| anonim_4396 a întrebat:

De ce l-a creat Dumnezeu pe Satana daca a stiut ca nu i se va supune si va raspandi raul in oameni?

10 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Asa sunt scrise povestile absurde, primitive, puerile si fanteziste pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori.

| Yuoia a răspuns:

Daca e adevarat ca El stie totul si ca stabileste dinainte destinele, l-a creat ca sa aiba cu cine se certa. Se plictisea de atata bine. Sau poate nu e adevarat ca poate totul?

| Meme10Memu a răspuns:

A stiut ca va fi posibil. Dumnezeu a stiut in ce se baga cand a decis sa creeze fiinte inteligente precum ingerii si oamenii. In marea sa iubire Dumnezeu vrea sa impartaseasca bucuria de a trai si cu alte fiinte insa cu conditia sa fie si el iubit si respectat. Dumnezeu vrea sa fie iubit din toata inima si in mod exclusiv. In marea sa iubire Dumnezeu a creat posibilitatea ca ingerii si oamenii sa poata sa faca alegeri libere. Creand aceasta posibilitate, Dumnezeu nu poate sa prevada tot ce vor decide ingerii si oamenii sa faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incorect. Satan i se supune lui Dumnezeu pana la ultima porunca, adica nu trece peste cuvantul lui Dumnezeu.
Daca te referi sa se supuna in sens sa faca bine, atunci nu, deoarece el e creat de Dumnezeu sa faca rau.
De ce e creat sa faca rau?
Pentru ca cei buni sa se razvrateasca si sa devina rai tocmai prin faptul ca il vede pe Dumnezeu rau.

| h379m3973423 a răspuns:

Scrie în Geneza 1 că a despărțit lumina de întuneric.

| Antisistem11 a răspuns:

Popii l-au creat pe satan ca sa sperie si sa tina sub control enoriașii.

Răspuns utilizator avertizat
| Antisistem11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din pacate popii au influența nu numai in randul oamenilor de rand dar si in randul factorilor de decizie politică. doar aveam catedrala aia sinistra drept dovadă.

Răspuns utilizator avertizat
| Rihanna20B a răspuns:

Dumnezeu l-a făcut bun dar i-a dat și lui conștiință ca tuturor celor din jur. El a ales să fie rău dar asta se va termina cândva.