| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Isus indeamna la incalcarea poruncii a -5- a?

21 răspunsuri:
| RKBlue a răspuns:

A indemnat la ucidere? Unde?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Aa,ma rog, unde m-am uitat sunt puse ca versete si sunt vreo 16 numere.
Pai, a zis undeva sa nu iti cinstesti parintii?

Răspuns utilizator avertizat
| RKBlue a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cred ac inseamna ca trebuie sa fie desprins de lumea materiala.
Adica nu ura proprie, ci o figura de stil.Sa nu fi atasat de lumea pamanteasca.
Ma rog, daca asta inseamna, are logica. Daca nu, inca un motiv pentru care Biblia instiga la ura.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iisus spune sa ne iubim chiar si dusmanii. Domnul Iisus vrea sa spuna prin textul din Luca 14:26 ca, devotamentul pentru El trebuie sa fie mai mare decat pentru familie.
Sa spunem ca tatal nostru pamantesc ne spune ''fiule, pe seara vreau sa bem impreuna damigeana asta de vin toata'' Domnul Iisus spune ''Sa nu te imbeti'' atunci esti pus in situatia in care vei alege, de cine asculti, poate tatal tau se va simti jignit ca l-ai refuzat.

Sau iubita ta spune ''hai sa facem dragoste'' dar Iisus spune ''nu intretine acte sexuale decat dupa casatorie''
atunci iubita ta va fi tentata sa spuna ''nu ma iubesti'' dar nu este asa.
Desigur, le putem explica ca principile noastre sunt altele si putem avea altfel de partasie si sa sptabilim relatii puternice impreuna, dar evitand pacatul si ascultand de Iisus.

''Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele''

Răspuns utilizator avertizat
| ania a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

E o figură de stil, o hiperbolă, vrea să spună că dacă cineva nu îl iubește pe EL incomparabil mai mult decât orice altceva sau pe oricine altcineva nu e ucenicul Lui. Iisus și=a iubit mama, ultimul lui gând când se afla în agonie pe cruce a fost să o încredințeze lui Ioan, cel mai iubit ucenic al Lui, pentru a o proteja,

Răspuns utilizator avertizat
| marinaru777 a răspuns:

E scris gresit in acea biblie cauta una ortodoxa sau editura respectiva.

| Onisim10 a răspuns:

Aceasta nu s-a intamplat niciodata, el a dat porunca, si tot el a indemnat sa se calce?
Niciodata!

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu!

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu a zis asta!
A zis:Cine isi va ubi mai mult tatal, mama, sotia, copii fratii, surorile, ba chiar si viata lui, nu poate avea parte cu mine.
Cum de ai putut sa zici asa minciuna?
In Biblie nu este cum ai zis tu, este cum am zis eu.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bilia difera de cult.

Răspuns utilizator avertizat
| Onisim10 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu sunt Penticostal.

| LaFIX a răspuns:

De obicei din motive de excitare repetitiva, dar cateodata si din plictiseala, sau lipsa de fomei, sa vina unele sa intrebe