| Cocîrlăndosu a întrebat:

De ce în faţa caselor de adunare ale pocăiţilor nu se găsesc cerşetori?

46 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca nu este deschisa toata ziua. Si de unde stii ca nu sunt cersetori, stii tu ca ne asteapta la sfarsitul programului?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Şi dacă ar fi deschise toată ziua ar sta?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De ce nu-i intrebi tu?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Păi m-aş duce la o casă de adunare să-i întreb, da nu-i văd. laughing

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pai eu zic sa stai pe langa usa la sfarsitul programului. laughing

Ce vrei sa sugerezi, ca pocaitii nu dau bani la cersetori?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Dar de ce să mă duc la sfîrşitul programului, la începutul programului nu se fac donaţii?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

De ce, vrei sa donezi?

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

P.S. Eu nu sugerez.

| Cocîrlăndosu explică (pentru EmaS):

Nu vreau să donez. Aş vrea să încasez. laughing Dar nu vreau să cerşesc. Nu sînt în situaţia necesară, mulţumesc mamei!

| Esperança a răspuns:

Pentru că s-au construit destule cantine şi orfelinate pentru oamenii sărmani.
La biserica la care merg în fiecare duminică se oferă de mâncare la cel puţin 150 de persoane care nu au ce mânca!
Şi de obicei dacă vedem un om sărman, nu îl ignorăm ci îi oferim adăpost şi mâncare.
De asta dăm zeciuială, pentru care ne scoate toată lumea ochii!

| Cocîrlăndosu explică (pentru Esperança):

La care biserică mergi? Poţi să-mi spui în privat dacă nu vrei să o faci public.

| Esperança a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

La "Betel" Bucureşti!

| chelstone a răspuns:

Simplu, pentru ca ei se gasesc in interiorul acelor case.

| Cocîrlăndosu explică (pentru chelstone):

Adică cum? Vrei să spui ca rugătorii din interior sunt cerşetori?

| chelstone a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Care este diferenta dintre scopul rugaciunii si cel al unei cereri?!
Si rugaciunea este tot un tip de cersire.

| William a răspuns:

Poate ca pocaitii nu dau bani la cersetori, sau poate ca nu dau cat crestinii.

| danut a răspuns:

Simplu, deoarece atunci cand un cersetor se asaza in fata unei Biserici Neoprotestante, inauntru exista un grup de oameni de serviciu care il iau pe acel individ si ii ofera mancare si bani pentru ajutor. Daca cersetorul este profesionist nu accepta acest ajutor deoarece el stie ca hotia este pedepsita de Dumnezeu (cercesetorie profesionista) si refuza sa stea acolo. La ortodocsi sta fiindca si credinciosii sunt asemenea lui incercand sa SE MANTUIASCA PRIN DIVERSE FAPTE PERSONALE ca: pomeni, acatiste, pelegrinari pe la diverse manastiri, etc. si nu prin supunerea MANDRIEI.

| Cocîrlăndosu explică (pentru danut):

Aşa e danuţ, în faţa bisericilor neo nu sunt cerşetori, pentru ca sunt de fapt înăuntru! Ce n-am ştiut, conform mesajului tău, este că există cerşetori profesionişti şi cerşetori amatori. Şi tot din mesajul tău am dedus că nu prea îi ai la rânză pe ortodocşi, aşa-i? Eşti pocăit? Oricum, iţi dau dreptate, ortodcşii sunt ca cerşetorii, "incercand sa SE MANTUIASCA PRIN DIVERSE FAPTE PERSONALE!"

Nu, nu, nu e bine ce fac ei! E păcat să încerci să te mîntuieşti prin fapte personale cum ar fi să dai de pomană, să donezi bani prin acatiste, să te duci la mănăstiri sa te rogi, etc., etc.

Arde-i pe excroci danut, nu-i ierta! Sunt nişte cretini şi nişte proşti ortodocşii ăştia, şi nişte zăbăloşi inculţi care habar n-au de Biblie! Arde-i danut, că eu te susţin! Uite, dacă aud că ortodocşii au mai făcut fapte personale ca să se mântuiască iţi spun ţie ca să-i desfiinţezi! Bravo băiatule eşti de-al meu!

Te pupă cu drag,
Cocârlăndosu

P.S. Am o nedumerire care nu-mi iese din cap. Daca la neo se manâncă moca şi se dau lovele de către oamenii de serviciu, totuşi de ce nu se înghesuie cerşetorii la acele biserici?

| danut a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu sunt de acord cu tine si nu asta am spus eu in privinta ortodocsilor. Mantuirea prin proprile fapte ANULEAZA sacrificiul lui Hristos dar problema lor se afla in acceptarea ce spun altii si nu STUDIAZA singuri ce spune Dumnezeu, in rest sunt si ei credinciosi ca toti crestinii.
Eu nu ARD pe nimeni si nici nu doresc asta ci ii indemn la a cauta adevarul, la studiu si nu la ce spune popa.
Cat despre cersetori, acestia se inghesuie unde se gasec cei ce spera la mantuire prin fapte. Ceilalti care stiu ca mantuirea ESTE un DAR incearca sa-i ajute pe nevoiasi DAR facand distinctie intre cei ce au NEVOIE si cei ce-si fac AVERE din cersit sau refuza munca cinstita. P.S. Dumnezeu (Isus Hristos) a spus ca in CER vor ajunge mai degraba, cersetorii, oamenii de serviciu, hotii si curvele decat "INTELEPTII" acestei lumi (asa zisa intelighentie).

| neutrino a răspuns:

Pocaitii nu ofera niciodata, ei numai primesc.

| EmaS a răspuns (pentru neutrino):

Cum asa? In alte postari spuneti ca trebuie sa dam zeciuiala si donatii, iar aici spuneti ca primim. Hotarati-va odata!

| neutrino a răspuns (pentru EmaS):

Nu te onoreaza sa sari de fund in sus atunci cand nu-ti convine un raspuns si in special atunci cand nici macar acest raspuns nu-ti era adresat. Am avut si am vecini pocaiti si stiu foarte bine ce fel de oameni sunt. Apoi, nu-mi arunca in spate afirmatii care nu-mi apartin, gen zeciuiala si alte donatii, pentru ca nu-ti fac cinste. O zi buna!

| EmaS a răspuns (pentru neutrino):

Eu nu stiu ce fel de oameni sunt vecinii tai, eu una stiu cum ar trebui sa fie.Si apoi este gresit sa generalizezi.

| neutrino a răspuns (pentru EmaS):

Aici ai grait adevarul: ar trebui sa fie!

| EmaS a răspuns (pentru neutrino):

Domnul Isus este etalonul nostru duhovnicesc.

| neutrino a răspuns (pentru EmaS):

Atunci te rog, cearta-te cu "unii", pe adresa lor.

Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns (pentru iosif30):

Este adevarat ca acest mod de mahala de a discuta va caracterizeaza si este destul de greu de a discuta cu tine in mod civilizat. Chiar daca se vede ca pe la scoala nu prea ai fost, este bine sa stii sa respecti o parere, chiar daca aceasta nu este pe placul tau. Cat despre "orodoxi", ar trebui sa te certi cu ei, nu cu mine, chiar daca ei sunt prosti si tu tare destept! Pot sa-ti confirm ca am ajutat familii nevoiase de pocaiti si nu-mi pare rau si de asemenea cunosc multe familii de pocaiti care traiesc din diverse sponsorizari. O zi buna!

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns:

Pocaitii nu incurajeaza cersetoria. ceasta orma de ajutor este pacat.
Biblia spune:
"Religia curata si neintinata, inaintea lui Dumnezeu, Tatal nostru, este sa cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor..." (Iacov.1:27) Deci trebuie ca mai intai sa ne interesam de cazurile oamenilor, si dupa aceea ii putem ajuta numai dupa nevoile lor.

Sunt multi care fac din cersetorie o afacere.
Altii sunt pusi sa cerseasca de alti oameni.
sa stiti ca este pacat sa risipim binecuvantarile lui Dumnezeu, chiar daca spunem ca intentia noastra a fost buna.

| zurick a răspuns:

Poate se gasesc si tu nu stii sau poate cred ca primesc mai multe la bisericile ortodoxe.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Pentru ca i-a adunat si i-a inrolat

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

thumbs up
Nu m-am gandit la asta, dar ai mare dreptate, mai ales ca pocaitii ofera produse si bani noilor veniti, din cate am inteles.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu ii stiu pe tiganii din Glina care sunt brusc penticostali si nu mai sunt hoti

| Miauti a răspuns:

Da ai dreptate, dar am vazut ca sant tigani credinciosi care se duc la adunare.

Poate din cauza ca sant invatati alfel. Din cate stiu, daca se afla cersatori in fata portii, pentru a primii bani sau mancare erau pusi la treburi.

| LegionarulRoman a răspuns:

Pocaitii ofera numai daca te convertesti la secta lor. Cele mai violente(din punct de vedere al acostarii verbale) sunt Martorii lui Iehova, Penticostalii si Baptisii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy buna intrebare.

| mary4048 a răspuns:

Pentru ca ei nu incurajeaza cersetoria.Ei se ajuta unii pe altii in cadrul bisericii lor si nu se amesteca cu cei de alta orientare spirituala.Dar sa stii ca niciun penticostal aflat in nevoie nu va ramane fara ajutor de la "fratii" lui.Cu multi ani in urma am fost si eu la cateva adunari si le stiu oarecum comunitatea. Unele lucruri mi-au placut, altele nu..eu insa i-am perceput ca pe niste oameni buni cu alte valori morale decat restul.Se evidentiaza din multime prin comportamentul bland si impaciuitor, si cred ca pot fi buni vecini si prieteni. Sper ca esti mai lamurit acum..toate cele bune!

| Cocîrlăndosu explică:

N-am văzut niciodată cerşetori, de aia am întrebat. La fel de bine puteam să întreb de ce cerşetorii stau numai în faţa bisericilor ortodoxe.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Bisericile ortodoxe sunt cu mult mai multe...s-or duce si ei unde-s mai multi si au mai multe sanse de a primi ceva! Sau de a primi mai mult...

| Cocîrlăndosu explică (pentru мιнαɛℓα36):

"...au mai multe sanse de a primi ceva! Sau de a primi mai mult..."

La asta m-am gândit şi eu. Nu stau la pocăiţi, pentru ca nu primesc nimic de la ei dacă cerşesc. Pocăiţii le-o dă în gură! Tot cu proştii ăştia de ortodocşi reuşesc să strîngă vreo doi bani.

| DeliaDaniela a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Dar ce crezi, oare pocaitii de ce nu le dau nimic? oare asa sunt de egoisti, sau din alte motive?

| Cocîrlăndosu explică (pentru DeliaDaniela):

Probabil nu-i suportă, de aia îi fugăresc pe cerşetori!

| m2704 a răspuns:

Pentru ca nu le ofera nimeni nimic.

| 7Dany a răspuns:

Exista si acolo de multe ori, insa nu se prea incurajeaza cersetoria. Se incurajeaza munca. De exemplu, cand a venit un cersetor sa ceara bani, de cele mai multe ori i se ofera ceva de lucru pentru acei bani ( sa nu inteleaga care ca ii sclavie ) daca refuza munca, Dumnezeu cu mila si cu el. Insa de cele mai multe ori se cerceteaza daca ceea ce spune omul e adevarat sau fals. Daca intr-adevar e sarac sau daca e lenes. Si pocaitii nu ofera ajutor doar daca te convertesti la secta lor. Ofera ajutor celor ce se afla in nevoie.

Răspuns utilizator avertizat