| Archangells a întrebat:

De ce ne temem de moarte daca suntem vesnici? Daca este Rai?

Răspuns Câştigător
| pacatosulBogdan a răspuns:

O trecere intr-o alta forma de existenta genereaza incertitudine si teama. Dumnezeu a facut pe om trup si suflet, iar moartea inseamna despartirea sufletului de trup, o despartire care este cred foarte dureroasa. Hristos, cu strigat mare, si-a dat duhul pe Sfanta Cruce (Marcu 15:37). Desi era cu trupul Sau in mormant si cu sufletul Sau in iad, totusi liantul dintre ele a fost Dumnezeirea Sa, unita dupa ipostas cu firea Sa omeneasca.
Dar la om nu exista acest liant. Poate ca este harul. Exista rai, intr-adevar, dar nimeni nu il are garantat. Fiecare trebuia sa straduiasca si sa se sileasca pentru a obtine raiul, dar fara harul lui Dumnezeu, mantuirea la om este cu neputinta. Unii ne temem de moarte fiindca foarte multe ne leaga de aceasta viata: oameni, lucruri, sentimente, amintiri si e dureroasa si nedorita despartirea de ele.

8 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Tocmai perspectiva de a nu ajunge în rai ci altundeva produce frica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru că ....nu suntem veșnici.

| anonimg a răspuns:

Din pricina unei insuficiente credințe.
Când credința ajunge să iubească pe Dumnezeu, atunci în suflet nu va mai exista nicio teamă.

| CostinAlamariu a răspuns:

Pentru că 1)moartea este nenaturală și 2) majoritatea oamenilor au constiinta incarcată de păcate și patimi și recunosc instinctual că nu sunt pregătiți de moarte.

| Darius50boss a răspuns:

Că este și iad

| Whateverrr a răspuns:

Suntem vesnici. dar putem avea parte fie de viata vesnica, fie de moarte vesnica. Așa învată Scriptura.

| Akdjncjs a răspuns:

Poate ptc nu toți vor ajunge într un loc frumos, în rai? Zic și eu. Da, e absolut normal și logic sa te temi de moarte atunci când ești conștient ca nu ești împăcat cu Dumnezeu și ca vei ajunge în iad. Dar dacă știi ca Dumnezeu e Tatăl tău și ca vei ajunge în rai, da, moartea nu ar trebui sa ne sperie, dimpotrivă, ar trebui sa ne dorim sa ajungem mai repede la Domnul

| AndreiK33 a răspuns:

Exact.Cred ca teama vine de la interpretarea unor texte dubioase de origine evreiasca scrise acum cateva mii de ani.