| RAY a întrebat:

De ce la unele persoane le e rusine sau nu vor sa recunoasca ca sunt ateii?

poate nu cunosc definitia ateismului am citit multe raspunsuri /nu sunt ateu dar nu cred in zeii nu cred in nimic/, asta si este definitia ateismului lipsa credinteti in zeii nu negarea lor activa

30 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pot fi si agnostici, adica nu sunt nici cu zeii, nici contra lor. Pur si simplu nu s-au decis sau cred ca nu exista nicio modalitate de a afla daca exista sau nu zei.

| ioana1988 a răspuns:

Pentru ca isi este teama de crestinii.

| kira30 a răspuns (pentru ioana1988):

De ce sa va fie teama?

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Crestinii nu sunt tocmai sanatosi psihic, nu toti, dar mare parte din ei, si vorba lui Carlin, "never underestimate the power of stupid people in large groups."

| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

De reactie, crestini nu reactioneaza bine crede-ma,ex: cand mama a aflat ca eram satanist, nu fost ok deloc, m-a pedepsit, iar dupa aceia tata plangea continuu si se ruga, practic asta m-a facut eventual sa ma indepartez de satanism, iar apoi mi-am dat seama ca am facut bine.

| kira30 a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta cred ca se aplica si in cazul ateilor, nu numai la crestini...

| Mădă0611 a răspuns (pentru kira30):

Ateii aia atei, nu orice mucos suparat pe dumnezeu, nu au de ce sa atace crestinii, eventual religia, ca papa bani, un hot e atacat indiferent de credinta, dar crestinii, ca musulmanii de altfel, cred ca planeta a fost creata de dumnezeu, iar toate nenorocirile sunt pedepse divine pentru pacatele oamenilor, daca nu s-ar teme de inchisoare, multi ar face un "bine" planetei, musulmanii fac asta, doar ca la ei sinuciderea in numele lui Allah inseamna rai, astfel pot sa omoare ce vor plus sinucidere.

| RAY explică (pentru Mădă0611):

Daca o faci atee pe kira isi dau funda

| Mădă0611 a răspuns (pentru RAY):

Nu imi trebuie funda laughing

| kira30 a răspuns (pentru RAY):

Poate doar in visele ei...

| kira30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ce-ai face daca ai afla ca copilul tau este satanist? Eu l-as duce la duhovnic si psiholog.Satanismul infiltreaza niste sentimente in inima noastra care nu ar fi trebuit sa fie acolo...Crezi ca e ok sa fi satanist? Mai gandeste-te.

| anonim_4396 a răspuns (pentru kira30):

Stiu ce am zis, ca dupa am realizat ca a fost ok ce am facut.Dar am zis ca sunt mai stricti...

| ania a răspuns:

Probabil nu le e rușine dar chiar dacă nu au chef de nici una din religiile existente, totuși cred că un Creator, sub o anumită formă tot trebuie să existe.

| RAY explică (pentru ania):

Aia sunt deisti

| ania a răspuns (pentru RAY):

Așa e, dar dacă cineva spune că nu e ateu, nu cred că trebuie să presupunem că de fapt e, dar nu înțelege exact termenul sau îi e rușine.Numai Dumnezeu, dacă există, poate să vadă exact în sufletul cuiva.

| RAY explică (pentru ania):

Cand vb de dumnezeu vb de yahve ca dumnezeu nu inseamna doar iahve, dumnezeu inseamna stapanul zeiilor exact ca si zeus

| ania a răspuns (pentru RAY):

Din perspectivă creștină, la care eu subscriu, zeus era un demon mai puternic, care avea alți demoni în subordine iar Iahve e numit în Biblie Dumnezeul dumnezeilor, în sensul că El a creat toți demonii care chiar dacă s-au răzvrătit nu pot acționa decât în limitele liberului arbitru pe care L-au primit de Creatorul lor, Iahve-Cine jertfește idolilor, jertfește dracilor-Căci toți dumnezeii popoarelor sunt idoli, Dar Domnul a făcut cerurile(Ps 96-5).

| RAY explică (pentru ania):

Asa ceva nu scrie in biblie

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru ca traim intr-o tara cre(s)tina. Eu o spun daca ma provoci, doar ca asa ma leg la cap (expresie) cu cine stie ce specimen care o sa tina neaparat sa imi dovedeasca ceva. Cicalitori sunt oamenii astia, in special pocaitii, cred ca alt subiect de discutie nu au.

| sublime89 a răspuns:

De-a lungul vremii crestinii, care sunt si majoritari, au creat o imagine foarte proasta despre atei. Si oamenilor nu le place sa se vorbeasca rau despre ei. Noi vrem sa fim acceptati de restul comunitatii. De aici si frica multora de a recunoaste ca sunt atei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic,poate prieteni, familia, etc.

| BlackSulphur a răspuns:

Poate pentru ca nu sunt atei? Daca nu recunosc, inseamna ca este frica. De aici vine intrebarea: Frica de ce? De lumea din jur? Te rog frumos...

| Scarbo a răspuns:

Eu nu sunt ateu pentru ca nu-mi place cuvantul rolling on the floor, sunt necredincios. E bine? Asa le zic celor din jur in afara de familie. In familie sunt crestin-ortodox.

| NameoftheCentury a răspuns:

Esti patetic...

| Essencest11 a răspuns:

Poate oentru ca exista prea multe prejudecati in societate. straight face
Am trecut prin asta dar mi-am luat inima in dinti si m-am confruntat direct cu crestinii.

| Essencest11 a răspuns (pentru Essencest11):

Pentru*,scuzati greseala laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Yuruva a răspuns:

Nu mi-e rusine!
Uite ca recunost cu usurinta : SUNT ATEE!
Cred ca nu prea multa lume stie ca sunt ateu pentru ca nu intreaba in primul rand si, traind in Romania (cred ca 90% crestini), oamenii cred automat ca esti crestin.
Dar niciodata nu pierd ocazia sa corectez oamenii daca ma cred crestina(muhahaha!).

| RAY explică (pentru Yuruva):

Ma bucur, felicitari, m-am referit la agnostici mai mult

| validumitru a răspuns:

Nu le e rusine... le e frica! nu le place cum se uita cei din jur cand spun ca sunt atei si atunci o cosmetizeaza cumva...