| AvalohAlyn a întrebat:

De ce nu ii ajuta Dumnezeu pe copii saraci care mor de foame in Africa sau chiar si in Romania?

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E ocupat cu cei care se mast. urbeaza
cu cei care fac sex in afara casatoriei
cu cei care spala haine duminica.

chestii din astea importante

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pentru ca nu exista. Varianta zelotilor e ca dumnezeu lucreaza prin oameni, ca satana, ca tot felul de scuze. Prostii!

| Steregoi a răspuns:

Pentru ca momentan nu vrea.

| Mircea08 a răspuns:

"Oricine este născut din Dumnezeu nu săvârşeşte pacat, pentru că sămânţa lui Dumnezeu rămâne în acesta; şi nu poate să păcătuiască, fiindcă este născut din Dumnezeu.
Prin aceasta cunoaştem pe fiii lui Dumnezeu şi pe fiii diavolului; oricine nu face dreptate nu este din Dumnezeu, nici cel ce nu iubeşte pe fratele său."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 3/9, 10)
Pe fii diavolului nu-i iubeste si probabil de aceea nu-i ajuta.
"Ştim că oricine e născut din Dumnezeu nu păcătuieşte; ci cel ce s-a născut din Dumnezeu se păzeşte pe sine, şi cel rău nu se atinge de el."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/18)
Deci "cel rau nu se atinge de el" - Din cauza celui rau o duc copii aia rau, nu din cauza lui Dumnezeu.
Toata lumea este sensibila cand aude de copii, dar adultii care nu te lasa sa traiesti de rai ce sunt nu au fost si ei copii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E rasist. Prefera pe aia din Dubai, de aia o duc mai bine cei de acolo.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu e vina mea amice. Nu vezi ce scuze patetice gasesc spalatii pe creier mai sus. Orice scuza patetica sa scuze faptele de rahat din lume.

| Romanul86 a răspuns:

Dacă mor El îi duce în Rai ca pe săracul Lazăr din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| Kandia15 a răspuns:

Dar tu de ce nu pui problema altfel?
Bogatii traiesc cu mancaruri gustoase si isi umfla burtile. Chiar si noi avem mancare poate chiar mai mult decat mancam. De ex, la Craciun, ai vazut cata mancare se arunca si cata risipa se face?
De ce e vina lui Dumnezeu ca oamenii sunt lacomi si se gandesc doar la ei?

| LOVW a răspuns:

Înainte de a-L judeca pe Dumnezeu că nu ajută copiii din Africa sau țara noastră ar trebui să ne gândim la starea de păcat a omenirii. Dacă omul era un sfânt numai existau cazurile acelea. Corupția, furtul, nu sunt plăcute Lui iar alții trebuie să suporte consecințele groaznice a păcatului altuia. Credeți că Dumnezeu nu și-a relevat voia în Cuvântul Lui, faptul că alții n-o respectă nu-I vina Lui ci a noastră. Și măcar ați dat ajutor celor care sunt în nevoie ca să Îl dați pe Dumnezeu de vină, dacă ai da, și alți ar da din banii lor altora care nu sunt atât de înstăriți ca noi putem să-L învinovățim dar altfel NU!
Ați citit vreodată Osea?
În ea se spune că o lume plină de păcat fără cunoștință de Dumnezeu nu poate dăinui bucuria și starea bună, ci PIERE ( Osea 4:6 ).
Lumea dă o dovadă de o crasă lipsă ignoranță, mulți au ajuns la concluzia că El nu există pentru că Legea Lui nu-I respectată.

| Inferno a răspuns (pentru LOVW):

"alții trebuie să suporte consecințele groaznice a păcatului altuia"

Interesant ca un Dumnezeu drept si omnipotent permite o asemenea nedreptate.