| Cocîrlăndosu a întrebat:

De ce în faţa caselor de adunare ale pocăiţilor nu se găsesc cerşetori?

46 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pocaitii nu ofera niciodata, ei numai primesc.

| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu este deschisa toata ziua. Si de unde stii ca nu sunt cersetori, stii tu ca ne asteapta la sfarsitul programului?

| Cocîrlăndosu explică:

N-am văzut niciodată cerşetori, de aia am întrebat. La fel de bine puteam să întreb de ce cerşetorii stau numai în faţa bisericilor ortodoxe.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Bisericile ortodoxe sunt cu mult mai multe...s-or duce si ei unde-s mai multi si au mai multe sanse de a primi ceva! Sau de a primi mai mult...

| zurick a răspuns:

Poate se gasesc si tu nu stii sau poate cred ca primesc mai multe la bisericile ortodoxe.

| Cocîrlăndosu explică (pentru мιнαɛℓα36):

"...au mai multe sanse de a primi ceva! Sau de a primi mai mult..."

La asta m-am gândit şi eu. Nu stau la pocăiţi, pentru ca nu primesc nimic de la ei dacă cerşesc. Pocăiţii le-o dă în gură! Tot cu proştii ăştia de ortodocşi reuşesc să strîngă vreo doi bani.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Dar ce crezi, oare pocaitii de ce nu le dau nimic? oare asa sunt de egoisti, sau din alte motive?

| Cocîrlăndosu explică (pentru DeliaDaniela):

Probabil nu-i suportă, de aia îi fugăresc pe cerşetori!

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Şi dacă ar fi deschise toată ziua ar sta?

| LegionarulRoman a răspuns:

Pocaitii ofera numai daca te convertesti la secta lor. Cele mai violente(din punct de vedere al acostarii verbale) sunt Martorii lui Iehova, Penticostalii si Baptisii.

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De ce nu-i intrebi tu?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Păi m-aş duce la o casă de adunare să-i întreb, da nu-i văd. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pai eu zic sa stai pe langa usa la sfarsitul programului. laughing

Ce vrei sa sugerezi, ca pocaitii nu dau bani la cersetori?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Dar de ce să mă duc la sfîrşitul programului, la începutul programului nu se fac donaţii?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De ce, vrei sa donezi?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

P.S. Eu nu sugerez.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu vreau să donez. Aş vrea să încasez. laughing Dar nu vreau să cerşesc. Nu sînt în situaţia necesară, mulţumesc mamei!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru ca i-a adunat si i-a inrolat

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

thumbs up
Nu m-am gandit la asta, dar ai mare dreptate, mai ales ca pocaitii ofera produse si bani noilor veniti, din cate am inteles.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu ii stiu pe tiganii din Glina care sunt brusc penticostali si nu mai sunt hoti

| William a răspuns:

Poate ca pocaitii nu dau bani la cersetori, sau poate ca nu dau cat crestinii.

| anonimg a răspuns:

Pocaitii nu incurajeaza cersetoria. ceasta orma de ajutor este pacat.
Biblia spune:
"Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor..." (Iacov.1:27) Deci trebuie ca mai intai sa ne interesam de cazurile oamenilor, si dupa aceea ii putem ajuta numai dupa nevoile lor.

Sunt multi care fac din cersetorie o afacere.
Altii sunt pusi sa cerseasca de alti oameni.
sa stiti ca este pacat sa risipim binecuvantarile lui Dumnezeu, chiar daca spunem ca intentia noastra a fost buna.

| EmaS a răspuns (pentru neutrino):

Cum asa? In alte postari spuneti ca trebuie sa dam zeciuiala si donatii, iar aici spuneti ca primim. Hotarati-va odata!

| Miauti a răspuns:

Da ai dreptate, dar am vazut ca sant tigani credinciosi care se duc la adunare.

Poate din cauza ca sant invatati alfel. Din cate stiu, daca se afla cersatori in fata portii, pentru a primii bani sau mancare erau pusi la treburi.

| chelstone a răspuns:

Simplu, pentru ca ei se gasesc in interiorul acelor case.

| Cocîrlăndosu explică (pentru chelstone):

Adică cum? Vrei să spui ca rugătorii din interior sunt cerşetori?

| chelstone a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Care este diferenta dintre scopul rugaciunii si cel al unei cereri?!
Si rugaciunea este tot un tip de cersire.

| neutrino a răspuns (pentru EmaS):

Nu te onoreaza sa sari de fund in sus atunci cand nu-ti convine un raspuns si in special atunci cand nici macar acest raspuns nu-ti era adresat. Am avut si am vecini pocaiti si stiu foarte bine ce fel de oameni sunt. Apoi, nu-mi arunca in spate afirmatii care nu-mi apartin, gen zeciuiala si alte donatii, pentru ca nu-ti fac cinste. O zi buna!

| EmaS a răspuns (pentru neutrino):

Eu nu stiu ce fel de oameni sunt vecinii tai, eu una stiu cum ar trebui sa fie.Si apoi este gresit sa generalizezi.

| neutrino a răspuns (pentru EmaS):

Aici ai grait adevarul: ar trebui sa fie!