| Mircea08 a întrebat:

De ce merg oamenii la manastire?

10 răspunsuri:
| unvecin a răspuns:

Crezând că așa pot să devină sfinți. În timp ce ies din societate și alocă mult timp pentru rugăciune.

Însă, nu aceasta este sfințirea biblică. Avem responsabilități, suntem creați să trăim în societate, să slujim unii altora. Dacă încetăm să ajutăm celor din jur, oricât ne-am ruga - rugăciunile noastre vor deveni doar o exercitare a egoismului sau o formă goală.

Iisus n-a făcut așa. Da, făcea multe rugăciuni, și petrecea și timp în singurătate, dar ziua era activ printre oamenii care aveau nevoie de El.

| VictorJulien a răspuns:

Pentru ca sunt incoctrinati de mici

| Mircea08 explică (pentru VictorJulien):

Ce crezi Luciferum, cei sapte ani de acasa, pe care toata lumea ii considera a fi esentiali si cei mai buni in educatia unui copil, pot fi considerati ca fiind o doctrina? ca fiind un mod de viata diferit de al altora conceput de oameni NEPROFESIONISTI (parintii) si introdus in mintea copilului?

| VictorJulien a răspuns (pentru Mircea08):

Depinde in ce fel isi educa copiii, daca sunt din aia comunisti sau extra religiosi nu-i ok deloc

| Mircea08 explică (pentru VictorJulien):

Asa cred si eu, dar poate ca nu sunt nici comunisti si nici religiosi (apartin unei religii si respecta intocmai dogma acestei religii), poate ca sunt doar increzuti, egoisti, hoti, mincinosi, invrajbitori, rautaciosi, lacomi, barfitori, calcatori de cuvant, fara mila, neinduplecati, tradatori, etc.

| Dom1 a răspuns:

Sa se apropie de Dumnezeu, sa se sfințească!

| Mircea08 explică (pentru Dom1):

A te sfinti inseamna a te curata de pacate, iar acest lucru nu este posibil decat la botez sau in momentul in care ai inteles Evanghelia si ai decis sa traiesti potrivit invataturii ei.
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)

| Dom1 a răspuns (pentru Mircea08):

Ai dreptate, dar lucrurile astea se pot auzi la mănăstire sau biserica, unde in alta parte?

| Mircea08 explică (pentru Dom1):

Aicea-i bubita - la manastire sau la biserica auzi DOGMA ORTODOXA care este diferita de invatatura lui Iisus. Invatatura lui Iisus (Evanghelia ) este Noul Testament si asta trebuia STUDIAT din Biblie

| Dom1 a răspuns (pentru Mircea08):

Corect!