| Westfalia a întrebat:

De ce iudeo-crestinismul,sugestionează oamenii că trebuie să creadă orice este scris in biblie,chiar daca este ilogic,imoral, irational?
http://www.youtube.com/watch?v=eWtt9zqsOJA&feature=youtu .be

19 răspunsuri:
| Annitu30 a răspuns:

Chiar si simplul crestinism sugereaza asta, ba chiar impune. din dorinta de a manipula marea masa de oameni

| Westfalia explică (pentru Annitu30):

Aceea masă,de oameni,merg la căsoaoile alea auirite si impopotanate,la popii aia barbosi si umflati de mancare si bautură,si habar nu au nimic despre ce este scris in biblie!
Fac totul mecanic,fiindcă spun ei,, asa face toata lumea''! ritualuri, traditii, sarbatori, fara sens in fata Divinitatii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Eu nu am auzit de aceasta minunato-religie, descrie cu lux de amanunte cu ce se ocupa

| Andrei7520152 a răspuns:

Nu stiu de unde ai scos asta. Majoritatea credinciosilor nici macar nu-si citesc biblia! cum s-o puna in aplicare atunci?

| SatanLovesYou a răspuns:

Majoritatea oamenilor urmeaza mecanic "sfaturile" preacuviosilor preoti. Ca na, cum sa nu asculti tu de reprezentatii lui Dumnezeu? Din frica...Si oricum, foarte multi nici nu isi arunca privirea pe Biblie. De ce fac asta? Pentru a tine turma de fraieri sub papucul lor.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru SatanLovesYou):

Asa e. good point.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Andrei7520152):

Mda. Si mai rau, cei care fac parte din "turma de fraieri" isi obliga progeniturile sa faca la fel, ca altfel vor arde vesnic in iad, deci cu amenintari de genul. Sau...pur si simplu ii trateaza diferit, determinandu-i sa revina la vechiurile obiceiuri.

| Angel0 a răspuns:

Orice tantalau poate posta filmulete tematice pe Youtube.
Nu mai crede orbeste toate tampeniile gasite pe internet.

| M25M a răspuns:

Aceasta problema se punea in trecut, sau era prezenta in trecut, acum ceea ce este imoral, irational in Biblie nu mai este luat mot-a-mot ci este considerat o "metafora" o "pilda" cu sensuri ascunse si blablabla...

| Westfalia explică (pentru Andrei7520152):

De unde am,, scos-o''?
Crestinii sunt sugestionati de catre popi că biblia e,, cuvantul lui Dumnezeu''
Ai inteles,, aluzia''?

| Westfalia explică (pentru M25M):

Da ai dreptate, DAR aceea,, metafora'' popii sustin ca este cuvantul lui Dumnezeu, deoarece toata biblia e cuvantul lui Dumnezeu (zic ei) si tind să cred că f.f.f. multi chiar cred aceasta aberatie!

| Westfalia explică (pentru Angel0):

OK.hai să credem pe popi, NU?

Răspuns utilizator avertizat
| Westfalia explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Da,si i-a vorbit lui Moise printr-o tufă in flăcări!

| Westfalia explică (pentru SatanLovesYou):

Din păcate Voltaire avea dreptate,,Cei ce merg pe cărări bătătorite, intotdeauna vor arunca cu pietre in cel ce indică un drum nou''
Aceasta tagmă a popilor, nici nu au interesul ca turma sa,, afle''prea multe! Ei vor sa-i tină in staul (pe berbeci) si in necunostinta, fiindcă asa ii poate manipula si indobitocii in voie!

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Westfalia):

Sunt de acord cu tine.

Răspuns utilizator avertizat
| Westfalia explică (pentru Dani_Doroga_1984):

Din pacate, ceea ce ai transmis tu in acele randuri, cei care-si tocesc genunchii si coatele pe la biserici, nu vor intelege niciodata, decat atunci cand li se va trezii conștiința! bineințeles ca popii nu vor dorii acest lucru niciodata!

| Angel0 a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Din fericire exista putini tantalai care cred ca lumea a fost facuta in 6 zile.
In hinduism este explicat foarte clar ca este vorba de ere geologice.Crestinii mai cititi au inteles si ei.Ateii si crestinii mai inapoiati mai au de inteles si o sa fim de acord cu totii in aceasta privinta.