| Torah a întrebat:

De ce, nu este lasat un crestin autentic, original sa se exprime liber intr-o societate depravata, corupta ba chiar dezorientata mintal. Tin sa aduc aminte ca Dumnezeu uraste relatiile homosexuale, pedofilia, adulterul ( Sodoma&Gomora ) voua vi se pare normal?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru ca oamenii au inversat ordinea prioritatilor.Nu mai cunosc care sunt adevaratele valori.Au pus pacatul si imoralitatea la loc de cinste.Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam.Si nu uita, noi suntem vazuti de ei ca niste ciudati, ignoranti, nebuni!

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

"Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam."
Serios tanti Ema?
De asta exista preoti pedofili? Criminal crestini? De asta biserica a omorat atatia oameni? De asta biserica tine banii pentru ea in timp ce exista sute de copii care adorm flamanzi, care nu stiu sa citeasa, sau care nici macar nu au unde dormi?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Eu ma refer la crestinii autentici care traiesc dupa Cuvantul lui Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Exista crestini autentici?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Da,cu siguranta ca sunt.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Niste exemple de crestini adevarati?

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Cunosc foarte multi oameni care isi traiesc viata in conformitate cu Voia lui Dumnezeu.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

"Dacă vine cineva la Mine şi nu urăşte pe tatăl său şi pe mamă şi pe femeie şi pe copii şi pe fraţi şi pe surori, chiar şi sufletul său însuşi, nu poate să fie ucenicul Meu." Luca 14:26
Fratele va da la moarte pe fratele său, şi tatăl pe copilul lui; copiii se vor scula împotriva părinţilor lor şi-i vor omorî. Veţi fi urâţi de toţi, din pricina Numelui Meu; dar cine va răbda până la sfârşit va fi mântuit. (Matei 10:21-22)
"Cine iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; şi cine iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine. "(Matei 10:34-37)
21 „DACA VREI SA FII DESAVISRSIT", i-a zis Isus, „du-te de vinde ce ai, dă la săraci şi vei avea o comoară în cer! Apoi vino şi urmează-Mă."
Nu cred ca exista vreun crestin care sa respecte astea, cu atat mai putin ultima fraza.

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Aceste versete se refera la faptul ca Dumnezeu trebuie sa ocupe primul loc in inima noastra si daca parintii mei sau sotul meu imi cer sa nu Il urmez pe Dumnezeu, eu nu trebuie sa ascult de ei. Ceea ce la oameni este cu neputinta la Dumnezeu este cu putinta.

| Torah explică (pentru XxXBlackVampireXxX):

Se intelege clar ca esti mai mult materialist decat sufletist punand accente pe unde nu trebuie dar Dumnezeu iarta si aceste greseli de aia Il iubesc.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru Torah):

21 „DACA VREI SA FII DESAVISRSIT", i-a zis Isus, „du-te de vinde ce ai, dă la săraci şi vei avea o comoară în cer! Apoi vino şi urmează-Mă."
Da, sunt materialistA.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru EmaS):

Dar de ce nu da biserica sumele imense de bani oamenilor saraci, de ce nu construieste adaposturi, cantine, scoli, spitale in loc de Catedrala Manuirii Banului?

60 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Pentru că oamenilor poate nu le pasă de Dumnezeul tău? Poți să-l iei acasă, să comunici eu el, să vorbiți de cât de nașpa sunt homosexualii, adulterul, alcoolul și ce mai vreți voi, dar să-i lăsați pe restul în pace cu amicul vostru. Eu nu îți povestesc de prietenii mei imaginari deci poți să te abți și tu să-mi povestești de ai tăi. Exprimă-te liber oamenilor interesați de subiect.

| Torah explică (pentru FucktheSystem):

Cu tot respectul, asta am si facut! dar fiind interpretat de catre unii, au raspuns si dumnealor.Raspunsurile persoanelor in lipsa de cauza au deviat de la subiectul initial> ideia > chiar trebuia sa mai specific ca nu vreau comentarii logice cat eu am vorbit despre o persoana supranaturala ( prietenul imaginar) orisicine avea ceva de comentat trebuia sa o faca cu biblia in mana, apropo tu de ce nu ma lasi in pace cum ceream mai sus, nu vreau sa suport rautatile nimanui din cate am lasat de inteles. Multumesc anticipat, Shalom

| FucktheSystem a răspuns (pentru Torah):

Dacă nu vrei să suporți răutățile nu îți speli lucrurile în public. E așa de simplu, amice. Tu stai frumos și te rogi, trăiești după ce carte vrei tu și ne lași pe noi în pace. Cât timp tu îți arăți credința în public și judeci alți oameni nu te mira că ești judecat la rândul tău. Dacă tu vrei să te exprimi liber află că și eu am dreptul ăsta. Deci poți să-ți păstrezi relația cu Dumnezeu personală și nu te judecă nimeni sau poți să o faci publică și să-i judeci pe alții dar atunci să te aștepți să fi și tu judecat.

| Hombre a răspuns:

Cine te tine pe tine indoctrinatule si pe crestinii "autentici originali" sa va exprimati liber, pedofilia este condamnata de cand lumea indiferent de credinta.Cine tipa de li se umfla bosogii impotriva homosexualilor nu crestinopatii fara sa inteleaga ca a fi homosexual nu inseamna ca se invata facand cursuri ci este o anomalie genetica si numai ignoranta din noi condamna acesti oameni pentru faptul ca se naste cu aceasta "boala".

| Torah explică (pentru Hombre):

Dar vai multumesc, ma simt ridicat in slavi, nu este necesar. Dintr-o multitudine de persoane doar noi doi distingem o boala de genul, daca stiam ma specializam in genetica sa vin cu un leac.

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Un leac ar fi bine sa ai pentru Ema nu sa-i dai apreciere pentru ca femeia asta si cand se screme ii multumeste lui Dumnezeu ca s-a c.ă.c.a.t.

| Torah explică (pentru Hombre):

Nu este leac pentru cei sanatosi, insa ea este si a fost leac pentru cei ca mine, ii multumesc lui Ema pentru raspunsul dat si pentru ca face parte din familia lui Cristos leacul neamurilor, dar tu nu poti sa ma intelegi ce am BENEFICIAT din partea ei pentru ca esti naiv si refuzi tratamentul.

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Cand spun eu ca activista Ema e un real pericol pentru copii am dreptate,... "am BENEFICIAT din partea ei"..., inca o victima care nu mai judeca cu mintea lui.

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Este scris ca Cuvantul lui Dumnezeu vindeca, alina, mantuieste.Si toti cei ce cred in El, vor beneficia.

| Torah explică (pentru Hombre):

Ofticatule. Daca tu dai cu parul la mana care deschide portile mintii pentru tine eu nu am ce sa-ti fac, se pare ca te invarti in jurul propriei axe si refuzi contactul cu exteriorul cu realitatea, zdruncinate din temeliile in care ai fost fixat fa pasul spre 99% din spatiul neutilizat din cutia cu care gandesti fix lucruri in continua crestere ( nu vezi ca ai ramas pe loc si nu te mai tii pasul cu ambundanta de cunostinte ce te inconjoara )

| Hombre a răspuns (pentru Torah):

Ti-ai anuntat si creierul (Ema) sa-ti vina in ajutor, ca al tau e plecat cu sorcova? Bai crocodilule daca esti fiul lui Ema esti scuzabil, daca nu, esti dus cu pluta.

| Torah explică (pentru Hombre):

Acum citeste tot ce ai vorbit aici fa o recapitulare, taran coclit, sa vezi de ce spun ca Ema e mai reala si mai adevarata ca tine si de ce am considerat ca a dat cel mai valabil raspuns. Uimestete de ea cum a enumerat ce ai sa vorbesti in prealabil mai inainte ca tu sa deschizi gura fara sa gandesti. Dumnezeu sa te binecuvinteze la viteza cu care esti perspectiv.

Pentru ca oamenii au inversat ordinea prioritatilor.Nu mai cunosc care sunt adevaratele valori.Au pus pacatul si imoralitatea la loc de cinste.Dar, noi crestinii incercam sa traim frumos la cele mai inalte standarde in societatea si lumea in care existam.Si nu uita, noi suntem vazuti de ei ca niste ciudati, ignoranti, nebuni!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Dragul meu, credinta in Dumnezeu nu te obliga sa fii prost sau fanatic, nici sa respingi datele stiintei.Stai linistit ca nu este fiul meu! Din fericire mai sunt tineri care respecta normele de conduita morala.

| monstrulet a răspuns (pentru Hombre):

"Cand spun eu ca activista Ema e un real pericol pentru copii"
Credeam ca sunt singurul care a observat asta... ma bucur ca mai sunt si altii

| EmaS a răspuns (pentru monstrulet):

Mai monstruletule ce nu iti convine? Eu nu va invat sa faceti nimic rau, din contra!

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Sunt un real pericol pentru satan si lucrarile lui!laughing

| Polaris a răspuns:

Creștinii sunt persecutați constant într-o țară cu populație preponderent creștină.

| Kosuchin a răspuns:

Crestini autentici, originali sunt lasati sa se exprime liber.N-ai auzit de Westboro Baptist Church sau, si mai bine Noua Dreapta?
Ce te supara, mai exact?

| Torah explică (pentru Kosuchin):

Ce te supara, mai exact? > BRAVO, daca eu provaduesc evanghelia in strada mai exact, am toate sansele sa sfarsesc intr-un proces nu ca as deranja ordinea publica ci deoarece aduc calomnii unora sau altora pedofili de exemplu, sunt tari straine in care risti un proces serios pe baza faptelor enumerate ( eu om sanatos mental fara mutatii genetice care sa-mi cauzeze homosexualitate, spun ca acestia trebuie dusi la psihiatrie si vindecati.tu de exemplu spui ca ce ma freaca grija ca e ala bolnav ) Transexuali bisexuali homosexuali etc. nu sunt normali la fel cum nici zoofilii nu sunt normali sper sa ma expic aici, la varsta de sapte ani insotit de unchiul meu, ne plimbam prin parc cand deodata cei doi oameni din fata noastra au inceput sa se sarute, acesi doi barbati pareu ceva infricosator pentru. aceasta faza era mai de speriat decat bau bau, ma gandesc ca intr-o societate sanatoasa casatoriile intre persoanele de acelasi sex ar trebui interzise si ca cei doi nu vor putea adopta un copil de varsta la care eu ii consideram bau bau dar nepasarea noastra vizavi de oamenii cu serioase >probleme< comporta ca aceste anomalii scapa neobservate.

| nesuferit a răspuns:

Religia, si dumnezeu, inhiba gandirea logica si creativitatea. Daca nu erau cativa oameni, care cu teoriile lor au revolutionat lumea, pe baza lui dumnezeu, stateam si acum cu bata in mana si vanam mamuti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar tu de ce nu vrei sa lasi persoanele LGBT sa se exprime liber? Tie nu-ti convine sa ti se interzica libera exprimare dar vrei sa o interzici altora. Tie ti se pare normal asa ceva?

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Esti cuiudat omule, te intelegi cand vorbesti, sau logica ta are doar vice fara versa ...se intoarce la urechile tale ce-ti iese pe gura?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Explica-te. Nu inteleg ce vrei sa zici.

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Spuneam in putine cuvinte ca nu va aparea o editie a Bibliei cenzurata, care sa impiedice sa de'a palme morale celor ce considera ca anusul a fost creat pentru penetrare, tu imi spui ca este si asta o exprimare a emotiilor, sentimentelor profunde intr-o maniera normala, esti de acord cu impartasisrea celor mai bolnave ganduri umane numind aceste dezorientari exprimare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Si tu dai dovada de "toleranta crestina" si se vede clar ca iti "iubesti aproapele ca pe tine insuti".

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Iar vorbesti fara sa intelegi ce spui si cum nu caut eu sa fac binele semenilor mei dezorientati celor ce au nevoie de a intelege principiile moralitatii si celor ce au pierdut respectul de sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu e cu noi, ne vegheaza cand cautam in gunoi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Homosexualitatea este o meteahana determinata genetic si hormonal, deci, ca sa fiu ma exact, este o greseala de proiectare.In aceasta situatie vina este a produsului sau a proectantului? Vreau sa-ti cunosc parerea.

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Se transmite din tata in fiu homosexualitatea? ce mutatie genetica este ca nu am cunostinte de cauza. Ai citit in ADN_ul cuiva chestia asta, nu-mi da link sa vad daca nu vrei sa-ti raspund pe masura asteptarilor.

| EmaS a răspuns (pentru Torah):

Nu este adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Stimabile,intrucat nu ma speri atat de usor, astept raspunsul pe masura.Despre cauzele hormonale,implicarea hiptlamusului,secretiei de serotonina,secretia de testosteron in timpul dezvoltatii embrionare, in anumite perioade de dezvoltare, cred c-ai auzit Un distins medic roman, prof, dr.Chirita R. spunea:"Practic,la homosexuali s-au descoperit modificari de structura cerebrala, cromozomiala si hormonala" O fi asta vreun mincinos? Cum vrei s-o ei, tot greseala de proiect este, deci proiectant neatent. Im pare rau de intarziere in raspuns, dar unele activitati erau mai urgente.Cu siguranta pot reveni in maximum 3 ore.Astept fructificarea amenintarilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Stimabile,in viitor, inainte de a ameninta este indicat sa-ti analizezi capacitatea de a riposta. Abia asteptam sa-ti debitezi eventualele "cunostinte".Ai avut insa, in ultima instanta, inspiratia de a te abtine.Eu nu-ti voi mai raspunde, chiar daca orgoliul ranit te va indemna la nesabuinta.

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Doua erau la numar intrebarile la adresa ta, dintre'care tu nu ai raspuns la nici una, amenintarile au survenit in imaginatia ta, daca tu nu demonstrezi ce sustii nici nu ma pot sa iau in considerare cele mentionate, acum sa fim amiabili, te rog. daca stii pe cineva valabil care are o teza sau un referat la subiectul pe care-l sustii da un link, sa ma convingi nu am cerut altceva, dr. x sau dr. y si referatul dumnealui pe tema respectiva. Am avut placerea dar si displacerea de a discuta in afara temei subliniata de intrebarea cu care am venit dar tinand cont ca nu am cunostinte in domeniul la care ai facut referinta am cerut ajutorul tau sa ma faci sa inteleg.( homossexualitatea se transmite de la tata la fiu adica mosteneste gena cu pricina si daca da apare si in ADN_ul celor doi inregistrat acest fapt, eventual copii celui din urma vor mosteni si ei malformatia?) Valeriu, pe mine bunastarea acestor persoane si daca pot fi ajutate cu ceva in problema pe care o au. vreau sa le ajut indiferent daca este o problema phsihica sau malformatie genetica nu caut sa pun un diagnostic, cu atat mai putin sa abandonez. deoarece ai fortat mana aducandu'ma pe un camp divers cunostintelor mele. Harul si pacea sa fie cu tine si fie ca Domnul sa te cheme aproape in sanul familiei Lui.

| Kosuchin a răspuns (pentru Torah):

Trebuie sa tii cont totusi ca mentalitatea oamenilor se schimba de-a lungul timpului. Daca acum 80 de ani ieseai in strada si propavaduiai impotriva homosexualilor, garantez ca nu te acosta nimeni pentru "calomniere".Ai dreptul sa spui, daca esti intrebat, ca ei sunt bolnavi si trebuie dusi la psihiatrie, in fond este parerea ta.Insa cand iesi si tipi pe strada, situatia se schimba pentru ca ceea ce faci se numeste propaganda.
Deocamdata, starea de atractie pentru acelasi sex nu dauneaza societatii.
Starea de atractie pentru minori[indiferent daca sunt de acelasi sex sau nu] este pedepsita de lege, pentru ca minorul nu-si da acordul in acelasi mod in care si-l da persoana in cauza.Acelasi lucru despre zoofilie si bestialitate.
Iar orientarea sexuala nu defineste persoana si nici stilul de viata.Acestea difera de la caz la caz.E un lucru nesemnificativ,cum ar fi culoarea parului sau a ochilor.
Un pedofil homosexual nu poate fi plasat pe aceeasi treapta cu, sa zicem, un primar homosexual[ e.g Delanoe,primarul Parisului], pentru ca sunt doua persoane diferite, asemanate de orientarea sexuala si/sau alte elemente [inaltime,varsta, etc.]. Greseala asta se numeste "generalizare".
Nimeni nu-ti cere sa-ti schimbi opiniile.Dar cat timp exista homosexuali care nu distrug societatea, nu-i poti include pe toti in protestul tau[PUBLIC]. Repet, PUBLIC, poti zice absolut ce vrei in locuri private, dar nu si in public.Tocmai de aceea esti saltat. Poti sa-i consideri cum vrei tu, chiar daca legea e de alta parere.
Si eu cred ca n-ar trebui sa adopte copii cu varste mici, pentru ca acestia au mai multe sanse sa fie adoptati de cupluri ce nu pot avea copii iar pe dinafara raman cei mari, care mai au putin si sunt expulzati.
Daca esti atat de incitat protesteaza impotriva celor care se saruta ca nesimtitii in fata copiilor.E doar un exemplu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Imi calc pe inima si admit ca este posibil sa te fi intels gresit, desi intrebarea initiala, compusa dn 2 fraze, pune intr-un fel in antiteza parerea lui D-zeu cu "nesiguranta"ta, atunci cand intrebi:"voua vi se pare noral?"Intrebarea avea si un dus-intors. Puteai spune ca "normalitatea se referea la homosexualitate, nu la actiunea divinitatii.Raspunsul meu initial,referidu-ma la proiect si proiectant a vrut sa testeze tocmai pozitia ta, desi era aproape transparent ca, crestin fiind, ai niste pareri "batute-n cuie". Referitor la materiale (on line si tiparite) daca intri pe Google, poti gasi cu miile.Biblioteca Americana si a Academiei are tot ce-ti doresti. Timp sa ai si pofta de a te documenta. Daca-mi ceri parerea, din cate am citit pana acum, cred ca este o impletire intre factorul biologic si cel social cu unele valente strict psihice.Nu am fost preocupat de aceasta problema, deci ia-o ca atare.Pe tine te intereseaza insa problema, din punct de vedere a crestinului care vrea sa ajute pe pacatos.Aici,eu ca liber cugetator ferm autoconvins, nu cred ca-ti pot fi folositor.Parerea mea intima este, ca dat fiind si latura biologica a "defectului", chiar si cei care vor spune ca s-au lecuit, vor recidiva la prima ispita(vezi cazurile de clerici homo)

| DimLight a răspuns (pentru Torah):

Homosexualitatea poate fi privita ca o boala, la fel ca alte boli cu transmisie genetica. de ce sa supui pe cineva care nu are nici o putere in a alege cum e? mai ales ca nu te afecteaza nu ti se transmite prin aer sau altceva. asa bun crestin esti sa asupresti pe cineva fara de ajutor? ...plus nu vad de ce ar trebui sa amestecam o entitate supranaturala cu actiunile pe care le facem noi

| Torah explică (pentru Kosuchin):

Iti multumesc pentru atentie si pentru ce mi-ai sugerat.

Sunt dezolat de felul in care mentalitatea oamenilor se schimba ex sodomitii traiau intr-o societate cu legi, reguli si principii dar cum timpul schimba mentalitatea societatii ma intrebam daca aceste exemple biblice nu pot fi de ajutor sa intelegem la ce comporta actiunile noastre cotidiene, cum spuneai sunt incitat cu adevarat de anumiti factori ce tine de mentalitati diferite nu vreau sa pomenesc de cei ce sunt de acord cu cele enumerate ma folosesc de minoranta homosexualilor pentru a face cunoscut punctul meu de vedere, deci pana la urma sa ma explic problema mea vine din exteriorul cauzei de conflict (societatea&mentalitatea) pentru n'ori ma repet de ce doua pers de acelasi sex pot sa exprime afectiunea una fata de cealalta in public (fara probleme) si eu incercand sa-mi manifest admiratia pentru Dzeu in acelasi public sunt hartuit, de ce nu! daca suntem de acord cu predarea religiei in scoli si daca bisericile fie ele de orice tip sunt si fac parte din societatea in care traim de ce cuvantul lui Dunnezeu nu are aceleasi onoruri?
Acum ma gandesc, daca faceam parte din societate dar nu ca crestin mai exact, ci ca un but din matrix si nu aveam acces biblie mai aveam echilibru in ceia ce gandesc asteptarile mele de la viata mai erau aceleasi? felul in care mi-am fondat o familie (sotie +copii) ar fi fost acelasi? desigur, deoarece eu nu am inclinatii diferite, dar am aceiasi certitudine ca mentalitatea viitoare nu va influenta copii mei? este o adevarata problema i-ti spun cu adevarat ca, cei care cred ca sunt buni lasnd spatiu cu hapca imoralitatii sa intre in viata lor vor fi partasi acestor aceste actiuni fie involuntare si consecintele care le comporta(mentalitatea).

| Torah explică (pentru anonim_4396):

"Daca-mi ceri parerea, din cate am citit pana acum, cred ca este o impletire intre factorul biologic si cel social cu unele valente strict psihice." > Parca nu se leaga ceva.cei care incep viata sexuala cu o pers de sex diferit ( pare sa aiba sens partea genetica si aici tin un ochi deschis) dar cei ce devin la batranete? cu ei ce facem ala se face ca e ..bolnav
Homosexualitatea din noi risca sa fie declansata in oricemoment de catre mediul in care traim sau experientele suvenite.> Cam asa tea-m inteles
Factorul genetic complica lucrurile dupa parerea mea, eu nu il anexez la cunostintele mele si asa putine si vagi despre aceasta boala pana savantii nu o inteleg pe dr.prof. R.C.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Torah):

Facand-o pe inocentul, ma provoci, Fie, intru in joc, de dragul unui dialog decent.Ti-am mai spus, ca intrucat nu m-a interesat problema nu am prea multe amanunte.Deductiile emise le-am facut pe baza a ce am citit si a ce cunosc din auzite. Apropo de testosteron, daca nu gresesc, se dadea exemplul a 2 gemeni monozigoti, crescuti in conditii similare. Unul era gay, unul era hetero. Expliatia:momentul in care a inceput la fiecare secretia de tostosteron si influenta hipotalamusului.Dece la unii se manifesta precoce iar la altii mai tarziu? Aici itervine factorul social si valenta psihica. Daca totul ar tine numai de decaderea fiintei umane, de ce homosexualitatea se manifesta si la animale?

| Torah explică (pentru anonim_4396):

Shabbat Shalom, de sesizat faptul ca nici chiar Cartea Recordurilor nu estimeaza ca fiind speciali acesti gemeni, cu atat mai putin mama cu pricina, cat despre animale, Dumnezeu le claseaza: a- curate
b- necurate
si se pare ca, are si un motiv, o scuza bine intemeiata.
Oamenii a'- crestini
b'- popoarele
c'-necurati cei ce au atins sau mancat din b, (atentie)
etc.
Nu vad de ce! in conditiile in care am semnatura de la parinti, nu pot opera acest cancer.

Iarasi, in urma cautarilor efectuate in baza a ceia ce ai citit tu, am ramas cu greturi, nu ma intelege gresit, si fara un raspuns/uri.

| Pitzipoanca a răspuns:

Se poate exprima liber. Cat timp exprimarea libera nu inseamna incalcarea libertatii celorlalti.
Noi nu putem sti ce uraste Dumnezeu. Oricum, ce ai mentionat tu ca "uraste" sunt elemente ale Vechiului Testament. Intre timp, Fiul Sau a ajuns aici impartind iubire, nu ura.

| Torah explică (pentru Pitzipoanca):

Daca tu esti o persoana mai sensibila prinde libertatea si inlocuieste "ura" cu displacere sau cum este mai pe intelesul tau, nici eu nu cred ca Dumnezeu uraste ..pe cineva nu ma interpreta gresit, si da Dzeu este iertator, dar cum spui datorita lui Iisus am capatat trecere inaintea lui Dzeu. si avem posibilitatea de a imacula prin El si cele mai intense pete.

| iKronstadt a răspuns:

Am cel putin 2 amici crestini autentici pe site. Ei isi exprima opiniile personale cu lejeritate, iar cele mai multe dintre raspunsurile primite sunt de bun simt.

| ByaNca26 a răspuns:

Nicunul dintre noi crestinii nu arata pe nimenni cu degetul asa ca masoarati cuvintele.

| KingSize a răspuns:

O societate depravata este aceea care se lasa manipulata de biserica, religie s.a pana la ultimul individ in toate felurile posibile

| Torah explică (pentru KingSize):

Prietene, jugul este departe de mine, am ales cu mintea limpede sà'mi curga in vene sange curat., sunt sanatos de calea pe care'o urmez, am gasit linistea si pacea Domnului, nu sunt demn de acest comfort de care am beneficiat! aduc laude si onoruri Domnului si Mantuitorului meu care m-a salvat, ma simt in pielea mea alaturi de crestini, este adevarat! am un singur off, sunt ispitit " si atunci, in acel moment pentru mine nimic nu conteaza mai mult ca Dzeu, nici biserica si nici o manipulare nu intervine sa ma ajute, decat manifestarea Sfantului Spirit in interiorul meu.

| KingSize a răspuns (pentru Torah):

Ok cum zici tu

| Gruge a răspuns:

Dar cine te opreste, o tu prea sfantule?
Homosexualitatea este ceva natural, te nasti homosexual, dar oricum o discutie cu un crestin pe aceata tema e inutila(ca orice alta discutie de altfel), e ca si cum ai vorbii cu un stalp, doar ca stalpul intelege mult mai bine ce ii spui.

| Torah explică (pentru Gruge):

Nici mie nu imi place sa vorbesc singur, de aia tin de vorba persoane ca tine sa invat din greselile lor.