| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce Jesus nu voia sa scape poporul evreu de sub jugul roman? Si cum de poporul ales al zeului evreu a ajuns sub jugul roman?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Era un om de treaba prea bun

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu dorea rautate

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici asta. Pacea si intelegerea conta sa fie

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Chiar Isus spunea ca Împărăția lui nu este din lumea aceasta. Iar evreii prin jugul roman erau pedepsiți pentru neascultare de Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

"Împărăția Mea nu este din lumea aceasta", a răspuns Isus.
" Daca ar fi Împărăția Mea din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca sa nu fiu dat in mâinile Iudeilor; dar acum Împărăția Mea nu este de aici". Ioan 18/36

Răspuns utilizator avertizat
| Zuzu1991 a răspuns:

Pai evreii nu il prea iubeau pe Isus, si evident ca nici invers
in plus din cate stiu eu, evreii s-au bucurat cand a fost crucificat, acum s-ar putea sa ma insel, sper ca nu vine nimeni sa imi sara in cap ca i-am insultat stramosii

| iurii75 a răspuns:

Au ajuns sub jug deoarece erau încăpăținați și cu mintea scurtă, că și tine de altfel.
Și e mai important sa înlături cauza decât simptomele.
Ai fost cuminte azi la grădiniță?

| badpanda a răspuns:

Romanii aveau un zeu mai destept.

| badpanda a răspuns (pentru badpanda):

Gurile rele spun ca i-a pierdut la barbut.