starea pozitiva a nuntasilor? Sa se simta bine?

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Si stai, unde am scris ceea spui tu despre mine, ca as considera „romanii atat de imbecili incat sa nu-si doreasca decat lucruri exclusiv superficiale si chefuri"?

Nu am scris nicaieri asta. Eu am spus lucruri in regula fata de altii pe aici, si totusi, nu le zici nimic celor ce exagereaza afirmatiile ridiculizandu-i si insultand pe toti ortodoxii practicanti. De ce nu te iei de KodrutZ? I-ai citit raspunsul. Sau caterinca lui whatevernvm. In fata lor iti e teama sa te afirmi si sa ii contrazici. Ti-am mai zis, ori te iei de toti, ori nu te iei de nimeni. Nu inteleg de ce ma etichetezi ca fiind exagerat de rautacios pentru ce am scris, iar ceilalati care te-au insultat, nu ca mine, n-au nici o etichetare, in semn ca nu ai nimic cu ce spun. Sa inteleg ca te descarci de „furia" capatata citind jignirile celorlalti raspunzandu-mi mie si tragandu-ma pe mine la raspundere de toate, nu? Sau care-i treaba cu faptul ca is „exagerat de rautacios"? De unde pana unde ai tras concluzia ca eu consider romanii (inclusiv eu si familia mea) niste imbecili? O spun sincer, trag concluzia ca ai scris lucruri fara sa le gandesti bine, si momentele cand vorbesti fara sa gandesti sunt atunci cand esti nervos, suparat. Atunci scoti pe gura chestii pe care nu le-ai fi scos cand esti calm. Deci, inteleg ca ai scris-o la suparare, desi nu vad cu ce te-as fi putut supara eu prin ce am scris.

| milan9 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Poate gresesc, dar cred ca am intuit bine unde a batut generalizarea ta, "n-am vazut nici unul (implinit), si cred ca ar putea fi impliniti (...) cand e vreun chef gen nunta sau botez."
Daca in cazul lui Kodrut sau al altora lucrurile sunt spuse in bascalie, la tine este mai mult decat ironie. Tu ai o tinta precisa. Urmaresti anumite concluzii, si, ma deranjeaza cand etichetarile se bazeaza pe generalizari din oficiu. Dar recunosc ca faci eforturi sa te stapanesti... happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

„dar cred ca am intuit bine unde a batut generalizarea ta" - da, cam suna a generalizare, nu pot zice ca nu. Am scris totusi ca sunt putini oameni, dar in fine, fac greseli de exprimare si ajung sa transmit indirect altceva. Imi cer scuze de neintelegerea asta. Si sa stii ca apreciez mult la tine schimbarile pe care le-ai facut in atitudine pana acum. Nu ne mai certam cand ne contrazicem laughing mersiwinking Legat de ce am scris mai sus, imi cer scuze pentru ideile gresit transmise.

| whatevernvm a răspuns (pentru VelaJohnny):

Hei, eu nu am insultat.

| VelaJohnny a răspuns (pentru whatevernvm):

Am zis „caterinca lui whatevernvm" nu insultawinking stai calm/a, nu te-am acuzat de ceva ce nu ai facut.

| whatevernvm a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pwwp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care ies impliniti (putini la numar) ies asa pentru ca in acel timp mai vorbesc cu alti oameni si uita ca ei de fapt nu au bani nici de... chiftelute. Dupa cateva minute insa, nea Vasile isi aminteste ca trebuie sa ajunga acasa unde il asteapta pe masa o paine si un pahar cu apa (supa lui de duminica). Nu-i nici o chestie psiho-pupu, nimic spiritual sau alte aberatii de genul acesta. E doar contactul pe care il are nea Vasile cu alti oameni si faptul ca uita de "supa" care il asteapta acasa pe masa.

Răspuns utilizator avertizat
| Kandia15 a răspuns:

Du-te si o sa simti si tu.

| Adbbmsh a răspuns:

Probabil simt o "curatire sufleteasca".
In care cred doar ei.

| Miruna_Miru_1972 a răspuns:

Pentru ca sunt bucurosi pentru ca au fost in casa Lui Dumnezeu.S-au curatat de pacate si de griji lasandule acolo.