| Moisie a întrebat:

Crestinii spun mereu ca Isus a murit pentru a le rascumpara pacatele!
Oare credeti ca puteti fi iertati de Dumnezeu pentru pacate prin acest Isus Christos, cand el este cel care va indeamna sa comiteti cel mai mare pacat in ochii lui Dumnezeu, si anume Incalcarea Legii, pe motivul ca e "veche"!
In Biblia religiei care nu vine de la Dumnezeu si pe care niste oameni au dat-o altor oameni ca sa-i rataceasca, se recunoaste ca Isus Christos a venit ca sa aduca Sfarsitul Legi, adica NELEGIUIREA, vezi Romani 10, 4 adica exact sfarsitul acelei Legi pentru a carei incalcare Dumnezeu nu iarta pe nimeni, pentru ca aceasta este pentru EL cel mai mare pacat!
Pai cum vine asta, Credeti ca Dumnezeu va iarta de pacate atunci cand pacatuind mai mult si mai grav? Pai ce e asta?
In acest context vi se pare ca fiind corecta Calea Crestina, adica a unei religii care impune incalcarea Legii lui Dumnezeu?
Sa vedem cum ganditi voi cei care credeti in Dumnezeu dar nu constientizati ca de fapt il batjocoriti?

19 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Omule mai respira. Postezi cred cate 3 intrebari pe zi. Ce speri sa obtii?
Vad ca scrii multe bazaconi fara niciun fundament, chiar nu ai pic de respect pentru cele sfinte? Ai citit vreodata o evanghelie sau vorbesti din auzite?
Am si eu intrebare pentru tine, desi nu stiu daca vei raspunde: Esti cumva circumcis?

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Pentru mine minciuna si sarlatania nu pot fi sfinte!
Sfanta este doar viata si adevarul, iar de studiul adevarurilor se preocupa Stiinta si nu c redinta a proasta!

Tu esti cumva circumcis la creier, ca vad ca nu stii nimic dar crezi totul a proasta?

| suffarstar a răspuns (pentru Moisie):

Stiinta? Sincer acum,dar ce treaba are stiinta cu credinta? La urma urmei si tu crezi in Dumnezeu,dar fizic,nu l-ai vazut.
Ce adevar? Spus de cine? Stii tu cine e sarlatan si cine e Viata si Adevar?
Dupa cum spuneam, ai citit vreodata o Evanghelie ca sa stii macar ce sustinea Isus? Ca vad ca spui ca "tamplarul" sustinea asa si asa, dar nu vi cu niciun argument, doar vomiti ce au aruncat altii la tine in creier.
Ti-am mai spus, Isaia 53 s-a implinit cuvant cu cuvant,Mesia si-a dat viata pentru pacatele oamenilor, fix cum spune Isaia. Pentru tine un Fiu al lui Dumnezeu are nevoie sa fie uns ca nu stiu ce primar ca sa poata sa faca minuni, sa iubeasca si sa se jertfeasca? DE CE NU POTI GANDI? Sau macar sa incerci? Nu-ti cer sa gandesti ca mine, iti cer doar sa privesti lucrurile obiectiv. Iar obiectivitatea are nevoie de multe informatii, nu culese de pe nu stiu ce bloguri.

| Moisie explică (pentru suffarstar):

Si stiinta are o legatura stransa cu credinta pentru ca niciun om Nu poate STII absolut totul, motiv pentru care trebuie sa CREADA acele adevaruri pe care nu le cunoaste!
- Da eu cred in Dumnezeul format din societatea umana din tarile dezvoltate, pentru ca aceasta societate poate asigura Raiul aici pe Pamant si te poate mantui de orice rele, fie boli sau accidente.
- Da stiu, sarlatani sunt acei oameni care mint, fura si excrocheaza, de ex popi MINT spunad ca au legatura cu Dumnezeu, si pentru asta excrocheaza credinciosii ca intermediaza ceva cu cineva care nu exista, si banii obtinuti asa se cheama FURT!, si ma mir ca OPC adica Protectia Consumatorului nu interzice aceasta sarlatanie.
- Referitor la Isia 53 ti-am aratat clar ca Messiaa adica UNSUL, NU este un tamplar, pentru ca tamplarii nu sunt UNSI in nicio fumctie de dregator, si ca acel Messia de care e vorba in Isia este Simon Bar Kochba, cel care a fost UNS ca rege al iudeilor si a patimit la fel ca tamplarul neuns pe nume Isus!
- Nu am citit evangheliile ci le-am STUDIAT, si le-am si analizat continutul prin metode stiintifice multidisciplinare, si astfel STIU care este linia afirmatiilor lui Isus si STIU si care sunt minciunile care i s-au pus in cont lui Isus, de catre sarlatanii care au inteles ca pe baza sa se poate trai foarte bine ca sarlatan autorizat si legitimat "divin"!
- Toti iudeii care respecta Legamantul facut de Abraham in numele poporului sau si toti cei care asculta de Legea lui Dumnezeu, se numesc "Fii ai lui Dumnezeu" si asta nu o zic eu ci o zice chiar Dumnezeu in Deuteronom dar o repeta si tamplarul Isus care era si rabin amator.
Pentru mine a gandi este cu totul altceva decat sa cred asa a proasta ce/mi zic niste sarlatani. Deci ceea ce pentru tine se numeste "gandire", pentru mine este de fapt o forma de prostitutie mintala!

| suffarstar a răspuns (pentru Moisie):

Aceasta societate este dumnezeul tau? Pe ce lume traiesti? Societatea in care traim e preocupata doar sa minta si sa castige pe spinarea oamenilor. Se numeste globalizare sau sclavagism modern. Hrana ne este controlata de ei,banii tot de ei, au datele noastre sunt tot la ei. Cine te poate mantui de orice rele? Sute de mii,daca nu milioane de oameni de pe tot globul mor in fiecare zi din diferite motive,nu vad pe nimeni care sa-i protejeze. Si chiar daca o fac,pot ei oare mantui sufletul? Nu ma intereseaza ce fac popii,nu am nicio legatura cu ei,sunt unii piosi,altii sunt doar dupa bani,e treaba lor,vor da socoteala. Simon Bar Khoba a nu a facut nimic,decat ca a condus o revolutie iar peste trei ani a fost prins si jupuit de viu. El nu a rezolvat nimic, romanii au devenit mai sangerosi ca inainte, a pierdut viata lui si a semenilor sai in zadar, nu a mantuit nimic, nu a iertat niciun pacat. El a fost schingiut pentru ca a condus o revolta impotriva presiunii romane. Nici macar nu a adus izbavire poporului sau. Isus a fost recunoscut si de niste pagani cititori in astre care vazand steaua si-au dat seama ca a sosit Mesia, au urmarit steaua dar s-au oprit la Ierusalim.Dar uite ce spun carturarii mozaici in Matei 2.5, 6 cand au fost intrebati unde trebuie sa se nasca Mesia: "In Betleemul din Iudea", i-au raspuns ei, caci iata ce a fost scris prin proorocul:
"Si tu Betleeme, tara lui Iuda nu esti nici de cum cea mai neinsemnata dintre capeteniile lui Iuda; caci din tine va iesi o Capetenie, care va fi Pastorul poporului Meu Israel.". Gasesti cuvintele astea si la Mica 5.2
Ioan a zis ca Dumnzeu poate face fii ai lui Avraam"chiar si din aceste pietre".
Eu nu cred ce imi spune X si Y decat daca rezona cu cuvintele Bibliei. Stiu ca multe din lucrurile practicate de preotii ortodocsi sau catolici sunt gresite pentru ca se contrazic cu Biblia asa ca nu fac ce imi spun ei. Eu ma ghidez dupa Biblie si dupa felul in care o inteleg.

| Moisie explică:

Probabil ca le mai pun si altii, si tot la fel de probabil le voi repeta si eu tocmai din cauza ca nimeni nu-mi raspunde punctual la intrebari!

| Ben00 a răspuns:

Atat timp cat nu stim carui curent apartii matale, nu prea are rost sa ne obosim cu raspunsu...

| Therraex a răspuns (pentru Ben00):

L-am intrebat de 2 - 3 ori daca e Evreu.; -;
Dar nu mi-a raspuns... poate e Evreu. :3

| Ben00 a răspuns (pentru Therraex):

Nu prea cred. Eu am avut 3 colegi evrei in liceu. Doi dintre ei erau cel mai bine educati dintre toti. Asta nu are nici o urma de bun simt, si pare sa fie trecut de 25 ani. Sunt tot felul de organizatii anticrestine; unele platesc activitatea, iar omuletul se poate sa spere la vreo bursa. Prin 95-2000 era chiar o fundatie care platea burse studentilor romani, tezele de sfarsit fiind lucrari antiromanesti. Ca o obs, omul nostru e bun cunoscator de limba germana.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Poi atunci raspunde la intrebare, pentru ca intrebarea nu are nicio legatura cu persoana mea

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Placerea socializarii. Intrebarile tale sunt obsesive, tot primesc raspuns de vreo 3 ani, dar apar iar si iar.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Si ce e rau sa fi evreu?
Macar evreii au un Dumnezeu al lor care s-a tinut de promisiune fata de ei.
Crezi ca e mai bine sa fi crestin fara Dumnezeu care face kk pe Legea lui Dumnezeu... dar cica i se roaga Lui?

Răspuns utilizator avertizat
| Therraex a răspuns:

Dar in Vechiul Testament sunt multe fapte gen sacrificarea animalelor sau omoratul cu pietre sau pedeapsa capitala pentru. ca erau alte vremuri.
Daca ar fi sa ne luam dupa alea ar insemna inca sa sacrificam si omoram cu pietre, lucruri ce sa faceau i.Hr.
Deci nu ar fi prea corect, nu?
Iubirea fata de restul, este importanta iar pedepsele cu moartea sau sacrificiile nu mai trebuiesc practicate demult pentru. ca suntem in alte vremuri, in vremurile noi, cele vechi au trecut iar pedepsele si sacrificiile nu mai sunt necesare. :3
Moise a fost cel ce a adus, cu porunca de la D-zeu, acele legi pentru. ca erau alte vremuri. Dar apoi acele vremuri s-au sfarsit.
Crezi ca oameni erau credinciosi sau pacatosi atunci cand credeau in diferite Zeitati care mai de care?

| Moisie explică (pentru Therraex):

Si daca acele vremuri in care era interzis sa ucizi oamenii sau sa-ti slavesti parintii s-au sfarsit, acum trebuie sa le inlocuim cu Legii care ii permit si lui Hitler sa ajunga in Rai?
Tu cum gandesti?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Din opinia mea si acuma este interzis sa ucizi oameni si este indicat sa iti asculti parintii pai hai sa luam Noul Testament:
''In Noul Testament, se confirma acelasi sens: "Toti cei ce scot sabia, de sabie vor muri" (Matei 16, 52). Sau : "Cel ce ucide cu sabia, insusi trebuie sa fie ucis cu sabia" (Apocalipsa 13, 10).''
''Fiind datatoare de viata, aceasta porunca a lui Dumnezeu este amintita si in Noul Testament: "Copiilor, ascultati pe parintii vostri intru toate, caci aceasta este bine-placut Domnului" (Coloseni 3, 20).''

Deci, aceste lucruri sunt inca valabile, doar vremurile s-au schimbat, odata cu lumea.

Daca ne luam dupa Apocalipsa, vremurile vor devenii din ce in ce mai grele pana la sfarsitul Zilelor:
''„Să ştii că în zilele din urmă vor fi vremuri grele, căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, mândri, defăimători, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, vorbitori de rău, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, trădători, obraznici, îngâmfaţi, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu" (2 Timotei 3:1-4).''

In Noul Testament (sa vorbim despre el acuma) sunt repetate marile porunci din Vechiul Testament la care se adauga: ''Preaiubitilor, iubiti-va unii pe altii asa cum v-am iubit eu.''
Plus ca sacrificiile si omoararea cu pietre nu mai sunt valabile pentru. ca nu mai este necesara violenta (dar unii uita asta de aia sunt atatea crime plus ca se apropie vremurile grele).

Este minunat sa fi plin de iubire si sa iubesti totul, inclusiv pe Dumnezeu. Este minunat sa nu simti raceala si indiferenta.
Atata in Vechiul Testament cat si in Noul Testament sunt amintite marile porunci.

''Prima porunca este: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau, cu tot cugetul tau si din toata puterea ta." Iar a doua este la fel ca aceasta: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Matei XXII, 37-40; Marcu XII, 30-31).

Ce a spus Hristos despre importanta acestor doua porunci?

El a spus: "In aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii" (Matei XXII, 40). Si a mai spus: "Nu este alta porunca mai mare decat acestea" (Marcu XII, 31).''
Sursa: http://www.crestinortodox.ro/......79765.html

Apoi: "Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei", fie in cer, fie pe pamant ( cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni" ), totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi, si un singur Domn: Iisus Christos, prin care sunt toate lucrurile si prin El si noi." ( 1 Corinteni 8, 5-6 )
Si: "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu, nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu." ( Ioan 1, 12-13 )
"Dar cand a venit implinirea vremii, Dumnezeu a trimis pe Fiul Sau, nascut din femeie, nascut sub Lege, ca sa rascumpere pe cei ce erau sub Lege, pentru ca sa capatam infierea. Si, pentru ca sunteti fii, Dumnezeu ne-a trimis in inima arvuna Duhului Fiului Sau care striga: "Ava", adica Tata!" ( Galateni 4, 4-6 )
Hmm: Iisus foloseste numele de Tata: "Tata, a sosit ceasul…" ( Ioan 17, 1 ), "Tata, Iti multumesc ca M-ai ascultat…" ( Ioan 11, 41 ), "Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta" ( Matei 26, 39 ), etc.
Noul Testament ne descopera, de asemenea, un Tata ceresc ce se va implica in a doua venire a Fiului Sau pe pamant.

"Caci Fiul omului are sa vina in slava Tatalui Sau, cu ingerii Sai" ( Matei 16, 27 )

Si sa nu uitam de legile Noului Testament:
"N-am venit sa stric (legea), ci sa implinesc legea." (Matei 5, 17).
"Caci daca iubiti pe cei ce va iubesc, ce rasplata veti avea? Au nu fac si vamesii acelasi lucru? Si daca imbratisati numai pe fratii vostri, ce faceti mai mult? Au nu fac si neamurile acelasi lucru? Fiti dar voi desavarsiti precum si Tatal vostru Cel ceresc desavarsit este" (Matei 5, 46-48)
"Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima, si veti gasi odihna sufletelor voastre. Caci jugul Meu e bun si povara Mea este usoara" (Matei 11, 29-30)

Cuprinsul ei, pe scurt, il arata tot Mantuitorul cand spune: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeu tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau. Aceasta este marea si intaia porunca. Iar a doua, la fel ca aceasta: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti. in aceste doua porunci se cuprind toata Legea si proorocii" (Matei 22, 37-40).

Acelasi lucru il spune Mantuitorul si cu alte cuvinte: "Toate cate voiti sa va faca voua oamenii, asemenea si voi faceti lor, ca aceasta este Legea si proorocii" (Matei 7, 12). "Aceasta este porunca Mea: Sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu" (Ioan 15, 12); "Porunca noua dau voua: Sa va iubiti unul pe altul. Precum Eu v-am iubit pe voi, asa si voi sa va iubiti unul pe altul" (Ioan 13, 34); "Cel ce are poruncile Mele si le pazeste, acela este care Ma iubeste; iar cel ce Ma iubeste pe Mine va fi iubit de Tatal Meu si-l voi iubi si Eu si Ma voi arata lui" (Ioan 14, 21).

Porunca dragostei o gasim si in legea Vechiului Testament (Deut. 6, 5; Lev. 19, 18), data chiar cu aceleasi cuvinte ca in legea Noului Testament. Totusi, in Noul Testament porunca aceasta este noua prin duhul si viata ce se cuprind in ea.
Vechiul Testament:
''5 Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta.
Deut 10.12; Mat 22.37; Marc 12.30; Luc 10.27; 2Imp 23.25;''
"Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti" (Mt. 22, 39) este porunca din Vechiul Testament. Intruparea Mantuitorului Iisus Hristos adauga ceva nou la aceasta porunca "Porunca noua dau voua, sa va iubiti unul pe altul, precum v-am iubit Eu" (Ioan 13, 34; 15, 12).

In Noul Testament, toate legile prin care trebuia sa versi sange, pier pentru ca Dumnezeu nu are nevoie de sange sau de sacrificii animale. El este Dumnezeu, nu il poti descrie, este Mare si plin de iubire si bunatate.
De asemenea tot aici, legile iubirii sunt duse la cote mai inalte: Iubiti asa cum va iubeste Dumnezeu Tatal si Fiul Sau. Jertfiti-va pe voi insiva in numele iubirii.
Adica sa iubesti din toata inima si tot sufletul tau pentru. ca sa ajungi la desavarsire. Ce poate fi mai frumos decat sa iubesti? Prin iubire ajungi la liniste si la bunatate. Intotdeauna drumul bun a fost mai ingust si mai greu de urmat dar a avut satisfactii maxime.

Dumnezeu este numit ''Tatal'' atat in Vechiul Testament cat si in Noul Testament.

Crede-ma ca este foarte greu pentru. oamenii din zilele astea sa ajunga la o atata desavarsire prin iubire. Le este greu pentru. ca au inimile impietrite si simt indiferenta si raceala in interior. Stiu din propria experienta. Au fost zile in care raceal si indiferenta ma stapaneau si contrazicem pe toata lumea, uram pe cei care nu imi dadeau dreptate pentru. ca nu simteam iubire pentru. nimeni, au fost momente cand chiar am avut inima de piatra. Te linisteste foarte mult sa iubesti necontenit si fara a cere nimica inapoi, pur si simplu sa iubesti Creatia asa cum este ea pentru. ca este perfecta deoarece Creatorul care a creat'o este Perfect. Iti da o stare imensa de liniste sufleteasca. Am trecut prin ambele stari asa ca stiu ce vorbesc. Atunci cand nu iubesti Creatia si pe Creator ai in interior o ura care nu stii de unde izvoraste si o raceala si o indiferenta foarte mare care te fac sa faci lucruri nechibzuite. De aia este atat de importanta iubirea si in Noul Testament se pune mai mult accent pe ea, pe iubirea de Creator, de Creatie si de semeni. Tine de linistea sufleteasca. Dar crede-ma ca este enorm de greu sa ajungi la o desavarsire atat de inalta incat sa iubesti toata Creatia asa cum este ea si sa o consideri Perfecta pentru. ca Creatorul Creatiei este perfect. Este un drum extrem de greu dar care merita.

| Moisie explică (pentru Therraex):

Eh daca e interzis sa ucizi oameni atunci obliga biserica ta crestina, sa le deie inapoi vietile la toate femeile frumoase care au fost arse ca vrazitoare doar pentru ca un libidinos scarbos de popa se simtea "vrajit" de frumusetea lor.
Pina atunci accepta ca si tu esti complice la sutele de mii de crime pentru ca ai intrat in Mafia celor mai bestiali criminali din istoria omenirii!
Cum te simti tu cand constientizezi faptul ca lucrarea lor bestiala este continuata si sustinuta de cei ca tine?
Sau la tine Constiinta inca doarme sau nu s-a nascut pentru ca constiinta face diferenta intre OM si animale si tu probabil ca iti inchipui ca nu esti OM ci oaie din turma Domnului?

| Therraex a răspuns (pentru Moisie):

Ti-am mai raspuns la o intrebare. Adevarata Biserica sunt cei in care se afla Preoti precum acesta:

http://stirileprotv.ro/......copii.html

Asta este doar un exemplu, astia sunt Preotii si Bisericile care nu si-au pierdut insemnatatea si care urmeaza cu adevarat ce zice Dumnezeu si Biblia.
Unele Biserici nu mai sunt Biserici ci afaceri iar alea nu se numesc Biserici pentru. ca nu urmeaza Biblia.
Si sunt unii preoti care reinvie adevarata insemnatate a Bisericii, a ce trebuia ea sa insemne.
Ti-am mai scris asta intr-un comentariu.

Uite alte exemple:

http://www.youtube.com/watch?v=dffUb-I6EsE
http://www.sfaturiortodoxe.ro/p_iulian.htm

Asta este adevarata Biserica. Cea care ucide nu mai urmeaza Biblia ci doar pretinde ca o face. :3