| gabitzagab a întrebat:

De ce nu mai merg in ziua de azi tineri la biserica?

Răspuns Câştigător
| fllu07 a răspuns:

In 2Timotei 3:1-5 se spune ca in ultimele zile, iubirea celor mai multi se va raci, si descrie cum vor fi oamenii in aceasta perioada. cum descrierea de acolo se potriveste ca o manusa pe mana cu perioada in care traim, putem conchide pe buna dreptate ca traim in ultimele zile.
"(2 Timotei 3:1–5) Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice, cărora cu greu li se va face faţă. 2 Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, aroganţi, trufaşi, blasfematori, neascultători de părinţi, nerecunoscători, neloiali, 3 fără afecţiune naturală, refractari la orice acord, calomniatori, fără stăpânire de sine, cruzi, neiubitori de bine, 4 trădători, încăpăţânaţi, umflaţi de mândrie, mai degrabă iubitori de plăceri decât iubitori de Dumnezeu, 5 având o formă de devoţiune sfântă, dar negându-i puterea; şi de aceştia depărtează-te."

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

fllu07: "...cum descrierea de acolo se potriveste ca o manusa pe mana cu perioada in care traim, putem conchide pe buna dreptate ca traim in ultimele zile.
"(2 Timotei 3:1–5) Dar să ştii că în zilele din urmă vor fi timpuri critice..."

Da, fllu07, trăim în vremuri mai critice decât cele din Evul Mediu, când oamenii se măcelăreau între ei, iar creştinii iubitori torturau şi ardeau pe rug în voie pe oricine era incomod.

"Copiii din ziua de azi iubesc luxul. Nu au maniere, disprețuiesc autoritatea și dovedesc lipsă de respect față de bătrâni. Nu se mai ridică în picioare când oamenii în vârstă intră în încăpere. Își contrazic părinții, mănâncă în grabă delicatesele la masă, stau picior peste picior, și sunt tirani cu profesorii.
Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei însiși. Nu au pic de respect pentru părinți sau persoane în vârstă. Vorbesc ca și cum ei însiși ar ști totul și ceea ce noi considerăm înțelepciune este lipsit de relevanță pentru ei. Cât despre fete, sunt directe, lipsite de modestie și nefeminine în limbaj, comportament și îmbrăcăminte."
Socrate (470 î.Hr. – 7 mai 399 î.Hr)

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Pai si ce a spus socrate, nu se potriveste cu ceea ce scrie biblia? am dat un pasaj din 2Timotei. ce parere ai?

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Ţi-a scăpat pontul (ori te faci că plouă).

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

O vai. asa slab ma crezi? daca vrei sa imi explici bine, daca nu larevedere.

| NOname a răspuns (pentru fllu07):

Păi nu e evident?
Reciteşte-mi răspunsul şi încearcă să-l înţelegi. Astfel poate ai şi demonstra că nu eşti aşa de slab, precum crezi că te cred.

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Ai pretentii mari. laughing

| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Da, aşa se pare.hee hee

28 răspunsuri:
| William a răspuns:

E cam greu sa te trezesti la 6-7 dupa o noapte de betie.

NOname
| NOname a răspuns:

Unii mai merg, dar pentru?
Ceilalţi poate au şi ocupaţii folositoare, cum ar fi (auto)educaţie, şcoală...
Noile generaţii sunt din ce în ce mai evoluate şi mai greu de prostit.

"In the age of information, ignorance is a choice." - Donny Miller.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar tinerii care nu merg la biserica au ocupatii folositoare, cum ar fi (auto)educatie, scoala, cercetare, limbi straine, voluntariat... Uite aici este un articol care confirma ce spui tu. Enjoy!

http://edituramateescu.ro/2013/06/ai-nostri-tineri-la-closet-invata/

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin, dacă preferi să vezi doar partea negativă a tinerei generaţii, desigur, poţi să găseşti multe articole telenovelistice şi să-ţi bazezi dispreţul şi frustrările pe cazuri singulare, generalizând.

Eu prefer să ofer tinerilor ceva credit, respect şi prezumţie de nevinovăţie.

Oricum, articolul prezentat de tine denotă o proastă educaţie combinată cu un anturaj dubios şi cu neastâmpărul specific vârstei şi nu ai de unde să ştii că nu au fost şi "duşii pe la biserică" printre ei - ţinând cont şi de tatuajul cu pricina, care vine ca o confirmare a ipocriziei creştinismului -, aşa că nu înţeleg ce încercai să demonstrezi şi unde e contradicţia cu spusele mele, care, dacă nu ai observat, nu au fost nişte generalizări.

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Evident ca nu vad doar partea negativa a tineretului! Eu sint inconjurat de o mutime de tineri minunati, chiar lucrez cu unii dintre ei si nu am nici o retinere sa declar ca iubesc tinerii. Avem tineri frumosi si destepti, si ma bucur enorm ca foarte multi dintre ei sint curati cu inima si tin aproape de biserica lui Dumnezeu.

Uite si un link cu astfel de tineri:

http://asociatia.ortodoxiatinerilor.ro/......iulie-2013

Referitor la, citez: "ţinând cont şi de tatuajul cu pricina, care vine ca o confirmare a ipocriziei creştinismului". Hai sa fim seriosi! Este o rautate de-a ta, probabil nici tu nu crezi ce spui! Si eu am trei tatuaje pe corp din care unul este un dragon, dar asta nu inseamna ca sint specialist in mitologie chineza!

| Dreamer a răspuns:

,,A ta va fi imparatia cerurilor'' - are you kidding me?! We need a proper bribery for the 21st.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca sunt dezamagiti de ce vad in biserici si de fapt Biblia spune ca in utimele zile oamenii in general vor avea mai putin interes fata de lucrurilor spirituale. 2Timotei3:1-5

| mODIN a răspuns:

De ce ar face-o?

| zurick a răspuns:

Pentru ca nu-i nimic interesant de vazut acolo.

| Jardelin a răspuns:

Pai cei care nu merg, nu merg pentru ca nu au fost obisnuiti! Pe de alta parte unii poate ar vrea sa mearga dar nu se simt prea bine la biserica din cartier, din diferite motive. Nici eu nu merg la biserica de care apartin de drept, ma sui in masina si ma duc la alta care e mai departe, dar imi place extrem de mult.

Unii tineri nu se prea duc si din cauza ca nu prea au timp. Au de invatat, au examene, unii mai si lucreaza, mai fac si sporturi, si uite asa lasa biserica pe planul... zece. Desi pentru Dumnezeu si pentru Liturghia de dumninica ar trebui sa ne facem intotdeuna timp ca nu este chiar imposibil, trebuie doar un pic de vointa!

M-am referit mai sus la tinerii care nu merg, dar sa stii ca sint si multi tineri care merg la biserica. La tara merg mai putini si e trist, pentru ca inca sint preoti care nu stiu sa-si atraga tinerii din parohie, dar la oras eu vad o multime de tineri la biserica. Eu nu stiu de ce tinerii de la tara nu iau exemplul celor de la oras care frecventeaza biserica! Unii dintre cei de la oras care merg la biserica sint casatoriti si au si copii si ti-i mai mare dragul sa-i privesti cum isi impartasesc copii duminica de duminica! La mine la biserica, la strana, cinta vreo 6-7 tineri baieti si fete si dupa cum ii vad, cu exceptia unuia care are vreo 30 ani si este un fel de leader al corului, cred ca sint toti de liceu. Fara tineri, o biserica parca este mai putin stralucitoare.

| andrei1237 a răspuns:

Pentru ca in ziua de azi acestia au de facut alte activitati decat cele necesare educatiei.

| reihiuke a răspuns:

Pentru ca nu au ce face acolo. Un om merge unde simte nevoia sa mearga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca se cred "bullet-proof." toate revolutiile sint pornite de tineri, de cei ce se cred nemuritori, de cei neprostiti inca de doctrine, neinraiti inca de viata, neinfricosati inca de ce nu cunosc. Religiile sint pentru babe fricoase, pentru lasi, pentru bolnavi, pentru cei fara imaginative, pentru oamenii mici cu ura in suflet ce nu se simt bine pina nu aud ca 90 la suta din planeta va ajunge in iad. Spui unui tinar ca drumul spre rai e ingust si iti spune ca face el altul. Spui unui bosorog ca drumul spre rai e cam vechi si iti doneaza pensia sa se puna bine cu omu lui dumnezeu. Tinerii nu se simt "victime" deci biserica nu prea poate sa se foloseasca de ei desii popa incearca saracu ca coana preoteasa sa ingrasat ceva de speriat si popa vrea si el ceva mai tinar, mai proaspat, ceva ce ride cind atingi nu ca preoteasa ori babele alea din primele 4 rinduri ce trag pirturi intimpul liturghiei, nu le-ar fi rusine la hodoroage.

| MiruD a răspuns:

Pentru ca le e lene sa se trezeasca dimineata.
Li se pare plictisitor.
Au tot ce le trebuie pe aceasta lumea: net, bani, femei etc.

| Awesom a răspuns:

Intrebarebig grinaca sambata noaptea te duci in club si te imbeti ca porcul, duminica dimineata, mai esti bun de dus la biserica?

| herbil6 a răspuns:

Deoarece satana lucreaza cu toata forta

| Inferno a răspuns (pentru herbil6):

Un mare om spunea candva: "Afara ploua pentru ca fluturele multicolor al reginei angliei a fost digerat de paianjenul spaniol."

| GabiD a răspuns:

Ca cica e prea plictisitor! E mai bine sa mearga prin cluburi si sa fumeze prin buzile liceelor.

| King18name a răspuns:

Eu mergwinking Sa stii ca sunt multi tineri care merg la biserica!

| anedreaeaaa a răspuns:

De ce ar trebui sa mearga la Biserica? Un om se poate ruga si acasa.Nu e nicio diferenta daca te rogi acasa sau la biserica pentru. ca rugaciunile tot la Dumnezeu vor ajunge

| MosIonRanga a răspuns:

Pentru ca se duc la discoteca, paganii...