| anonim_4396 a întrebat:

De ce intre cele 10 porunci nu exista una care sa interzica incestul?

24 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ba este dar nu ti-ai dat tu seama. Sa nu fii desfranat.

| anonim_4396 explică (pentru William):

BlackSulphur a răspuns:
Declară răspunsul câştigător
Pai, cica desfranarea... Insa abstinenta de orice fel este nesanatoasa, si nenaturala!

| William a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca schimbi subiectul. Vorbeam de pacate nu de sanatate.

| morningstar a răspuns:

Incestul implica deja adulter/curvie/preacurvie. Ceea ce deja este interzis in Decalog.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu, God a fost mai preocupat de crearea unei turme de sclavi şi a preferat să consume primele 4 porunci pe specificări despre cum îi place să fie pupat în cur.

Dă-i naibii de handicapaţi născuţi din incest, femei discriminate şi copii violaţi de pedofili (mulţi chiar de "slujitorii" lui)!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Sa mor e de nu mai dau o bere!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar merge una rece, dar mi-e că ursul tău a consumat-o pe toată. tongue

| CristiB93 a răspuns:

Sa nu fi desfranat, asta e porunca care interzice incestul care este defranare.

| Lizzu a răspuns:

Asta da intrebare buna.winking

| HueyFreeman a răspuns:

Pai cum crezi ca s-a populat planeta in viziunea crestinilor?

| reihiuke a răspuns:

Chestia cu "incestul" e o chestiune noua. Daca 2 frati fac sex si-s sanatosi, copilul nu are nicio problema.

| HueyFreeman a răspuns (pentru reihiuke):

Parampam. Nicio problema, doar ca (virgula) copilul are o sansa extrem de mare de a se naste cu un mic, mai mare, retard mintal. Chestia cu "incestul" nu este deloc noua.

| reihiuke a răspuns (pentru HueyFreeman):

Deci stiu ca a fost un caz la TV cu unii care au facut un copil si toata presa a sarit in sus, ca daca a iesit copilul handicapat. Si doctoru ala se mira si zicea ca nu, ca e foarte normal laughing

| HueyFreeman a răspuns (pentru reihiuke):

Asta parca vad ca s-a intamplat in Romania. laughing

| relian a răspuns (pentru reihiuke):

Da este adevarat dar mai departe stii ce se intimpla daca oamenii continua chestia asta? Dispare specia aia se intimpla.Nu e vorba aici de sora-frate ci daca se continua mai multe generatii asa aia sint.Copilul lor da nu are nimic, dar atunci cind el va avea copii iar copii lui vor face si ei asa nu o sa mai spui a nu se intimpla nimic.De asta este interzisa consangvizarea.

| reihiuke a răspuns (pentru relian):

Posibil. Nu am studiat astahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desfranare ...iti spune ceva? adica nu ai frana.nu detii controlul. uite eu i-ti spun altfel.sa-ti tii pantalonii pe tine, pana la casatorie, si fetele sa fie verticale.nu aplecate nu la orizontala.gasiti voi o metoda ca si asa-mi racesc gura de pomana.

| BlackSulphur a răspuns:

Pai, cica desfranarea... Insa abstinenta de orice fel este nesanatoasa, si nenaturala!

| Xenya a răspuns:

Nu se tinea cont de asa ceva, pe primul loc era perpetuarea speciei umane

| Mikhtarian a răspuns:

Desfranarea = De aici se naste curvia, incestul, si toate pacatele gen sexuale.

| anonim_4396 explică (pentru Mikhtarian):

nu numai pacate sexuale, aici intra si barbutul, nu? am scris barbut deoarece este ilegalwinking

| victorasM a răspuns:

In cele zece porunci date pe Muntele Sinai lui Moise nu exista aceasta interzicere, insa Dumnezeu a mai dat legi poporului pe care le gasim in cartea Leviticul si reluate in Deuteronom.

| anonim_4396 explică (pentru victorasM):

Atunci... sa traiasca Moiseeee! laughing

| AimeZ a răspuns:

Ca n-a vrut Dumnezeu