| lolium a întrebat:

Dumnezeu ne iubeste pe toti la fel de mult?

Răspuns Câştigător
| RisenLight a răspuns:

Like happy
Dau 3 argumente care mi-au venit pe moment :
- Mantuitorul Iisus Hristos nu a venit in lume ca sa mantuiasca grupul restrans al Poporului Ales, Israel, ci pentru a intoarce toata faptura la adevarata credinta.De aceea decizia de a trimite pe apostoli la propovaduire catre toate neamurile reflecta egalitatea tuturor oamenilor indiferent de neam.Ca o completare decizia apartine strict lui Hristos caci daca Acesta nu poruncea apostolilor sai sa imparta invatatura Sa cu toate neamurile acestia ar fi ramas la stadiul predicarii in Sinagogi.
- Fiecare om are calitati pe care le poseda din bunatatea lui Dumnezeu : Talente, Virtuti, etc.
La prima vedere pare o inegalitate in faptul ca Dumnezeu daruieste ceva fiecarui om in mod diferit (adica ajungi la intrebarea de genul : eu de ce nu stiu dansa la fel ca si prietenul/a mea, iar raspunsul ar fi acela ca desii nu ai acest talent ai un altul, unic in felul lui... spre exemplul in domeniul artei sau sportului). Ideea e ca Dumnezeu ne iubeste egal prin faptul ca fiecare om este inzestrat de Creator cu "talanti" unici in felul lor, in aparenta de multe ori parand (pune caciulitele ca sa iti dai seama de cuvant happy ) inegal, insa in esenta adica privint dintr-o alta perspectiva ajungi la concluzia: desi nu am ce are el/ea am si eu CEVA unic in modul in care Dumnezeu m-i la dat.
- Si ultimul argument - Gandeste-te la faptul ca Dumnezeu iubeste si pe "omul ce ii urmeaza voia" deoarece Il asculta pe El cat si pe "omul care se abate de la voia Sa" deoarece in multa lui iubire si mila doreste ca si acest om, la fel ca si cel drept, sa se mantuiasca. => Ajungem la concluzia ca Dumnezeu doreste ca toti oameni sa se mantuiasca deoarece iubeste egal "lucrul mainilor sale".

Aaa da si stim cu totii motivul pentru care Dumnezeu a creeat lumea (sau cel putin daca nu il stiti nu e tarziu sa aflati acum happy ) : IUBIREA

Daca e nevoie o sa mai dau ...si scuze dar nu am mai intrat de mult si numai acum am vazut notificarea asa ca : Sorry for late smug

26 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sigur ca da! El a platit acelasi pret pentru fiecare dintre noi.

Răspuns utilizator avertizat
| 4b a răspuns:

Cam da, insa amu nu trebuie sa-ti fie ciuda...

| lolium explică (pentru 4b):

O sa incerc sa nu imi fiewinking

| Mădă0611 a răspuns:

Culmea laughing, vad doar da-uri pe aici, dar lumea e vai de ea. Daca unuia ii da o boala/nenorocire din iubire, de ce nu da si altora? Am inteles ca alea bune sunt de la diavol, deci ramane ca alea rele sa fie de la dumnezeu. Sau poate chiar e da, ne iubeste pe toti la fel, adica deloc. thinking

| ErrorFound a răspuns:

Da, si ne uraste pe toti la fel de mult. Dar ceva ce nu exista nu poate ura sau iubi, asa-i?

| HueyFreeman a răspuns:

Da...asta daca nu esti gay sau negru sau asiatic sau femeie sau toate odata.

| Neverwas a răspuns:

Nu scumpete, are favoriti...
LOL ca ne iubeste pe toti la fel de mult!

| Maxim96 a răspuns:

Da,El ne iubeste.S-a facut om ca pe om sa-l indumnezeiasca.
"Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, a dat pe unicul Sau Fiu ca orice crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu iubeste doar evrei nebuni de care a fost creat.
Restul se duc in iad, ghinionul lor ca s-au nascut crestini, musulmani sau orice alta religie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul sau Fiu, pentru ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica. (Ioan 3:16). pe toti ne iubeste Dumnezeu :-)

| Scarbo a răspuns:

NO! Pe mine ma iubeste mai mult...

| Mikhtarian a răspuns:

Da,de aceea ne-a creat pe noi toti.
Fiecare suntem egali, ca esti de-o credinta sau de alta, cat esti in viata, Dumnezeu incearca sa te aduca pe calea cea dreapta.

| RisenLight a răspuns:

Simplu si tare : DA
PSbig grinaca vrei explicatii cere-le

| lolium explică (pentru RisenLight):

Uimeste-ma! (cu explicatiile)

| RisenLight a răspuns (pentru lolium):

Vreau sa stiu daca are rost sau imi pierd vremea....nu de alta dar s-a mai intamplat sa o pierd si nu imi comvine.(Pe tonul asta cel mai probabil va fi a 2 -a varianta)

| lolium explică (pentru RisenLight):

Si totusi. incearcawinking

| lolium explică (pentru RisenLight):

Dar... uneori e asa de greu sa ma obisnuiesc cu faptul ca nu am unele lucruri pe care le au altii. sad

| RisenLight a răspuns (pentru lolium):

In primul rand mersi pentru funda big grin... in al 2 -lea rand sincer mai am si eu astfel de faze... uite de exemplu si mie mi-ar placea sa am o constructie fizica ceva mai generoasa, insa asta e. Daca nu am asta sunt constient ca Dumnezeu mi-a dat alte daruri care la randul lor cei care au ceea ce imi doresc eu ar dorii acesti "talanti" ai mei. (nu stiu sper ca ai inteles ce am vrut sa spun laughing ).
Mersi inca o data happy

| RisenLight a răspuns (pentru lolium):

Like happy
Dau 3 argumente care mi-au venit pe moment :
- Mantuitorul Iisus Hristos nu a venit in lume ca sa mantuiasca grupul restrans al Poporului Ales, Israel, ci pentru a intoarce toata faptura la adevarata credinta.De aceea decizia de a trimite pe apostoli la propovaduire catre toate neamurile reflecta egalitatea tuturor oamenilor indiferent de neam.Ca o completare decizia apartine strict lui Hristos caci daca Acesta nu poruncea apostolilor sai sa imparta invatatura Sa cu toate neamurile acestia ar fi ramas la stadiul predicarii in Sinagogi.
- Fiecare om are calitati pe care le poseda din bunatatea lui Dumnezeu : Talente, Virtuti, etc.
La prima vedere pare o inegalitate in faptul ca Dumnezeu daruieste ceva fiecarui om in mod diferit (adica ajungi la intrebarea de genul : eu de ce nu stiu dansa la fel ca si prietenul/a mea, iar raspunsul ar fi acela ca desii nu ai acest talent ai un altul, unic in felul lui... spre exemplul in domeniul artei sau sportului). Ideea e ca Dumnezeu ne iubeste egal prin faptul ca fiecare om este inzestrat de Creator cu "talanti" unici in felul lor, in aparenta de multe ori parand (pune caciulitele ca sa iti dai seama de cuvant happy ) inegal, insa in esenta adica privint dintr-o alta perspectiva ajungi la concluzia: desi nu am ce are el/ea am si eu CEVA unic in modul in care Dumnezeu m-i la dat.
- Si ultimul argument - Gandeste-te la faptul ca Dumnezeu iubeste si pe "omul ce ii urmeaza voia" deoarece Il asculta pe El cat si pe "omul care se abate de la voia Sa" deoarece in multa lui iubire si mila doreste ca si acest om, la fel ca si cel drept, sa se mantuiasca. => Ajungem la concluzia ca Dumnezeu doreste ca toti oameni sa se mantuiasca deoarece iubeste egal "lucrul mainilor sale".

Aaa da si stim cu totii motivul pentru care Dumnezeu a creeat lumea (sau cel putin daca nu il stiti nu e tarziu sa aflati acum happy ) : IUBIREA

Daca e nevoie o sa mai dau ...si scuze dar nu am mai intrat de mult si numai acum am vazut notificarea asa ca : Sorry for late smug

| sabrina103 a răspuns:

Daca te referi la mantuire da. Dumnezeu ar vrea ca toti oameni sa fie salvati si sa-si inteleaga scopul pentru care au fost creati.

| Inimadefata a răspuns:

Bineinteles,Dumnezeu ni le-a dat pe toate pe care le avem si Dumnezeu ni le-a luat (atunci cand a crezut de cuviinta)

| alexmihaiozsvath a răspuns:

Da,El nu face diferente.

| Sipos_Alex_1992 a răspuns:

Da de ce nu

| Fable_Cristy_1989 a răspuns:

Da normal ca da, ce, n-ai invatat religia!