| TraianIImperator a întrebat:

De ce nu există femei care să slujească ca și preot în biserica ortodoxă? Care este rațiunea pe care se bazează această limitare?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca dupa islam, ortodoxia e una dintre cele mai misogine religii.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca Hristos e arhetipul arhiereului si preotului, iar Hristos este barbat deci faci si tu conexiunea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile sunt facute pentru a se relaxa barbatul dupa ata munca.

| marinaru777 a răspuns:

Cred ca fiecare cu menirea lui, barbatul cu munca si femeia perpetuare. Unul e lasat capul familiei si altul cu crescutul copiilor.Asta nu inseamna ca nu se ajuta.

| LupusDei1993 a răspuns:

Deoarece religia creștină e misogină și femeile nu au drepturi de fel.

| TraianIImperator explică (pentru LupusDei1993):

Nu este așa, în biblie se spune că femeia este egală cu bărbatul.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru TraianIImperator):

Da-mi un verset si te voi crede pe jumatate

| Meme10Memu a răspuns (pentru TraianIImperator):

In Biblie scrie ca barbatul e capul femeii. Capul barbatului e Isus.

www.jw.org

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
În Eden satana s-a dus la Eva(nu la Adam), de ce? Se pare că Pavel consideră că femeia are o coardă sensibilă pe care Satana o poate exploata și decât să ne asumăm un risc mai bine lăsăm doar bărbatul ca pastor(/preot).

| Titan123 a răspuns:

Femeia e puțin mai necurată decât bărbatul