| Torah a întrebat:

De ce, nu este lasat un crestin autentic, original sa se exprime liber intr-o societate depravata, corupta ba chiar dezorientata mintal. Tin sa aduc aminte ca Dumnezeu uraste relatiile homosexuale, pedofilia, adulterul ( Sodoma&Gomora ) voua vi se pare normal?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca oamenii au inversat ordinea prioritatilor.Nu mai cunosc care sunt adevaratele valori.Au pus pacatul si imoralitatea la loc de cinste.Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam.Si nu uita, noi suntem vazuti de ei ca niste ciudati, ignoranti, nebuni!

60 răspunsuri:
| Gruge a răspuns:

Dar cine te opreste, o tu prea sfantule?
Homosexualitatea este ceva natural, te nasti homosexual, dar oricum o discutie cu un crestin pe aceata tema e inutila(ca orice alta discutie de altfel), e ca si cum ai vorbii cu un stalp, doar ca stalpul intelege mult mai bine ce ii spui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de ce nu vrei sa lasi persoanele LGBT sa se exprime liber? Tie nu-ti convine sa ti se interzica libera exprimare dar vrei sa o interzici altora. Tie ti se pare normal asa ceva?

| nesuferit a răspuns:

Religia, si dumnezeu, inhiba gandirea logica si creativitatea. Daca nu erau cativa oameni, care cu teoriile lor au revolutionat lumea, pe baza lui dumnezeu, stateam si acum cu bata in mana si vanam mamuti.

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Esti cuiudat omule, te intelegi cand vorbesti, sau logica ta are doar vice fara versa ...se intoarce la urechile tale ce-ti iese pe gura?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Explica-te. Nu inteleg ce vrei sa zici.

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Spuneam in putine cuvinte ca nu va aparea o editie a Bibliei cenzurata, care sa impiedice sa de'a palme morale celor ce considera ca anusul a fost creat pentru penetrare, tu imi spui ca este si asta o exprimare a emotiilor, sentimentelor profunde intr-o maniera normala, esti de acord cu impartasisrea celor mai bolnave ganduri umane numind aceste dezorientari exprimare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Si tu dai dovada de "toleranta crestina" si se vede clar ca iti "iubesti aproapele ca pe tine insuti".

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Iar vorbesti fara sa intelegi ce spui si cum nu caut eu sa fac binele semenilor mei dezorientati celor ce au nevoie de a intelege principiile moralitatii si celor ce au pierdut respectul de sine.

| Hombre a răspuns:

Cine te tine pe tine indoctrinatule si pe crestinii "autentici originali" sa va exprimati liber, pedofilia este condamnata de cand lumea indiferent de credinta.Cine tipa de li se umfla bosogii impotriva homosexualilor nu crestinopatii fara sa inteleaga ca a fi homosexual nu inseamna ca se invata facand cursuri ci este o anomalie genetica si numai ignoranta din noi condamna acesti oameni pentru faptul ca se naste cu aceasta "boala".

| Torah explică (pentru Gruge):

Nici mie nu imi place sa vorbesc singur, de aia tin de vorba persoane ca tine sa invat din greselile lor.

| Torah explică (pentru Hombre):

Dar vai multumesc, ma simt ridicat in slavi, nu este necesar. Dintr-o multitudine de persoane doar noi doi distingem o boala de genul, daca stiam ma specializam in genetica sa vin cu un leac.

| Polaris a răspuns:

Creștinii sunt persecutați constant într-o țară cu populație preponderent creștină.

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Un leac ar fi bine sa ai pentru Ema nu sa-i dai apreciere pentru ca femeia asta si cand se screme ii multumeste lui Dumnezeu ca s-a c.ă.c.a.t.

| Torah explică (pentru Hombre):

Nu este leac pentru cei sanatosi, insa ea este si a fost leac pentru cei ca mine, ii multumesc lui Ema pentru raspunsul dat si pentru ca face parte din familia lui Cristos leacul neamurilor, dar tu nu poti sa ma intelegi ce am BENEFICIAT din partea ei pentru ca esti naiv si refuzi tratamentul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi...

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Cand spun eu ca activista Ema e un real pericol pentru copii am dreptate,... "am BENEFICIAT din partea ei"..., inca o victima care nu mai judeca cu mintea lui.

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Este scris ca Cuvantul lui Dumnezeu vindeca, alina, mantuieste.Si toti cei ce cred in El, vor beneficia.

| Torah explică (pentru Hombre):

Ofticatule. Daca tu dai cu parul la mana care deschide portile mintii pentru tine eu nu am ce sa-ti fac, se pare ca te invarti in jurul propriei axe si refuzi contactul cu exteriorul cu realitatea, zdruncinate din temeliile in care ai fost fixat fa pasul spre 99% din spatiul neutilizat din cutia cu care gandesti fix lucruri in continua crestere ( nu vezi ca ai ramas pe loc si nu te mai tii pasul cu ambundanta de cunostinte ce te inconjoara )

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Ti-ai anuntat si creierul (Ema) sa-ti vina in ajutor, ca al tau e plecat cu sorcova? Bai crocodilule daca esti fiul lui Ema esti scuzabil, daca nu, esti dus cu pluta.

| Torah explică (pentru Hombre):

Acum citeste tot ce ai vorbit aici fa o recapitulare, taran coclit, sa vezi de ce spun ca Ema e mai reala si mai adevarata ca tine si de ce am considerat ca a dat cel mai valabil raspuns. Uimestete de ea cum a enumerat ce ai sa vorbesti in prealabil mai inainte ca tu sa deschizi gura fara sa gandesti. Dumnezeu sa te binecuvinteze la viteza cu care esti perspectiv.

Pentru ca oamenii au inversat ordinea prioritatilor.Nu mai cunosc care sunt adevaratele valori.Au pus pacatul si imoralitatea la loc de cinste.Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam.Si nu uita, noi suntem vazuti de ei ca niste ciudati, ignoranti, nebuni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea este o meteahana determinata genetic si hormonal, deci, ca sa fiu ma exact, este o greseala de proiectare.In aceasta situatie vina este a produsului sau a proectantului? Vreau sa-ti cunosc parerea.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

"Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam."
Serios tanti Ema?
De asta exista preoti pedofili? Criminal crestini? De asta biserica a omorat atatia oameni? De asta biserica tine banii pentru ea in timp ce exista sute de copii care adorm flamanzi, care nu stiu sa citeasa, sau care nici macar nu au unde dormi?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Eu ma refer la crestinii autentici care traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dragul meu, credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fii prost sau fanatic, nici sa respingi datele stiintei.Stai linistit ca nu este fiul meu! Din fericire mai sunt tineri care respecta normele de conduita morala.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Exista crestini autentici?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da,cu siguranta ca sunt.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Niste exemple de crestini adevarati?

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Se transmite din tata in fiu homosexualitatea? ce mutatie genetica este ca nu am cunostinte de cauza. Ai citit in ADN_ul cuiva chestia asta, nu-mi da link sa vad daca nu vrei sa-ti raspund pe masura asteptarilor.

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Cunosc foarte multi oameni care isi traiesc viata in conformitate cu Voia lui Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Nu este adevarat.