| OctavianDanielMaria a întrebat:

De ce l-a sarutat Iuda pe Jesus? Ca sa ce?

7 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Sentimente ambivalente, probabil era si dezamagit ca nu ajunsese membru al unui guvern iudeu eliberat de romani dat si fascinat de Iisus.

| Floridori a răspuns:

Descoperiri recente sugereaza ca ultima masa a lui Iisus, faimoasa "cina cea de taina", a fost impreuna cu Pilat din Pont."De taina" deoarece voiau sa musamalizeze cazul si logic ca au incercat sa ascunda intalnirea.Mai apoi vedem si muntele ca fiind un loc discret si izolat...Cred ca se intelege ideea.
Acei 30 de arginti reprezentau o plata, insa nu pentru ca Iuda sa il tradeze pe Iisus, ci era un fel de mita (in zilele noastre ar valora in jur de 2500-3000€).Pilat din Pont, deoarece isi ura si denigra fiul cel mare, s-a oferit sa ii ia acesta locul lui Iisus, scaunul lui Pilat fiind deja compromis si dorind o colaborare politica cu Iisus (dovada e si faptul ca imediat dupa incident, Pilat a fost demis si a murit in mod misterios, posibil sinucidere, cu toate ca se sugereaza faptul ca a fost omorat).
Teoria sustine ca Iuda, fiind foarte apropiat de Iisus, s-a bucurat, l-a imbratisat si sarutat pe acesta pe obraz.Intelegerea nu a luat contur din moment ce pretul mitei a fost considerat mic, acesta fiind si pretul unui sclav in anumite zone, iar pretul unui sclav in zona lui Iisus era considerata a fi suma de 80€ in echivalentul zilelor noastre, chiar daca real, acei 30 de arginti ar fi valorat mai mult.
Restul povestii este cunoscuta de toata lumea, chiar daca unii prefera povestea usor distorsionata de catre Biserica.

| Meme10Meme a răspuns:

Imi cumpar popcorn

| rapandula a răspuns:

Era gay

| KsfNksf a răspuns:

Ca să știe romanii care e Iisus, că ei nu-l cunoșteau.

Răspuns utilizator avertizat
| HoovusPiratus1 a răspuns:

Pana la urma Iisus este pansexual deoarece iubeste pe toatalumea.