| pfdzfzbgv a întrebat:

De ce in cele 10 Porunci Dumnezeu nu a rostit si "Sa nu iti iei singur viata"? Mi se pare putin ciudat, avand in vedere ca a te sinucide e printre cele mai mari pacate, ba chiar se si spune ca sinuciderea este cel mai grav pacat... Daca este cel mai mare pacat, de ce Dumnezeu nu a rostit asta intr-a sa zic o "11-a porunca"?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

...sau de ce nu a interzis sclavia, pedofilia, misoginismul, homofobia, rasismul, zoofilia, etc?

Pentru că poruncile şi restul basmului au fost scrise de nişte primitivi cu propriile percepţii şi interese. Atât i-a dus capul.

| pfdzfzbgv explică (pentru NOname):

Nu stim exact... poate au un rost acele "basme"...

| danay72 a răspuns:

Toate poruncile Isus a zis ca sunt incluse in faptul de al iubi pe Dumnezeu si pe aproapele.Matei22:37-39.Daca il iubeste cineva pe Dumnezeu nu isi ia viata pentru ca e un dar de la Dumnezeu si trebuie sa o pretuiasca.

| milan9 a răspuns:

SA NU UCIZI!
Nu iti spune nimic asta? thinking
Se refera la interzicerea tuturor formelor de ucidere, inclusiv a propriului trup...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu ucizi.stii ca asta inseamna si sa ucizi propria persoana, fiindca noi nu ne apartinem.fiind rascumparati cu un pret? de asemenea, orice clipa nefolosita, ori folosita fara rost, este o clipa ucisa? deci si timpul poate fi ucis.gandeste si tu, ca nu e greu.

| Lucică1998 a răspuns:

V-ați gândit ca poate ar trebui sa citiți toată Biblia si nu numai cele 10 Porunci(asta pentru ceilalți care au venit cu niște întrebări adiționale). Si pentru întrebarea inițială cred ca a te sinucide se încadrează tot la porunca "Sa nu ucizi"