| anonim_4396 a întrebat:

De ce islamismul se raspandeste cel mai repede si nu crestinismul?

25 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Deoarece crestinismul e o religie mai permisiva...in schimb islamismul este o religie stricta ..si sunt putini cei care indraznesc sa o conteste.
La crestinism daca cineva se apuca sa se ridice impotriva religiei....nu ii pasa nimanui, dar daca se intampla lucrul acesta la islamism atunci acea persoana nu mai vede ziua de maine.
E o prostie demna de gandirea medievala...dar frica inseamna putere.
Atata timp cat sustinatorii sunt destul de fanatici, iar numarul popoarelor musulmane este in crestere...atunci ai explicatia.

| RAY a răspuns:

Ca sunt din ce in ce mai multi ateii

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Si ce legatura are raspandirea islamismului cu ateismul?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Logic daca crestinii devin ateii, aia devin mai multi intrece crestinii, dar nu-i nimic sunt sigur ca ratiunea va invinge

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru RAY):

''aia devin mai multi intrece crestinii''

Nu Dumnezeu a promis lui Avraam ca urmasii lui vor fi cei mai multi?
Doua neamuri au iesit din Avraam, nici mai multi nici mai putin.

| RAY a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Stai putin crestinismul ce legatura are cu avram?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru RAY):

Nu are nici o legatura si nu am spus ca are vreo legatura. Ai spus :''''aia devin mai multi intrece crestinii'', aia cine? La ei m-am referit cand am vorbit de Avraam ca i-a promis Dumnezeu ceea ce a promis pentru fii lui (Ismael si Isaac ).Ei ''vor fi cat nr stelelor''.

| martzian a răspuns:

Din cel putin doua motive, as zice eu, desi sunt mult mai multe:

1. Primul ar fi legat de crestinii asa zis "atei" - cei care cred ca Dumnezeu exista si traiesc ca si cand El nu ar exista. Exemplul personal lasa de dorit de multe ori, acolo unde omul se joaca de-a ascultatea de Hristos, purtand un nume nemeritat. Ghandi spunea: "I like your Christ, I do not like your Christians. Your Christians are so unlike your Christ." Biblia (vezi Romani 2) ne avertizeaza de asemenea de faptul ca exemplu personal ii departeaza pe oameni de Dumnezeu.

2. Al doilea, exprimat de Isus, este ca oamenii nu sunt in general dispusi sa intre pe o cale "stramta" care nu este deloc comoda, sa plateasca pretul, desi beneficiile ei finale sunt evidente. Apartenenta la majoritate nu este o garantie a detinerii adevarului.

"Intrati pe poarta cea stramta. Caci larga este poarta, lata este calea care duce la pierzare, si multi sunt cei ce intra pe ea. Dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata, si putini sunt cei ce o afla." (Matei 7:13-14)

| Jardelin a răspuns:

In primul rind pentru ca impunerea islamului la alte popoare ne-islamice este o trasatura doctrinara. De-a lungul istoriei sint numeroase cazurile cind aceasta impunere s-a facut chiar cu sabia.

In al doilea pentru ca este o religie profunda si carismatica, daca pot sa-i spun asa. Si, ca majoritatea religiilor are si ea frumusetea ei care merita recunoscuta. Asta insemnind ca multi se convertesc si din convingere nu numai de frica.

Iar daca vrei sa stii de ce se raspindeste in rindul crestinilor, as incerca un raspuns, desi cred ca voi stirni unele reactii deloc apreciative. Succesul cel mai mare il are islamul in rindul crestinilor protestanti. Vezi convertirile care se intimpla in America si Europa Occidentala. Motivul este secularizarea si pierderea increderii in propria credinta.

Protestantii care sint activi acum, in loc sa-si intrepte atentia spre ce se intimpla in Occident cu proprii lor credinciosi, se concentreaza pe crestinii care apartin bisericilor istorice din Est. Ca dovada uita-te numai pe acest site, care reprezinta o parte infima din fenomen, sa vezi citi activisti protestanti posteaza aici, multi dintre ei jignind cu o satisfactie dementa bisericile istorice.

Cu alte cuvinte, noi crestinii in loc sa fim uniti (chiar daca avem variante diferite prin care intelegem ca ne putem mintui), ne dam in cap unii altora uitind atit de usor ce ne-a poruncit Hristos Mintuitorul:

"Porunca noua va dau: Sa va iubiti unii pe altii! Asa cum v-am iubit Eu pe voi, asa si voi sa va iubiti unii pe altii.

Intru aceasta vor cunoaste toti ca sinteti ucenicii Mei, de veti avea iubire unii pentru altii." Ioan 13:34-35.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sant mai rapizi in credinta.

| Razvan1807138078340 a răspuns:

Pentru ca aia is prea fanatici, iar noi ne lasam calcati in picioare de secte handicapate.

| valentingb a răspuns (pentru Razvan1807138078340):

Salut! Poate ai dreptate, totusi incearca sa iti dai seama ca nici tu cu iluminatii si masonii de care mereu spui, nu esti altfel.Nu handicapat, sa nu ma intelegi gresit, doar ca insisti mereu pe aceeasi idee. Incearca sa folosesti cuvinte mai frumoase pe TPU.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns:

Islam ci nu Islamism, se raspandeste repede datorita faptului ca El (Coranul ) este Cuvanul Lui Allah (Dumnezeu ), In Coran numai Allah se adreseaza oamenilor. Orcine care citeste Coranul face usor diferenta intre aceasta Carte Sfanta si alte Carti ''Sfinte '' in care vorbesc in afara Lui Dumnezeu si multi altii, profeti, apostoli etc. Musulmanii au avut grija ca ceea ce a spus profetul sa fie puse intr-o Carte, ceea ce au zis apostolii intr-o alta Carte, iar ceea ce a relalat Allah prin Jibrill (Gabriel) profetlui Muhammed sa apartina numai Cartii Sfinte( Coranului), ceea ce face aceasta Carte sa fie inimitabila.Crestinismul nu a fost atat de bine calauzit pentru ca ei au amestecat cuvintele oamenilor cu, Cuvantul Lui Dummnezeu.Ex de citate care apartin Lui si numai Lui Dumnezeu. http://www.youtube.com/watch?v=8lI98j7S7dE&feature=player_embedded

| Manfred a răspuns:

Napoleon a spus:Avantajul lui Mahomed este ca a creat o religie inc are nu exista iad.Altfel, singura idee buna(care tine de teoria conspiratie) este ca biserica catolica inceraca sa-i unfunde pe crestini(uita-te la tarile catolice si la alea crestine si vezi cum sunt ele cum suntem noi ca si dexvlotare

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Manfred):

''Avantajul lui Mahomed este ca a creat o religie inc are nu exista iad.''
Aceasta afirmatie este gresita, asa cum imi place mie sa zic :''Fals!''
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UHA-WvOi42w#!

| Jardelin a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Ce inseamna djinni?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Jardelin):

Gasesti in acelasi capitol din ce a fost creat dhinnul, si mai multe despre djinni in Coran. ''Satana '' este de asemenea creatie din ''foc curat fara fum'' (dintre djinni), conform Coranului Satana nu a fost inger, ingerii sunt creatii din lumina pura si nu au voie sa nu se supuna, pe cand djinni si oamenii au libertatea de a alege. Numai oamenii si djinni pot deveni necredinciosi, Ingerii niciodata.

| Jardelin a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Prietene nu ma pune sa citesc Coranul ca nu am timp! Spune-mi tu pe scurt daca poti daca nu, nu e nici o problema.

| EmaS a răspuns (pentru Asan_Olgun_1980):

Din pacate Mahomed a fost un simplu om.In schimb Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Jardelin):

Pe scurt doar ce ti-am spus happy. Djinni sunt creatii din foc curat fara fum, djinn este considerat si ''Satana'', ''Dracu''happy asa cum ai spune-ti voi. Sa le zicem demoni ca sa intelegi mai bine.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru EmaS):

Este adevarat Muhammed a fost doar un simplu om, de aceea religia nu se numeste Muhamedanism dupa Muhammed ci se numeste Islam. Iar Dumnezeu nu zamisleste ca sa aiba fii sau fiice la propriu, El este Creatorul(El ne-a creat nu ne-a nascut). Dupa moartea profetului au vrut sa-i faca altar (asa cum au facut ''crestinii'' Lui Iisus) si sa-l venereze, dar Califul care a ramas la conducere dupa profet a spus :'' Sa stiti dar cine ai face un altar lui. Muhammed este mort dar cine ai face Lui Allah sa stie ca Allah este Viu. Daca nu erau instruiti bine companionii de catre profet ajungeau si ei idolatrii ca altii venerandu-si invatatorul ca divinitate, si religia devenea una politesista in care sunt venerati mai multi zei.''In numele cutare, in numele cutare si in numele cutare etc.In felul acesta musulmanii apartinand religiei Islam se inchina numai in numele Lui si atat.''Bismillahi Rahman we Rahim '' In numele celui Milostiv si indurator si Iudeii sunt foarte aproape de musulmani in crezul lor monoteist. Iudeii marturisesc ca daca se gasesc intr-o tara straina unde nu exista sinagoga, ei pot merge la moschee, le este permis sa se roage in moschei musulmane, dar in Biserici crestine niciodata. Intreaba-i asadar.

| anonim_4396 explică (pentru Asan_Olgun_1980):

"le este permis sa se roage in moschei musulmane, dar in biserici crestine niciodata"... de ce?

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebati-i pe ei.Eu nu i-am intrebat de ce, intrebarea mea fuse :'' Daca nu aveti sinagoga in tara in care va aflati ori in orasul in care locuiti, puteti sa mergeti la biserica ori moschee? raspunsul a fost unul foarte clar :'' in moscheile musulmane ne este permis dar in bisericile crestine Nu! Nu!''

| Adrian_Laurentiu_1971 a răspuns:

Fratilor Islamul il recunoaste pe IIsus ca profet, o recunoaste pe Maica Domnului ca Fecioara, il recunoaste pe Moise, etc. Sunt crestin ortodox practicant dar va rog sa ma credeti cateodata imi este rusine cu crestinii si asa zisi crestini. De curiozitate cautati pe internet si vedeti care este rata credintei la crestinii și apoi comparati-o cu cea a musulmanilor. Va asigur ca nu este termen de comparatie. NU II OBLIGA NIMENI sa iși schimbe credinta pe cei care trec la islamism.

| Asan_Olgun_1980 a răspuns (pentru Adrian_Laurentiu_1971):

''NU II OBLIGA NIMENI sa iși schimbe credinta pe cei care trec la islamism. ''
„Nu este cu putinta silirea la credinta! Razvedita este deosebirea dintre calea cea dreapta si ratacire, iar acela care se leapada de Taghut(idol) si crede în Allah(Dumnezeu), acela s-a prins de cea mai trainica toarta, care nu se sparge niciodata. Si Allah este Cel care Aude, Atoatestiutor." (Sura Al-Baqara: 256).