| anonim_4396 a întrebat:

Istoric vorbind, ce religie a apărut înaintea celeilalte: creștinismul sau islamismul?

Răspuns Câştigător
| VelaJohnny a răspuns:

Iudiaismul laughing din iudaism direct crestinismul, iar islamul contine date si din V.T (precum Tora, primele 5 carti din Biblie) si din N.T (de exemplu vorbeste despre Isus).

| VelaJohnny a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci, crestinismul a fost inainte de islamism, mai la subiect.

14 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Episodul psihotic al lui Pavel in care l-a vazut pe Iisus a avut loc inaintea episodului psihotic in care Mohamed a vazut un inger, cu cel putin 600 de ani.

| alexandrualind a răspuns:

Crestinismul.

| Idris a răspuns:

Dat fiind faptul ca, crestinismul isi ia numele dupa Isus Hristos, religie ce a aparut in anul 33-34 d.Hr, este logic ca islamul este prima religia si unica, care a fost data primului om, Adam si tuturor profetilor de dupa el. Asadar, islamul este cea mai veche religie.

| Dandanache a răspuns (pentru Idris):

E absolut logic. Bravo. In lume sunt doar doua religii, multumim pentru atentionare.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

"islamul este cea mai veche religie" Fi sigur ca nu. http://www.descopera.ro/......a-din-lume

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

Odata cu primul om, care a fost Adam, a aparut si Islamul. Adam a fost musulman(supus unui singur Dumnezeu, Allah). Nu a fost nici crestin, nici iudeu, nici budist etc.

| 6684464 a răspuns (pentru Idris):

Tu gandesti ce scrii? Stii ce inseamna musulman? Este SINONIM cu "mahomedan".
ro.wikipedia.org/wiki/Islam

| anonim_4396 explică (pentru Idris):

"Odata cu primul om, care a fost"... de unde stii ca a fost Adam? Poate ca primii oameni au fost Ask si Embla, facuti de Odin, Vili si Ve.

Pe ce anume iti bazezi tu afirmatia? Ai ceva care sa nu tina de favoritism? Daca zici ca pe cartea ta religioasa, tine minte ca ea NU este singura existenta.

| Idris a răspuns (pentru 6684464):

1) Wikipedia este sursa neautentica atunci cand vine vorba de islam.
2) Musulmanii nu isi iau numele de la numele Profetului Mahomed(saw), ci de la mesajul islamului. Prin urmare acestia nu ar trebui sa fie numiti mahomedani.

| Idris a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erau primi oameni Ask si Embla, Allah ne-ar fi instiintat. El ne-a spus ca primul om a fost Adam. Cartea mea religioasa nu este singura existenta, insa este singura ramase,, in picioare,, neschimbata, nealterata si fara nici o contradictie in ea de mai bine de 1400 de ani. Asta nu face decat sa imi intareasca credinta mai tare in Allah Azzawajal si in ceea ce al a spus:,, Noi am pogorat Quran-ul si Noi ii vom fi pazitori,,. Asadar, nimeni niciodata nu are cum sa afecteze Quranul in nici un mod, si ramane singura carte din care poate fi luata originea omenirii, scopul crearii omenirii si tot ceea ce le-a fost revelat tuturor profetilor trimisi de Allah Subhana Wa Ta`Ala.

| emilitalia a răspuns:

In primul rand, trebuie subliniat faptul ca avem de-a face cu trei mari religii monoteiste ale lumii: crestinismul, iudaismul si islamismul. Allah este numele dat lui Dumnezeu de catre arabi, cu mult inainte de aparitia islamului.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Crestinismul a aparut cam prin 33-34 d. Hr. Islamul a aparut cu vreo 600 de ani mai tarziu.

| Coquina1 a răspuns:

Dinozaurismul.