| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti ca se va intampla cu biserica ca institutie in urmatorii 100 de ani?
In ziua de astazi daca mergem intr-o biserica putem numara tinerii pe degete, toate bisericile sunt pline doar de oameni in varsta.
Daca tinerii care au in acest moment pana in 30 de ani nu merg la biserica sau merg foarte rar,ce se va intampla cu biserica cand generatiile de oameni batrani din acest moment vor muri,cine va mai frecventa biserica?
Deoarece daca tinerii din ziua de astazi nu merg la biserica, ma indoiesc ca vor merge la batranete.

Dau FUNDA la cel mai bun si argumentat raspunsbig grin.

31 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Proşti, inculţi, îndoctrinaţi...mereu vor fi destui, mai ales în unele ţări (cum e şi România), deci presupun că situaţia nu va fi cu mult diferită.
Doar uşor ameliorată.
Datorită educaţiei (mai bune), informării corecte, va scădea considerabil procentul religioşilor şi poate, în sfârşit, idioţeniile religioase nu vor mai fi finanţate de către stat.

| Mădă0611 a răspuns:

Eu sper ca acele cladiri construite cu stil si bun simt sa devina muzee, iar zeii venerati de cei care le-au construit sa ia odata loc in cartile de mitologie, la fel in cazul islamului, ca tot era discutia despre el.

| Alcyon a răspuns (pentru Mădă0611):

Asta crezi tu happy

| milan9 a răspuns:

Fiecare biserica in care merg este plina de oameni. Tinerii au procentul lor ridicat in aceasta multime.
Tu de unde spui ca esti?

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

Sunt catolic,dar am facut o plimbare prin toate:ortodoxa,catolica,penticostala, adventista, baptista, doar batrani peste tot, la penticostali am mai vazut niste fete tinere.

| milan9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Senzualitatea nu este un criteriu al mantuirii, altfel, dicotecile si cluburile ar deveni urmatoarele "secte".
Nu cred ca ai dat doar de batrani, spre exemplu, bisericile unde merg sunt mereu pline (mai ales la oras) iar numarul tinerilor rivalizeaza cu cel al varstnicilor.
Din ce localitate esti?

| milan9 a răspuns:

De 2000 de ani este persecutata Biserica lui Hristos, dar profetiile spun ca in ciuda celor care dezerteaza si parasesc Biserica, tot va ramane permanent in istorie o farama a celor ce vor fi mantuiti: thinking

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

 „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"De 2000 de ani este persecutata Biserica lui Hristos"... prin ce anume sunteti voi ma persecutati (mai ales in prezent)?

| milan9 a răspuns:

"Cinstirea" nu insemnand sa ne "inchinam" sfintilor (nu ii divinizam), ci inseamna sa ne rugam IMPREUNA cu ei...
Le cerem sa se roage IMPREUNA cu noi (ii "rugam" SA FACA ASTA)...

| milan9 a răspuns:

Propaganda sectanta isi pune "placa": "cate un batran" poate o fi la nu stiu ce secta, dar ti-am spus, nu exista biserica la oras care sa nu fie plina intr-o zi de sarbatoare.
Dar as vrea sa stiu un oras unde sa nu se intample asta...

| Holiday a răspuns:

O sa puna lacatul pe usi, cum dealtfel e si normal, pe unele o sa le vanda si constructiile vor fi folosite pentru alte activitati cum deja se intampla in multe tari unde s-au prins mai multi ca religia e doar prosteala. Unele cu oarecare valoare arhitectonica vor fi conservate, altele, care nu au nici un fel de valoare, niste kitch-uri, cum sunt multe, vor fi pur si simplu daramate si terenul folosit in alte scopuri.

O sa mai ramana cativa care vor fi priviti ca niste curiozitati, daca vrei cum ii privim astazi pe aia de prin Africa care executa tot felul de ritualuri de aducere a ploii sau mai stiu eu ce.

| Alcyon a răspuns:

Eu merg la biserica si sunt tanara. Si nu-s nici indoctrinata, nici spalata pe creier, cum va place voua, ateilor, sa spuneti. Pur si simplu apreciez religia pentru ceea ce le ofera ea oamenilor: o directie in viata, un sens profund al existentei, niste repere, principii morale solide. Oamenii secolului nostru au nevoie de asta, mai mult ca de orice. In tumultul cotidian, e nevoie de niste repere, pentru ca mintea sa n-o ia razna. In lipsa lor, societatea se degradeaza (lucru pe care-l putem constata deja). In afara de asta, religia le ofera oamenilor sentimentul de apartenenta, care-i extrem de important. Faci parte din ceva... Fara religie, esti singur. Omul izolat e vulnerabil si usor de manipulat. Nu stie ce-i cu el, nu stie incotro merge, nu stie in ce sa creada. Inghite tot ce citeste pe internet sau ce vede pe la televizor. Vezi, si tu esti victima unor prejudecati, asemeni multor atei. Fiindca spui ca tinerii nu merg la biserica, ceea ce e total gresit. Sigur, sunt in numar mai mic fata de cei batrani (care cauta in religie o consolare), dar sunt destui.

| Delmoniko a răspuns (pentru Alcyon):

Felicitari tie. Presupui ca nu esti indoctrinate, dar tot ce ai invatat acasa, tot ce ti se spune la biserica, tot ce vezi la TV ce crezi ca face? Ai nevoie de religie pentru a avea o directie in viata? Cele doua nu trebuie sa fie interdependente. Sensul profund il poti scoate din orice. Poti privi noaptea la luna sau calatori in India. Vei fi marcata pe viata. Nu ai nevoie de religie pentru a avea repere morale sanatoase. Culmea, am cunoscut atei cu un cod moral... jos palaria. Apropo, astia il mai si respecta. Pentru ca nu l-a impus nimeni. Societatea se degradeaza din cauza interpretarii religie de fiecare bolnav paranoic. Ar trebui sa dai testul psihologic inainte sa te declari religios.
Sentimentul de apartenenta? Pai suntem turma? Eu nu vreau sa fac parte din ceva. Individul conteaza, nu turma. Ai citit Brand de Ibsen? Crezi ca marile genii au ajuns la creatiile lor (literare, stiintifice sau artistice) urmand turma? Comentand, barfind, stand in mijlocul turmei?
Nu! Adevarata putere, adevarata valoare, adevaratul suflu interior, vointa se vad cand esti singur. Rezisti trei luni singur pe un munte? Te poti izola departe de lume? Pentru ce iti trebuie oameni? Omul izolat e cel puternic. Nu poate fi manipulat tocmai pentru ca nu traieste in societate si nu urmeaza regulile lor. De ce crezi ca ascetii pleaca in munti? Sa fie manipulate? Lolozaur.
Apropo, nu sunt ateu, nu am televizor si nu citesc ziare. Folosesc internetul in scop lucrativ, pentru cercetare si se pare, in acest moment, pentru amuzament.
Daca vezi tineri in bisericile crestine - ortodoxe in special, e clar, sunt foarte debusolati sau asa au fost crescuti. N-o sa vezi oameni sclipitori in biserici. Daca vorbesti de penticostali sau alte ramuri, copilasii aia sunt cam spalati pe creier.

| Alcyon a răspuns (pentru Delmoniko):

1. Si eu gandeam ca tine, cand eram adolescenta happy Omul care face si drege, care schimba lumea si alte bullshituri. Pe urma mi-am dat seama ca lucrurile nu sunt asa. Si ca e foarte important sa faci parte dintr-o comunitate. Asta nu inseamna sa gandesti ca toti, sau sa-i imiti pe altii. Eu am avut mult de suferit, din cauza ca mereu am refuzat sa "ma conformez", cum fac 90% din oameni (prin care poate ca te numeri si tu, fara sa-ti dai seama). Prin urmare, nu, nu m-am referit la spiritul de turma, ci doar la atat: la apartenenta. Omul singur e slab, doar are iluzia ca-i puternic. Gandeste-te la asta: ce ar fi ajuns oamenii de care ai pomenit, fara alti oameni care sa-i citeasca sau sa vorbeasca de ei? laughing Ar fi murit in anonimat. La fel si ascetii, si sfintii etc. etc. Nu poti face nimic fara altii. Si ca sa ajungi in India, trebuie sa iei avionul, prin urmare, chiar si-n acest caz, ai nevoie de alti oameni (ma rog, e doar un exemplu). E o greseala sa te separi de altii, asta duce la o atitudine negativa fata de societate, iar asta, in timp, duce la depresie, agresivitate fata de semeni, pierderea contactului cu realitatea. De ce? Fiindca omul nu-i facut asa. E o fiinta sociala. Are nevoie sa interactioneze cu altii, ca sa se dezvolte. Si-un copil, daca-l lasi singur, moare.
2. Societatea nu se degradeaza din cauza religiei (de unde ai scos asta?) ci din cauza pierderii unor repere. Din cauza renuntarii la principiile morale.
3. Ca tot ai pomenit de India, imi place foarte mult cultura acestei tari.
4. Nu sunt deloc stresata. Daca stau sa-ti analizez atitudinea (destul de agresiva fata de cei ce nu-ti impartasesc ideile), as zice ca tu esti cel stresat. Iar sfatul ti se aplica tie, nu mie.
5. Eu nu ma uit la televizor si nu iau de bune tot ce mi se spune. Si dac-o sa citesti ce-am mai scris, o sa constati ca am spus clar ca crestinismul nu ofera explicatii pentru anumite lucruri si ca, intr-adevar, a fost folosit in trecut si ca instrument de manipulare. Si-o sa mai vezi ca am citit carti si despre alte religii, pe care de altfel, le apreciez foarte mult. Asta nu ma impiedica sa ma duc la biserica si sa traiesc aceasta experienta. Oamenii invata lucruri pozitive acolo, invata sa traiasca frumos.
6. Stiu ca-i la moda acum, sa arunci cu noroi in tot ce-i vechi, in modul de gandire al celor batrani si sa imbratisezi plin de entuziasm, toate curentele noi, care nu-s neaparat constructive.

| Delmoniko a răspuns (pentru Alcyon):

1. Daca se aplica la tine nu e si universal valabil. Omul e o fiinta gregara, e un animal social, dar e si foarte adaptabil. 1% din populatie are puterea de a se izola, fizic dar si interior. Si asta spune multe. Alesii sunt doar cativa. Traiesti altfel departe de zgomotul metropolei si nu vei devein nici beligerant, nici frustrat.
2. Tocmai din aceasta cauza se degradeaza. Vezi Muller, Eliade, Toynbee.
E vorba de "desvrajirea" lumii cum zicea Frazer.
3. Intr-adevar, dincolo de aparente India e o tara nespus de frumoasa. Si oamenii ei, din religii diferite se inteleg minunat.
4. Nu vreau sa-mi impartaseasca nimeni ideile. Dimpotriva. Vreau sa fie numai ale mele. Nu am vrut sa sune ca o ofensa.
5. Nu sunt adeptul teoriei conspiratiei. Pur si simplu, media din ziua de azi nu are nimic sanatos sa-ti ofere. Prefer cartile. Ele nu te mint.
6. Sunt curente noi, dar si sunt altele mult mai vechi decat crestinismul. Religia lui Iisus are circa 2000 de ani. Ei bine, kemetismul are inca pe atat. Gandeste-te la sintoism. Nu arunc deloc cu noroi in lucrurile vechi. Apreciez un vin vechi, un manuscris care miroase specific, o pilda inteleapta. Dar nu-mi place cand mi se vand gogosi pe care trebuie sa le cred " ca asa trebuie"

| Alcyon a răspuns (pentru Delmoniko):

Ce-ai spus mi-a adus aminte de Blaga happy Ratiunea nu te calauzeste intotdeauna acolo unde trebuie si de multe ori nu-ti ofera solutii suficiente. Ca sa mergi mai departe, sa pasesti dincolo de un anumit orizont, e nevoie de altceva. Iar acel altceva, poate fi extras din alta zona. Daca aceasta zona, e inexistenta pentru tine, esti automat limitat... Esti limitat la un anumit tip de gandire, din care mintea ta nu are cum sa iasa.
Nu sunt de acord cu ce-ai spus, ca biserica trebuie desfiintata. Cand desfiintezi ceva, trebuie sa pui altceva in loc, ca sa nu creezi un dezechilibru. Cand tai un copac, trebuie sa plantezi altul, ca altfel casa ti-o ia la vale. O sa-mi spui, ca Biserica va fi inlocuita cu Stiinta. Nu poti sa compari insa merele cu perele. Sunt doua lucruri diferite, iar Stiinta nu poate sa-i ofere omului tot ce are el nevoie. Ar fi interesant, daca s-ar face ceva in stilul bisericii din Berlin, in care musulmanii, evreii si crestinii se roaga toti la un loc. Ar fi un pas urias, dar nu prea cred ca omenirea e acolo. Oamenii sunt inca la nivelul: "cara-i aluilalt bate in cap". Imi aduc aminte de niste benzi desenate. Un desen infatisa doi oameni din epoca de piatra, care se bateau cu batele. Si alaturi, erau doi oameni pusi la costum, cu aere de intelectuali, ce discutau despre bomba atomica happy

| Delmoniko a răspuns (pentru Alcyon):

Care ratiune? Luciferica? Apolloniana? Stii ce zicea Blaga, nu? Cunoasterea nu e numai in lumina. Fara intuneric nu vei sesiza niciodata diferenta.
Intotdeauna exista solutii. Trebuie sa te departezi, sa privesti in interior, sa meditezi, sa fugi de lume "in lume". Solutii vor exista intotdeauna. Ma indoiesc ca un crestin crescut intr-un "sablon" cunoaste atat de multe "solutii" ca altul crescut in alte locuri, deprins cu alte culturi, religii etc. Exista curente, idei, religii, credinte de mii de ori mai complexe, mai intrigante, mai sophisticate decat crestinismul. Exista altele de mii de ori mai simple (vezi panteismul) dar care iti ofera relaxare, liniste, armonie.
Anumite orizonturi te limiteaza, nu limitele lor. La orizontul adevarat nu vei ajunge niciodata. El este ireal ca si incercarea ta.
Nu sunt absolut deloc limitat pentru ca sunt dispus sa incerc orice, atat timp cat este departe de prozelitism, incarcerare psihica, manipulare.
Biserica trebuie desfiintata ca institutie. Asta va readuce echilibrul primar, natural, cel care exista inainte. Un copac are un rost clar pe pamant. Biserica e inutila, artificiala, nefolositoare. Nu o poti inlocui cu stiinta. Sunt oameni mult prea grobieni pentru a intelege stiinta. Ei trebuie sa vada ceva divin. Dupa desfiintarea ei oricine isi poate alege in ce sa creada. Poti crede in dumnezeul crestin si in parcuri, nu? In natura? Pentru ce iti trebuie ziduri construite pe vechi cimitire? Nu e lugubru?
Iar stiinta, in alta ordine de idei ii ofera omului ce are nevoie. Ce mananci, de unde te imbraci, cine ti-a construit acoperisul, pe ce tastezi acum, de unde ai current electric?
Vorbesti de syncretism in ultima instanta. Total de accord. Insa ura intre religiii e mult prea mare. Uita-te pe forum. Daca spui ceva de crestinism, astia sar sa te omoare, in loc sa-ti zambeasca si sa-ti explice binevoitori. Cine dracu crezi ca ar intra de bunavoie in religia asta? Cati oameni cunosti care s-au convertit la crestinism de bunavoie. 99, 9% din ei au fost botezati de mici fara sa aiba nimic de spus. Iar aici poti cere rapoartele BOR.

| Alcyon a răspuns (pentru Delmoniko):

Asa e, dar la fel fac si ateii. Stai numai sa spun ceva contra, si sa vezi cum sar toti in sus. Scuze pentru chestia cu turma, nu voiam sa fiu rautacioasa cu tine, dar nu m-am putut abtine happy Uneori le mai pun cate o bombita, ca sa ma distrez. Aia religiosi, iti baga citate din biblie (booring), ateii vin cu citate din nu stiu ce carti si-s mai inversunati ca fanaticii religiosi, pe care-i critica laughing

| CinevaNou a răspuns:

"Deoarece daca tinerii din ziua de astazi nu merg la biserica, ma indoiesc ca vor merge la batranete."
Stii cum e vorba aia, distreaza-te toata viata si te pocaiesti la batranete. Asa cum a facut si jorpal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vei trai si vei vedea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Popii(ei mereu vor merge la Biserica) :) -doar sunt platiti sa-si faca slujba...
http://www.youtube.com/watch?v=tALIyHMWiB8

: ))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te mai des pe la biserica ca esti dezinformat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tu du-te-si pupa-n bot pe mutu si baga botu-m savarina ca stiintific si erotic normal este spurcatule.

| gingergirl1 a răspuns:

Depinde ÎN CE biserica te duci! Daca te duci intr-o biserica baptista sau penticostala CEI MAI MULTI sunt tineri,copii,adolescenti etcwinking
Stiu ce zici, eu locuiesc chiar langa o biserica ortodoxa, si e biserica mare si frumoasa, duminica doar cate un batran ratacit e pe acolo(in fine, intelegi tu ideeawinking In ziua de azi societatea crede ca poate trai si fara ajutorul Lui Dumnezeu, de aceea sunt din ce in ce mai multi atei...Nu stiu cum de mai suporta Dumnezeu atat sad

| Delmoniko a răspuns:

Atat timp cat exista semidocti vor exista si biserici. Pe asta se si bazeaza aceasta institutie. Ma refer strict la biserica. Pentru a fi crestin trebuie sa ai un anumit profil psihologic (switchuri lipsa, vulnerabilitati, tendinte paranoice, lipsa realitatii, constructivism imaginar etc).
Si peste o suta de ani va fi cam la fel. Romania evolueaza foarte incet. Daca pleci din tara, ai impresia ca altii traiesc in alta lume. Suntem foarte in urma - nu neaparat tehnologic, cat din punct de vedere al mentalitatii, al maturitatii intelectuale. Am vazut negri coabitand cu chinezi, taiwanezi, mexicani, islamisti cu buddhisti, jainisti si tot felul de rase, religii si credinte. Toata lumea isi vede de treaba lui.
Se pare ca in Romania am fost procopsiti cu un altfel de crestinism - prost, intolerant, prozelit, pupator de moaste, semidoct.

| Alcyon a răspuns (pentru Delmoniko):

De-asta societatea moderna e din ce in ce mai bolnava :)) Grozava "evolutie".

http://www.ziare.com/......ice-986544

| Delmoniko a răspuns (pentru Alcyon):

Citesti prea multe prostii fara surse sigure. Cu alte cuvinte, multe tampenii scrise de tampiti. Nu mai citi baliverne si vei fii mai putin stresata. Ia-ti o vacanta de un an si calatoreste in jurul lumii.

| Alexandr a răspuns:

Presupun ca totul va fi la fel!

| Muntgvb a răspuns:

Nici nu mai prinde omenirea 100 de ani.Dar Biserica tot nu va cădea.

| CHECK a răspuns:

Ba va fi o lume mai buna!

| TheVintageReckless a răspuns:

Exact asta am zis, ca pup icoane si moaste.