| Antisistem11 a întrebat:

De ce Iisus nu ii acorda mamei lui respectul cuvenit? Exista un episod interesant in noul testament unde el ii adresează Mariei cuvintele:femeie ce am eu a face cu tine? Te-ai aștepta ca fiul Domnului sa fie mai respectuos cu propria lui mama.

11 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Imi imaginez ca la cuvantul 'femeie' te referi. Cel mai probabil e dar traducerea de vina, si ca in aramaica nu exista o alta formula mai politicoase de adresare.

| Antisistem11 explică (pentru mODIN):

Da
.nu putea sa i se adreseze simplu cu cuvântul mama?

| mODIN a răspuns (pentru Antisistem11):

Din nu, eu nu am cunostinte de aramaica, si garantez ca nici cei din sectiunea de comentarii de aici nu au.

Totusi, sunt sigur ca in limba aia, cuvantul 'femeie' nu are aceeasi conotatie usor agresiva pe care o are in traducerea din romana. Nu ar fi consistent cu comportamentul si mesajul lui Iisus sa se adreseze in mod nepoliticos.
Cam cum e si cu verbul "a cunoaste", care se refera, de obicei cand e folosit in Biblie, la altceva decat "a stii".

| RAY a răspuns:

Creștini cum habar nu au nici de un verset când le spui ei nu cred că habar nu au )))))))) cică scrie unu că în semantică așa se spune de parcă e linguistic, de tot râsul

| mODIN a răspuns (pentru RAY):

Se presupune ca Biblia trebuie invatat de pe rost? Iarta-ma, dar e o matahala de carte. Mi se pare culmea sa te astepti chiar si de la un preot sa o cunoasca din cotor in cotor.

| anonimg a răspuns:

Divinitatea Domnului Isus era cunoscută de ea mai înainte de a rămâne însărcinată. Ea însăși a spus lucrul acesta în cântecul ei.
Niciodată nu a fost lipsit de respect față de părinții Lui pământești. Și nici față de fariseii care încălcau pe față Legea Sa când El i-a mustrat făcându-i pui de năpârci și morminte văruite. Mustrarea trebuie să fie pe măsura nelegiuirii. La fel cum medicii folosesc aparatele de șoc pentru a-i aduce la viață pe muribunzi, pentru ca aceștia să nu devină defuncți. Un șoc prea mic n-ar fi de niciun folos.

Domnul Isus a încredințat-o pe Maria în mâinile ucenicului iubit, chiar și când El era pe cruce. A ținut la ea și a respectat-o. El nu a lăsat-o singură după plecarea Lui dintre muritori.

| EestiSodalane a răspuns:

Unde zice Iisus așa ceva? Am căutat în tot Noul Testament și n-am văzut niciunde formularea asta. Pot să te întreb de ce minți?

| mODIN a răspuns (pentru EestiSodalane):

Evanghelia dupa Ioan 2:4

Nu-i frumos sa acuzi oamenii de minciuni...

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Ba e frumos să acuzi oamenii de minciună atunci când mint. Și ar trebui să verifici versetele înainte să le citezi. În Ioan 2:4 scrie "ce ne priveste femeie pe tine și pe mine?"

În timp ce el a zis "femeie ce am eu aface cu tine"

Ti se pare ca e acelasi lucru? Sunt 2 propozitii extrem de diferite.

| mODIN a răspuns (pentru EestiSodalane):

Biblia are mai multe traduceri diferite: https://biblia.resursecrestine.ro/external/ioan/2?verset=4

Si eu personal nu as descrie variantele astea doua ca fiind extrem de diferite in orice caz...

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Da, are mai multe traduceri, unele extrem de proaste, altele mult mai bune. În traducerea bună (în Biblia Sinodală spre exemplu) se vede clar că Iisus nu este lipsit de respect pentru că nu zice altceva decât că nu e responsabilitatea lor să asigure vinul la o nuntă oarecare.