| AvalohAlyn a întrebat:

Dumnezeu mă iubește și ne iubeste?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu ne iubește. Noi Îl iubim? Asta e adevărata întrebare

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci cand ne pedepseste brutal, nu o face pentru ca ne uraste pentru ca am ales calea gresita sau in cel ma bun caz ne testeaza. Dumnezeu este precum un parinte, are ura cand gresim, chiar daca-l iubesti sau nu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Dumnezeu nu pedepsește. Ne lasă în voia hazardului și a neoranduielii, dupa cum spunea Steinhardt. De unde ideea asta ca ne pedepsește brutal? Și de unde știm noi ca dincolo de pedepsele pe care le vedem noi nu exista un,, mai bine,,. Aceasta abordare este creștină, dacă vezi lucrurile din alt unghi, e firesc sa nu vedem la fel lucrurile

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Are. Mânie nu ură. Dumnezeu este iubire. Unde este iubire nu este ură. Dacă eu ma supăr și ma manii pe copilul meu, pe care îl iubesc nespus, nu înseamnă că l urăsc.

13 răspunsuri:
| Apokales a răspuns:

Da, dar nu mereu. Trebuie sa fie si capabil de ura, altfel nu ar fi atotputernic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Ura este un atribut al diavolului, nu a lui Dumnezeu.

| DonEduardo a răspuns (pentru Apokales):

Aici gresesti enorm. E complet invers. Doar ceva atotputernic este capabil sa nu urasca.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Deci pedeapsa nu include si o doza de furie, agresiune, ura?

| DonEduardo a răspuns (pentru Apokales):

Ce ce spui tu e ca si cum ai spune ca deoarece parintii isi pedepsesc copiii, inseamna ca ii urasc.

| Apokales a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu doar nu te iubesc in momentul cand spargi un pahar si ii testezi limitele de toleranta? Spune-mi, te rog!

| DonEduardo a răspuns (pentru Apokales):

Ba sigur ca te iubesc.

| Irinel15123532 a răspuns:

Da.

Ieremia 31:3
Domnul mi Se arată de departe: „Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!

| DonEduardo a răspuns:

Da.

| UnDiavol a răspuns:

Bineînțeles că ne iubești Pe toți nu te îndoi niciodată de asta dar absolut niciodată