| CRIS1980 a întrebat:

De ce la inceput cand dumnezeu a creat pamantul animalele nu erau pradatoare nu se mancau intre ele cum spunea si in biblie,, lupul traia cu mielul impreuna" si acum se omoara intre ele

Răspuns Câştigător
| Gavril_Catalin_1998 a răspuns:

Daca faci o diferenta intre noi oameni de acum si animalele tot din zilele noastre vei observa ca intr-un fel semanam,ne omoram intre noi(razboaie,proteste etc), dar in acele vremuri cand Dumnezeu a creat animalele pamantul era plin de bunatate si iubire, pamantul era populat de animale si oameni care nu se judecau si nu se omorau ei se iubeau intre ei si se respectau si in special il iubeau pe Dumnezeu.

21 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ia da tu o fuga pana in Cer si intreaba-L tu pe Dumnezeu toate nelamuririle tale.
Si sa nu uiti de intrebarile urmatoare: De unde a aparut?
De ce respiram?
De ce clipim?
De ce avem par in cap si pe corp?
De ce mancam?
De ce bem?
Am vazut ca esti tare preocupata de aceste lucruri si ar fi pacat sa nu afli raspunsul la ele!

| Wehrmacht a răspuns:

Animalele au evoluat cu mult."cand dz a creat pamantul" se intelege ca asta se intampla acum atatea mi de ani(cu "mi" ma refer la numarul ala cu 3 de zero.Si nu vreau sa spun ca are doar 6000 de ani.Dar daca spuneam mai mult ziceati ca aberez si ca nu are mai mult de 6000. ) de ani. Existau miei si lupi cand nu erau...sau erau dinozaurii?

Dinozaur este un nume dar de om "animalutelor" mai mari decat casa care traiau la "inceput".Sa nu spuneti ca nu existau dinozaurii ca dati dovada de prostie din moment ce s-a descoperit scheletii acestor animale.

| shadovv a răspuns:

Pai din cate stiu asta se intampla din cauza izgonirii stramosilor nostri din eden.

| Minks a răspuns:

Lupul il omoara pe miel de foame. Tu il omori pe porc tot de foame.
PS: Esti agramata.

| Shaoran a răspuns:

Odata cu caderea lui Adam, s-a inrait toata fiinta dupa pamant. Nimic mai simplu.

| Catalinnna a răspuns:

Pentru ca inainte nu era lumea cazata atat de mult in pacat, creatia dumnezeiasca nu cunostea raul

| CRIS1980 explică (pentru Catalinnna):

Dar ce legatura aveau animalele cu oameni ele putea sa fie cum erau la inceput pentru ca nu sunt fiinte inteligente ex ''eu ma duc sa l bat pe vecinu si cainele meu vede asta si merge si el si il bate pe canele vecinului'' nu are nici o logica ele mputeau trai cum au fost las inceput nu puteau fi influentate de pacatul omului

| Catalinnna a răspuns (pentru CRIS1980):

Au legatura, caci inainte de caderea in pacat a stramosilor nostri, Adam si Eva, atat oamenii cat si animalele traiau in pace impreuna. era o armonie pentru fiecare

| elena a răspuns:

Cine stie cum era atunci? Ce a fost mai intai, lupul sau oaia? Este exact ca si intrebarea "exista viata dupa moarte?" Se omoara oamenii intre ei, oare sunt si ei animale? Si intrebarile ar putea continua.

| CRIS1980 explică:

Eu cred ca la aceasta intrebare nu stie sa raspunda nimeni voi nu v-ati intrebat niciodata asta dau funda cine ma lamureste cu treaba asta

| Esperança a răspuns (pentru CRIS1980):

O sa te lamureasca omul care a fost acolo cand Dumnezeu a creat lumea. Zici ca nu ai primit raspuns, dar tu gandesti inainte sa pui o intrebare?

| CRIS1980 explică (pentru Esperança):

Daca nu sti raspunsul sau macar sa vi cu o teorie muta pe alt progarm si uitate acolo

| Esperança a răspuns (pentru CRIS1980):

Pai mai fetita,a fost careva la inceputul lumii? A fost careva si a vazut cum a creat Dumnezeu tot ce cuprinde pamantul incat sa iti raspunda tie la intrebari?
Crezi ca aceste ganduri vin de la Dumnezeu?
Crezi ca te ajuta cu ceva aceste intrebari?
Atunci n-ai decat sa le pui, dar nu mai fi ironica si agramata ca ti-am zis un adevar, chiar daca tu nu vrei sa il accepti e problema ta!

| CRIS1980 explică (pentru Esperança):

Fetita poate sati fie mama ca are 3o de ani dar asa sunt uni copii vor sa fie interesanti cu raspunsurile lor si sa fie smecherii de Romania cum tiam spus schimba postu daca nu iti place si lasa pe alti sa raspunda

| Esperança a răspuns (pentru CRIS1980):

Iar tu prin aceste intrebari dai dovada de minte de adult am inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care e intrebarea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa tu basmele, uitate la asta http://documentare.digitalarena.ro/......tia-2010/, in barcuta lui noe leu dansa vals cu caprioara dar acum se omoara oare de ce?

| didutu_6969 a răspuns:

La incepunt (ianinte de pacatul stramosesc) oamenii traiau in gardina raiului, acolo0 era o lume perfecta unde nu exista foame sau ura. dupa ce s-a savarsit pacatul oamenii s-au imbracat in piele si carne si au fost alungati pe pamant (la inceput omul a fost imaterial, lumina nu simtea nevoia de foame)

| awesomedavid a răspuns:

Asa si?

| rodutcotirla a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu a creat neaparat pamantul de astazi in cele 7 zile ci raiul.Si in rai toate fiintele traiesc in armonie.