| Meme10Memu a întrebat:

De ce multi se lauda cu ce nu cunosc, spunand ca "nu exista Dumnezeu" cand de fapt ei nu stiu prea multe lucruri despre viata, despre univers? Cine poate sa creada astfel de oameni?

Răspuns Câştigător
| CostinAlamariu a răspuns:

De ce multi se lauda cu ce nu cunosc, spunind ca exista dumnezeu cand de fapt ei nu stiu prea multe lucruri despre viata, despre univers? Cine poate sa ia in serios astfel de oameni?

67 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Cuvinte mari de la omul care e expert biologie, virologie, fizica cuantica, astrologie, matematica + multe altele dar n-am avut chef sa mai uit la toate intrebarile. happy

| Vikkern0990 a răspuns:

Unora pur și simplu li se pare cool să fi ateu (cunosc personal) și fac bravadă din asta. Sincer, foarte puțini așa ziși atei cu care am dezbătut au vreun argument filozofic sau științific valid împotriva ideii de dumnezeu. Majoritatea o dau pe modul "tu chiar crezi că te vede cineva când îți dai laba" sau "uite ce coruptă e BOR, de aia sunt ateu". Foarte puțini chiar subscriu unei filozofii ateiste.

Adevărul e că nimeni nu știe cu certitudine dacă există sau nu dumnezeu.

| darrio2007 a răspuns:

Tu ce spui, există?

| Simpatic a răspuns:

Unii din prostie altii din propriile opinii sau rautate, dar un lucru e cert si ateii si agnosticii au cel putin un moment in viata in care apeleaza la Dumnezeu cand sunt la greu.Noi oamenii in general facem astfel de lucruri, cand suntem bolnavi sau avem o nefericire in suflet si nimic nu o poate rezolva apelam la Dzeu.
Iisus a fost luat la rost de multime, cand a fost intrebat de ce la masa cu el stau talhari, hoti si oameni rai si el le-a raspuns ceva de genul" La doctor merg cei bolnavi, la Mine vin cei care au nevoie de mine", deci la Dzeu apeleaza cei ce au nevoie de El, pentru ca daca esti un om bun prin firea ta si nu iesi de sub cuvantul lui Dzeu nu il vei mania atat de tare sau deloc, fata daca esti si te crezi crestin dar faci totul impotriva lui Dumnezeu, daca intelegi ce vreau sa zic...deci Iisus a zis bine cand esti bolnav mergi la medic, cand esti sanatos ce cauti la medic?

| Bariel a răspuns:

Nici tu nu cunosti, biblia e irelevanta cat timp a fost "tradusa" si distribuita de oameni

| ioan452 a răspuns:

L-ai văzut cumva ca sa zici ca exista? Și tu la fel nu stii lucruri prea multe despre viata, univers.

| zilog a răspuns:

Din punctul meu de vedere DUMNEZEU ESTE UN MARE PERVERS misogin egoist căruia ii place să ii vadă pe oameni cum se chinuie
ca el a inventat chinurile
pentru ca putea să il pedepseasca doar pe Diavol
apoi putea sa ii ierte pe adam si pe eva
si ce daca daca deveneau si ei dumnezei
doar ca dumnezeu este hapsân avar calic ursuz egoist
nu a vrut sa devina si adam si eva egal cu el
ci a vrut sa se uite la spectacol
cum se chinuie in iazul de foc si pana la urma arunca totul la gunaoi impreuna cu diavol când o să se sature
el a facut niste jucarii ca sa vada cat de puternic este el cat de mare cat de destept cat de interesant
pentru ca el era degeaba destept in comparatie cu cine
puternic in copmparatie cu cine
nu era nimic nu avea nici o valoare
dar daca l-a facut pe diavol acum are si el cu cine sa se joace
pe pielea noastra a muritorilor

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nimeni. Cei care fac asta si nu realizeaza ca nu stiu mai nimic despre univers... fac asta pentru ca este o "moda". Societatea si ideile altor persoane tot ca ei, ii imping de la spate in vederea luarii acestei decizii.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vikkern0990):

Bingo! Ateu sau nu, ideea e ca treaba asta e ceva intim. Ragi in public ca iti place sa faci sex/sa te masturbezi in eu stiu ce mod? Presupun ca nu. Ei bine, la fel si cu religia.

| sierra1 a răspuns:

Pentru că sunt chiar mai mulți care se lauda cu ce nu cunosc, spunand ca "exista Dumnezeu"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Antropolog intr-un singur cuvânt. ))

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Si "nu exista Dumnezeu" e o afirmatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Esti crestin? Mai rar întâlnești crestini ca tine...
Inafara de considerațiile tale despre felul în care sunt ateii sau agnosticii, sa știi ca eu sunt ateu (cel putin in ceea ce priveste dumnezeii din numeroasele religii) de la varsta de 13-14 ani, si de atunci pana acum nu am cerut ajutorul lui Dumnezeu nici măcar o data.

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns:

Fiecare isi rezerva dreptu de a crede, sau nu in mos craciun sau zana maseluta.E treaba fiecaruia ca are motive sau nu sa creada.Imi trebuie vreun motiv anume sa tin cu dinamo sau steaua? pur si simplu aleg sa cred in dumnezeu sau nu, mare branza.Barbosu din partea mea poate sa isi vada linistit de lasarea insarcinata a virginelor prin insamantare in vitro,pardon,. duh sfant. laughing Sa fim seriosi, eu aleg sa nu cred,motive? ar fi destule,dar pe scurt, atatea lacune sunt in biblie si chiar cu preoti si etc,ca am cam obosit sa explic,de ce nu cred,de ce m-am saturat de oameni care nu gandesc,si nu cerceteaza, si cum sa ii explic unu-i om mult inferior mie(ca cunostinte, biblia exemplu) ca dumnezeu atot iubitor si sado-masochist ii palce ca oameni sa sufere si a inventat un 'liber arbitru' teoretic, ca practic tot ce vrea el faci, si chestii de genu.Te lupti cu morile de vant.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

și care-i problema, nenea?

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Dovedeste ca "nu exista Dumnezeu".

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Orice afirmatie trebuie dovedita.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e clar: ce trebuie să-ți dovedesc ție?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Bingo! Am zis ca exista vreunul?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Nu poti dovedi pentru ca stii prea putine lucruri.

| Meme10Memu explică (pentru OctavianDanielMaria):

Ce incerci tu e imposibil.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Tu nu stii cate celule ai, nu faci mai nimic ca sa existi si spui ca "nu te ajuta Dumnezeu." In timp ce tu dormi Dumnezeu iti mentine celulele vii care lucreaza si in timp ce tu dormi.

| Meme10Memu explică (pentru Vikkern0990):

Cand afirma ca "exista extraterestrii" au mai putine argumente decat atunci cand ei afirma ca "nu exista Dumnezeu". Eu pot sa demonstrez ca intr-o casa nu e nici o pisica pentru ca stiu cum arata o pisica si am cautat prin toata casa. Cat despre univers nu poate dovedi nimeni ca nu exista Dumnezeu pentru ca nu stie nimeni cum arata Dumnezeu si nu poate sa caute prin tot universul si dincolo de univers pentru ca omul e foarte limitat in aceasta privinta.

| Meme10Memu explică (pentru zilog):

Poti sa spui despre Dumnezeu verzi si uscate insa cu asta nu poti dovedi ca "nu exista Dumnezeu".

| Meme10Memu explică (pentru ioan452):

Eu sunt mai smerit si mai intelept pentru ca pentru a dovedi ca "exista Dumnezeu" nu se cere sa umblu prin tot universul.