| Ematei a întrebat:

De ce merg/nu merg tinerii la biserică?

Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Pentru ca personal totul acolo este stupid. Babele te bârfesc sau se uita urat la tine dacă nu ai un blug mai rupt sau dacă ca fata nu ai ceva pe cap de exemplu..Sau poate pentru ca totul este foarte absurd și sa fii făcut una cu pământul de popa pentru ca ții de mana o fata nu 3 ok. poate pentru ca ne dam seama ca nu ate nici o folosință buna. Am văzut oameni mult mai buni decât creștinii. Sa nu mai zic de cazurile când ai un tatuaj sau un pierce. Totul se bazează pe cum arăți în prima faza și ești făcut una cu pământul și judecat de toți. De ce as merge? Nu s masochist laughing)

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Acum 22 ore | Mircea08 a răspuns:
Pentru ca au impresia ca mai au mult de trait, si nu-si pun problema ce se intampla cand mori, daca exista un "dupa aceea", cat dureaza acel "dupa aceea" si ce se stie despre acel "dupa aceea"

dar,tu de unde stii toate astea,ai murit,ai inviat,ti si facut cont pe TPU, in premiera pe TPU un user stie totul despre viata de apoi, logic ca nu se gandesc, ce rost are sa traiesti in iluzi cum ca e ceva acolo, cand nu se stie nimic si daca ar fi exista mii de religii, credinte, iaduri, posibilitatea sa nimeresti raiul potrivit e extrem de mica

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu vad niciun motiv pentru care si noi tinerii sa sutinem mafia asta numita biserica

| anonimg a răspuns:

Pot fi multe motive.
Din pricina adulților care fac religiozitatea lor neplăcută.
Din pricina părinților care acasă bârfesc pe unii membri ai bisericii și copii văd lucrul acesta.
Din pricina conducătorilor bisericii care nu fac programe pentru tineri în care să fie incluși și aceștia. Pentru că tinerii au nevoie de creativitate, de îndrumare.
Din pricina că tinerilor nu li s-au dat răspunderi în biserică; deci nici nu au fost instruiți în privința aceasta.
Dacă religiozitatea nu le satisface nevoile sufletului, automat vor căuta să-și împlinească aceste nevoi în alte lucruri departe de biserică.
Unii tineri sunt sinceri și ei gândesc. Ei vor să știe tot adevărul despre biserica la care merg. Ei caută să cunoască pe Dumnezeu. Și dacă nu-L găsesc în biserica respectivă din pricina unei doctrine greșite care nu le răspunde concret la o întrebare, la o nevoie a sufletului, atunci ei se îndoiesc că biserica aceea este de la Dumnezeu.

| DeyCj a răspuns:

Că biserica este o instituție religioasă ce nu are legătură cu spiritualitatea, ci doar cu îndoctrinarea și manipularea oamenilor.

| mentholinks a răspuns:

Ca e urat acolo.

| AC4S4 a răspuns:

La biserica se vorbeste despre sfintenie, se vorbeste impotriva pacatului, se vorbeste din Biblie, se canta despre Dumnezeu, se inalta rugaciuni catre Dumnezeu.
Unei persoane care vede pacatul ca pe ceva ce nu e grav, care deschide foarte-foarte rar Biblia, care asculta doar muzica ce nu are legatura cu Dumnezeu, care se roaga doar cand nu mai are alte solutii crezi ca i-ar place acolo?

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Unde am spus asta?
Pot sa-ti dau si eu linkuri cu slujbe de biserica ce se desfasoara foarte frumos. Diferenta e ca as putea gasi cu miile, tu cate linkuri asemanatoare cu ce mi-ai dat mai sus gasesti?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Pot sa iti dau stiri zilnice daca doresti, la oa 17 la pro tv, hey nu am vrut sa afirm ceva si sa infirm faptul ca cei care merg la biserica sunt sfinti

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Si ce legatura au stirile de la ora 17 cu biserica? Ca mai vezi o stire cu un preot pedofil? Ti-am spus, eu pot sa-ti dau mii de cazuri, tu poti sa-mi dai un caz doar?

Nu am afirmat ca aceia care merg la biserica sunt sfinti. Am spus ca acolo se vorbeste despre sfintenie.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Cei sigur e ca cat stati in biserica nu se intampla nimic rau in exterior desigur

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Ce nu-ti place tie cand altii se dau cei mai buni iar pe ceilalti ii numesc raul de pe pamant. Dar acelasi lucru faci acum, cei care merg la biserica sunt raul de pe pamant in mintea ta?

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Asta cu binele si raul sunt relative, concepte umane inventate,e imoral ca un leu sa omoare o caprioara,pentru noi e imoral dar cand noi ucidem pentru noi e moral,nu,nu consider ca exista bine si rau,nu consider ca exista moralitate din moment ce noi oameni am inventat asta, iar biblia nu ofera moralitate, in fapt e imorala privind ceea ce noi azi consideram ca e moral si omul este o fiinta emotionala, asa ca te poate ucide, fura, minti oricine

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Amerindienii au fost primii locuitori ai continentului Nord-American. De-a lungul timpului, au fost lăsaţi fără pământuri, măcelăriţi, umiliţi şi marginalizaţi. Se presupune că, dintr-o populaţie de 60 de milioane de amerindieni, înaintea sosirii lui Columb, au mai rămas puţin peste 2 milioane.

pentru aparatori democratiei si a libertati =americani asta se numeste moral

| Panamax a răspuns:

Pentru ca nu-i lasa popa sa stea pe telefon.

| Mircea08 a răspuns:

Pentru ca au impresia ca mai au mult de trait, si nu-si pun problema ce se intampla cand mori, daca exista un "dupa aceea", cat dureaza acel "dupa aceea" si ce se stie despre acel "dupa aceea"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal, că nu mă interesează nimic legat de religie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei care merg acolo, tineri sau nu, au probleme grave.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Sunt destui care merg si destui care nu merg. E rusinos astazi sa fi credincios si sa mergi la biserica.
Dar auziti ce spune Domnul:

"Căci de cel ce se va ruşina de Mine şi de cuvintele Mele, în neamul acesta desfrânat şi păcătos, şi Fiul Omului Se va ruşina de el, când va veni întru slava Tatălui Său cu sfinţii îngeri".

| MademoiselleCosmina a răspuns:

E alegerea fiecaruia. Eu nu merg deoarece urasc religia si bisericile.

| Teffan a răspuns:

Orice tânăr trebuie sa stea departe de biserica, nu avem ce sa cautam acolo.

Tinerii care se duc la biserica sunt o cauza pierduta și ar trebui sa se trezească pana nu e prea târziu.

| IoanTPU a răspuns (pentru Teffan):

Iartă-mă, eu unul spun ca tu să te trezești! Nu o spun cu răutate! Te rog mai caută ADEVĂRUL!

| Ematei explică (pentru Teffan):

Ce pierd (specific) tinerii care frecventează o biserică (de orice culoare ar fi ea)?

| Romanul86 a răspuns:

Pentru că tinerilor nu li se promovează virtutea ci hedonismul.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Romanul86):

Priveste la Grecia antica si cat de departe a ajuns.

| VictorJulien a răspuns:

Aia care nu merg nu cred prostiile popilor pedofili iar aia care merg sunt indoctrinati de mici cu virusul asta numit crestinism