| M25M a întrebat:

De ce in religia Baha'i, se implementeaza unitatea religiilor si a oamenilor de diferite religii iar in crestinism se utilizeaza ostracizarea celor de religii diferite (in Biblie, chiar si uciderea celor de confesiuni diferite)?

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Religia Baha'i este superioară religiei Creștine.

NOname
| NOname a răspuns:

În esenţă, Mihai, este vorba de ipocrizie, aroganţă, egoism, dorinţă de dominare şi lipsă de respect faţă de credinţele altor oameni.
Dar, desigur, se mai găsesc şi tot felul de scuze, în ideea de a îndulci realitatea.

| sublime89 a răspuns:

Crestinismul vine dintr-un context diferit. Evreii erau disperati sa creada ca zeul lor e de partea lor si ca-i protejeaza de ceilalti "cotropitori" pagani care credeau in alti zei. De aici vrajba asta: "Zeul meu e mai bun decat al tau. Zeul meu e unicul adevarat. Daca nu il recunosti, n-are nevoie de tine. Deci te pot omori". Normal ca religia era de multe ori doar o justificare pentru violenta. Motivele erau mult mai pamantesti sa zicem asa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru CA Crestinismul ie religia pacii, a iubirii si pentru CA Crestinii "isi iubesc aproapele ca ie ei insisi" si "fac altora doar ce vor sa le fie facut".

E amuzant ca atunci cand le faci crestinilor ce fac ei altora incep cu "ajutor, suntem persecutati", "ai putin respect" si altele de genul. Ceva gen batausul din curtea scolii.

Varianta cu unirea e o tentativa buna dar din cauza contrazicerilor uriase, nu o sa reuseasca. E ca faza cu "acelasi zeu pentru toti" si am explicat de ce este o afirmatie gresita de prea multe ori, nu mai repet. Acelasi lucru se aplica si in cazul unitatii cand e vorba de religie.

Unul din motivele pentru care oamenii nu sunt uniti este fix religia. Nu merge sa zici "ucideti pe cei ce au alta religie" dupa care sa o arzi cu "hai sa fim prieteni" sau "uite cum facem : daca tu accepti religia noastra, noi te lasam in pace".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ostracizare? bai buhaiule? da cati bahai au omorat crestinii mai? ia spune-mi si mie? da cine sant buhaii astia ca eu nu-i stiu/ce au ei atat de bun, ori ce nu au crestinii si au ei? unitatea religiilor? ecumenismul cum s-ar spune pan erezia vremurilor noastre cum spunea arsenie papacioc? stii ce inseamna erezie? baaai n-am nimic cu buhaaii astia, sa-si vada de vacile lor iar noi de boii nostri.ai tai sant acasa? boii-ti sant acasa?

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Abtine-te, nu ai surprins esenta intrabarii, deci chill.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mm-ule? stii foarte bine ca se lucreaza la gasirea punctelor comune, ale religiilor in vederea unirii lor sub dictonul unitate in diversitate.se va face si antihrist va conduce si va primi inchinarea tuturor celor care i se vor vinde.dar deocamdata, nu cred ca ostracizare este chiar cuvantul potrivit.da-o-n puii mei, ca dupa cum spui tu eu ar trebui sa vad numa crestini stand la panda pe dupa blocuri, ologind si schingiuind oameni apartinand altor culte. poate am eu imajinatie mai bogata na, dar orisicat. ostracizare?

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Ma refeream ca piesa de fundament in ambele ideologii, ca o caracteristica de baza in textele ambelor religii. Ca acum nu se mai practica(oarecum) ostracizarea este adevarat.