| William a întrebat:

De ce ne iubeste Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| Jozefina a răspuns:

Hm,pai de ce parintii isi iubesc copii? fiindca sunt ai lor.Asa si Dumnezeu ne iubeste,pentru ca suntem rezultatul lucrurilor sale,suntem copii,munca sa,,chiar daca suntem rai si nu mergem in viata dupa poruncele date de el,Domnul ne iarta si ne iubeste asa cum suntem ca suntem ai lui,si tot la el ne intoarcem(desigur cine merita),si respectiv si noi il iubim enorm,chiar daca facem mii de pacate, noi il iiubim ca este Tatal nostru, adevaratul tata si unicul.Bafta!

| William explică (pentru Jozefina):

Puteai sa te opresti la ''Hm, pai de ce parintii isi iubesc copii? fiindca sunt ai lor'' si tot asa iti dadeam funda,

33 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca suntem creatia mainilor Lui.Pentru ca a dat pe Fiul Sau sa moara ca noi sa fim rascumparati cu sange Sfant la Golgota.Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

| William explică (pentru EmaS):

Ok, ne iubeste foarte mult, dar de ce? Asta vreau eu sa stiu DE CE? Nu ca as avea ceva impotriva dar sunt curios.

| EmaS a răspuns (pentru William):

Pentru ca El ne-a creat dupa chipul si asemanarea Lui.A pus suflet si pasiune.El ne iubeste mai mult decat ne iubim noi copiii.

| Woodenpints91 a răspuns:

Care dumnezeu?

| William explică (pentru Woodenpints91):

Cel in care nu crezi tu.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru William):

Cel care nu există?

| Nuvăsufăr a răspuns:

Ne iubeşte?
Să ieşi din grotă în lume să vezi cât ne iubeşte.

| Rapplex a răspuns:

Uite-te la oamenii care traiesc in saracie lucie si se roaga zi de zi la D-zeu pentru o viata mai buna.Ai sa vezi iubirea acestui personaj in adevaratul sens al cuvantului.Imi pare rau ca in timp ce unii mor de foame, altii profita de naivitatea speciei umane si o exploateaza la maxim.Prostia vietii bate filmu.

| mgtow a răspuns:

Pentru ca suntem copii lui.

Răspuns utilizator avertizat
| Shaoran a răspuns:

Dumnezeu prin definitie este iubire.
Intrebarea ta suna "De ce ne iubeste Iubirea?"

| GusWaters a răspuns:

Nu ne iubeste. Daca exista, in cel mai bun caz, i se rupe cu stil de noi.Si cine a zis primul ca iubirea este sinonim cu Dumnezeu,probabil n-avea ce face,si stia ca oamenii se simt tare maguliti cand cineva zice ca ii iubeste, chiar si indirect, si s-a gandit ca asa mai prinde si Dumnezeu asta niste puncte de popularitate.

| Bogdan727 a răspuns:

Pt ca suntem ca si copii lui si el ne-a facut si ne iubeste indiferent de cum aratam de ce religie suntem si toate diferentierile astea care se interpun intre noi.

| Jozefina a răspuns:

Scuze dac am scris mult, pur si simplu la asa intrebi imi place sa rasp ca am ce zice, si nu o fac pentru funda...pup

| Archdaemon a răspuns:

Cine?!

| danay72 a răspuns:

Pentru ca e Tatal nostru, si orice tata isi arata iubirea fata de copiii lui.

| aladinbeci a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste pentru ca suntem copiii Lui; suntem creati dupa chipul si asemanarea Sa. Iar Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, s-a intrupat de la Sfantul Duh si din Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu si pururea Fecioara Maria pentru a ne arata calea catre mantuire.

Răspuns utilizator avertizat
| push2gl a răspuns:

Altfel nu ne mai creea, suntem fiii lui

| Wolf_Dark_1991 a răspuns:

Dumnezo' ne ubeste pentru ca asa a scris autorul bibliei... duh! logic!

| vali1985 a răspuns:

El ne iubeste pentru ca ne-a creeat si ne considera fii Lui.Noi trebuie sa-l respectam.Este Tatal Ceresc.

| maite13 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste deoarece suntem fiii Lui.

| greencity a răspuns:

Pentru ca suntem cei mai buni cobai laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce raspunsuri amuzante ai putut sa primesti? Daca tu imi zici un sentiment care nu porneste din dragoste iti raspund si eu la intrebare.

| William explică (pentru anonim_4396):

Ura nu porneste din dragoste. Raspunde-mi la intrebare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Ba porneste din dragoste. Nu exista ura fara dragoste la fel cum nu exxista timp fara spatiu happy.

| William explică (pentru anonim_4396):

Daca cineva iti face rau si il urasti, unde este dragostea aici?

| anonim_4396 a răspuns (pentru William):

Pai este o reactie a sentimentului de dragoste pentru ca am fost ranita, dezamagita, neinteleasa bla, bla...eu chiar cred ca oamenii sunt (pot fi) toti buni, doar ca au o gramada de pasarele pe creier care i-au adus in starea in care sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste deoarece El ne-a creat.

| MasterYoda a răspuns:

S-o crezi tu!

| KateMiddleton a răspuns:

Suntem copii lui, iar parintii isi iubesc copiii.

| Dana23 a răspuns:

Dumnezeu ne iubeste pentru ca el ne-a creat.Noi suntem copiii lui si ne iubeste si la bine si la rau.El este parintele nostru si trebuie sa ne iubeasca orice ar fi.