| AvalohAlyn a întrebat:

De ce existe suferința în lume și de ce apar bolile,de ce se îmbolnăvesc si suferă oamenii? Mă refer care e cauza spirituală,filosofică creștină și nu numai,spirituală mai ales,pentru suferinta din lume? Organismul uman e complex,inteligent construit dar se îmbolnăvește,sufera,are necazuri in decursul vieții, care e cauza? Păcatele? Karma? Asta nu prea convinge.
De ce Dumnezeu a creat și îngăduie și permite suferința sau de ce pur și simplu e atâta suferința în lume?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Romani 6,23. Fiindcã PLATA pãcatului este MOARTEA: dar darul fãrã platã al lui Dumnezeu este viata vesnicã în Isus Hristos, Domnul nostru.
Nu Dumnezeu a adus pacatul in lume ci OMUL iar Dumnezeu daruindu-i omului Liberul Albitru NU s-a putut opune ci a creiat o noua posibilitate ca omul totusi sa scape DACA si numai DACA face ce a spus Domnul HRISTOS.

| anonimg a răspuns:

99% din cazurile de boală este din vina omului; chiar și părinții sunt vinovați dacă copii lor nu se nasc sănătoși, chiar dacă neștiința acoperă pământul.
Vă întrebați ce este cu restul de 1%? Este cazul acelora care au o credință ca a lui Iov -adică al celor credincioși.

| Celcestietot a răspuns:

Este suferință pentru că trăim într-o creație căzută.

| CostinAlamariu a răspuns:

Suferinta exista in lume fiindca e o lume cazuta. Adam si Eva au cazut in pacatul neascultarii si cu ei a cazut intreaga creatie. Dumnezeu nu a intentionat sa existe boala si suferinta cand a creat lumea dar omul a tras creatia in jos si de aia acum exista suferinta.

| StrongHeart a răspuns:

2 tipuri de cauze pentru suferinta:
-Cauze genetice si cauze ce tin de mediul extern.
Nu vreau sa intru in argument de ce sau daca exista Dumnezeu, pentru ca sunt un simplu om si nu stiu, dar daca prin Dumnezeu intelegem spiritul sau fiinta ce face lucrurile sa functioneze in univers, parerea mea e ca suferinta ne este data pentru a o depasi si a dobandi intelepciune, pentru a invata ceva din suferinta aia si a ne depasi conditia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru ca oamenii nu trăiesc după Cuvântul lui Dumnezeu. In Biblie se găsesc indrumari atât cu privire la ce sa mâncam, cat si cu privire la cum sa relaționam cu cei din jur. Nu o facem, iată rezultatul! Suferință pe toate planurile.
Daca Dumnezeu a spus in Geneza care este hrana omului, omul ar fi trebuit sa asculte. Iar daca Dumnezeu a văzut ca nu asculta a venit cu alte îndrumări in Levitic 11. Daca nici acestea nu sunt respectate, atunci ce vreți de la Dumnezeu, sa vina da va arunce mâncarea din farfurie? Este demonstrat pe oameni ca o dieta total vegetariana este sănătoasă si pe cei bolnavi ii vindeca. Daca nu doriți nici macar sa verificați aceasta constatare, atunci nu il mai învinovățiți pe Dumnezeu de suferințele voastre.

| Algo098 a răspuns:

Dumnezeu nu exista. De aceea nu are nimeni nici o treaba cu viata noastra. Si daca ar fi existat Dumnezeu, nu ar fi avut nici un motiv sa ne faca sa traim bine. Nici sa ne faca nu ar fi avut motiv. Poate din plictiseala. Si daca ne-ar fi facut sa ne simtim bine, el n-ar mai fi avut ce sa vada, plictiseala ar fi fost maxima pentru el, dar asa e mai interesant.
Daca Dumnezeu ne-a facut pe noi, ar trebui sa ne intrebam cine l-a facut pe el :)
Where Did Life Come From?
http://www.youtube.com/watch?v=_uAJY1mqtw4

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Daca Dumnezeu ne-a facut pe noi pacatosi, vad ca si pe animale le-a facut pacatoase. Precis a existat si la ele un Adam si o Eva happy. Dinozaurii nu aveau tehnologie. Erau pacatosi si ei? Noi daca avem tehnologie vine sfarsitul lumii? Vad ca sfarsitul vine si cu si fara tehnologie happy

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Dumnezeu a facut totul, deci s-a facut si pe el happy
Suferinta este ca sa simtim ca traim happy

| Algo098 a răspuns (pentru Algo098):

Daca nu exista suferinta, nu exista nici bucuriehappy

| aimullah123 a răspuns (pentru Algo098):

Imi pare rau sa te dezamagesc dar noile stiinte(Fizica cuantica, experienta mortii clinice, experientele transcedentale, psihologia transpersonala), care nu existau pe vremea lui Darwin care a zis ca ne tragem din maimuta, pot demonstra si chiar au demonstrat ca exista un Dumnezeu, o constiinta cosmica.
Cat despre "Daca Dumnezeu ne-a facut pe noi, ar trebui sa ne intrebam cine l-a facut pe el", atata timp cat suntem limitati de acest corp nu vom putea sa aflam niciodata cum sau cand a aparut Dumnezeu. Noi nu putem spune cu exactitate, repet, cu exactitate nici macar cand a aparut pamantul dar el totusi exista.
Sa negi existenta lui Dumnezeu inseamna sa negi tot ce este in jurul tau. Inteligenta nu poate sa apara din nimic, si totusi universul este guvernat de niste legi. Nimic nu se intampla haotic.
Trebuie sa acceptam ca adevarul absolut nu il vom sti niciodata.
Chiar si faptul existi si ca esti om, nu pisica, nu este intamplator.
Poate ca vei gasi anumite greseli in biblie, in biserica dar acelea sunt create de om. Nu il poti nega pe Dumnezeu doar pentru ca ai gasit tu niste contradictii in biblie. Si categoric nu il poti nega existenta lui Dumnezeu doar pentru ca asa ai citit pe internet sau ca asa ti-a zis tie cineva. Uita-te cu atentie in jurul tau. Tu ceea ce vezi reprezinta o dovada a existentei unei constiinte cosmice. Pamantul este pozitionat perfect fata de soare, in caz contrar nu ar fi existat viata pe aceasta planeta.
Daca Dumnezeu nu exista inseamna ca tu ai venit degeaba pe pamant, nu insemni nimic si ca e indiferent daca traiesti sau mori.

| Algo098 a răspuns (pentru aimullah123):

Daca privim lucrurile obiectiv, vedem ca suntem rezultatul unei evolutii si nu al unei creatii. Descrierea realitatii folosind credinta e mult mai departe de adevar decat cea facuta prin stiinta. Daca era sa ne bazam doar pe credinta, acum eram la nivelul de cunoastere pe care-l au restul vietatilor de pe pamant. Daca ma uit la un individ bolnav care are probleme cu creierul in urma unui accident sau alzheimer sau la un individ drogat sau sub influenta bauturii, vad exact dovada existentei "constiintei cosmice" si e existentei lui Dumnezeu.

| GicaGigekGica a răspuns (pentru aimullah123):

Asa este. Logic daca stai si te gandesti in lume sunt atat de multe lucruri prea bine facute.
Cum putea natura sa nasca in noi emotii, iubire, ura si alte sentimente?
Sau daca stai sa te gandesti papilele gustative sunt pentru a simti placere atunci cand mancam, noi am putea trai si fara ele dar am fi ca niste roboti.

| aimullah123 a răspuns:

Dumnezeu ingaduie tot ceea ce se intampla in lume pentru ca noi sa invatam ceva de aici. Cand vom pleca mai departe sa nu plecam asa cum am venit.
Suferinta si bolile apar ca urmare a gandurilor, emotiilor, a comportamentului nostru etc.
S-a observat ca emotiile pozitive, toate gandurile bune, altruismul, compasiunea etc sunt procesate in lobul prefrontal stang al creierului iar cele negative sunt procesate in lobul profrontal drept dar de 4 ori mai greu.
Ei bine, fiecare gand, emotie, comportament etc are o chimie proprie in functie de semnificatia sa. Adica in corpul nostru se elibereaza diferite substante. De aceea ura, calomnia, neiertarea, agresivitatea, crima, calicia etc ne inbolnavesc si aduc doar suferinta.
Si la animale se intampla asta. Cand e sacrificat un animal spre exemplu. Evident ca daca mancam din carnea lui ne dam si noi chimia peste cap. Animalele astea mai mari precum porcii sunt chinuite mai mult cand sunt sacrificate. Si stim cu totii ca excesul de carne de porc este asociat cu o multime de boli.
In concluzie, nu ar trebui sa dam vina pe Dumnezeu pentru relele din lume. Noi suntem implicati ori in mod direct savarsind o crima, ori in mod indirect, prin gandirea noastra deoarece gandul are efect de camp fizic si ca ori ce camp fizic are proprietatea de a se propaga in univers.

Pentru o mai buna informare recomand cartea "Creierul si mintea universului - Dumitru Constantin Dulcan"

| GicaGigekGica a răspuns:

La inceput Dumnezeu ne-a facut fara acestea dar din vina pacatului (Adam si Eva) am ajuns sa trebuiasca sa muncim din greu pentru o bucata de paine.

| Naavin a răspuns:

Sa sti ca nu Dumnezeu condue lumea (1 Ioan 5:19). Iar din cauza acestui lucru, oamenii oamenii sufera. Dumnezeu le-a dat libertatea oamenilor de a alege ce vor. Si oamenii au ales ca vor raul. De aceea, raul ii conduce. Cand oamenii isi vor da seama ca ei singuri nu pot sa aduca binele in lume, atunci Dumnezeu va lua controlul. La a doua venire a Lui Iisus, El ne promite o lume noua, alaturi de El, in care nu va mai fi nici moarte, nici boala, nici siferinta, nici durere(Apocalipsa 21:4).

| Raullalu a răspuns:

Omul nu a fost creeat pentru aceste conditii pe care le traim noi, ci a fost creeat pentru conditii perfecte si se cunoaste asta pe structura omului.
Omul are nevoie de conditii perfecte dar una din consecintele pacatului a fost sa traim pe un pamant nu foarte prietenos cu omul.
Dar din Geneza nu putem spune decat ca omul este perfect pentru conditiile in care a fost creeat sa traiasca, adica in Eden.