| angelina8 a întrebat:

De ce oamenii din ziua de azi traiesc fara Dumnezeu? Ce usor le-ar fi daca l-ar cunoaste! Viata cu El este mai usoara si mai frumoasa! De ce Pamantenii au ales sa traiasca fara Dumnezeu?"Faca-se Voia Ta precum in cer si pe Pamant"

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu da sens si culoare vietii!

| MMihai a răspuns:

Ce vârstă ai / Câți ani ai?

| Thunderstruck a răspuns:

Traim fara el pentru ca nu exista, e logic.

| RAY a răspuns:

Multi din Romania traiesc pentru datorile care le au de platit de ce fara dumnezeu ca nu au timp daca lucru 12 ore ce chef ai de dumnezeu? multi asa au fost invatati ca exista si atat, eu unu nu cred pentru ca nu exista dovezi care sai sutina existenta

| Mădă0611 a răspuns:

Pai eu cand am crezut in el nu m-a ajutat, acum sunt la fel, fara el, adica mai bine chiar, asa ca...
"Viata cu El este mai usoara si mai frumoasa" autosugestie.

| cristi202 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si eu i-am cerut sa ma "ajute" sa ies cu o fata la discoteca, si nu m-a ajutat. Sau nu m-a ajutat cind nu era cazul desi era o nevoie reala, insa mai tirziu descopeream cit rau mi-ar fi facut "ajutorul" Lui. Insa de foarte multe ori m-a ajutat. Si sa stii ca viata cu El chiar e mai usoara, si mai frumoasa. Nu e autosugestie, e o realitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru cristi202):

Nu ii cerusem ceva de genul, nici bogatii, sau ceva care sa ma scuteasca de vreun efort. Oricum, analizand totul in jur si deschizand bine ochii o sa vezi ca prietenii imaginari sunt atat, prieteni imaginari.
E autosugestie, sa-i zicem autosugestie pozitiva, pentru ca cea negativa e explicatia posedarii de diavol, sau alte lucruri asemanatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca acestia traiesc? cum sa traiasca daca ei sant morti in pacat? apasati de griji de datorii,in goana dupa multa distractie,si placeri, niciodata de ajuns, bani si vise despre vile, averi, limuzine piscine sex in toate gaurile.in timp ce un om credincios este viu si traieste, ei au o mare grija sa se simta vii in moarte.stii si tu ca nu se poate.sa fii mort in pacat si sa te simti viu.este doar o iluzie. cand timpul asa zisei lor vieti va fi trecut, se vor dezmetici si vor spune ca ecleziastul
, desertaciune.desertaciunea,desertaciunilor.totul este desertaciune si goana dupa vant.vor putea ei spune atunci-Doamne ia-mi sufletul si asazal impreuna cu dreptii? daca ei nu cred decat in nebunia lor? vor putea ei spune ca dreptul simeon..Doamne slobozeste pe robul tau in pace, caci vazura ochii mei mantuirea ta? pentru noi crestinii acestea sant adevaruri mari, si minuni.pentru ei nu sant nimic fiindca nu le inteleg.ei sant morti.si cei vii, nacar stiu ca vor muri.dar cei mortii nu stiu nimic.

| FuckTWorld a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ti-ar trebui mai putina religie si mai mult bun simt. Discriminezi oamenii ca si tine.Cu ce is eu diferit daca nu vreau sa cred in ceva inexistent.Crezi ca asta si-ar fi dorit tatucul tau ceresc sa-ti faci praf semenii.Tu vezi ce aberatii poti sa scrii? Nesimţitul evanghelic este un mare manipulator şi „abuzator" de cuvinte sfinte şi preţioase. Pe buzele lui se găsesc cuvinte duhovniceşti mai ceva ca mierea în pădurea din care a mâncat Ionatan. În jargonul nesimţitului, tot a doua propoziţie este împodobită prin „în numele Domnului", „ca pentru Domnul", „dacă Domnul o vrea", „nu eu, ci Domnul". Mai departe, un alt indiciu al nesimţitului evanghelic este incapacitatea de a-şi recunoaşte greşelile şi limitele. În faţa incapacităţii de a-şi duce treaba până la capăt, nu poţi reacţiona uman atrăgându-i atenţia sau mustrându-l, pentru că imediat îţi reproşează fie că nu este creştineşte ceea ce faci, fie că dai o mărturie rea celor din lume sau, asul din mânecă, „Ce-ar face Isus?" – emfatic şi încrezător că Isus i-ar ţine partea. Unora care nu-şi fac bine treaba le-aş răspunde prompt că Isus le-ar trage două palme şi le-ar răsturna taraba punându-i să-şi facă treaba aşa cum pretind, cu adevărat „ca pentru Domnul.Asa ca ar trebui sa arati mai mult bun simt fata de oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Nu sunt foarte multi. Insa, din multimea pacatelor si a gandurilor rele, si s-au indepartat pe Dumnezeu.
Caci in Biblie gasim : Nu exista sluga la doi domni.
Asa cum in viata nu poti sa slujesti decat unuia, iar pe celalat sa il urasti, adica pacatul.
Citez pe Petre Tutea " Eu cand discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Intre un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura, ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si intre un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu."

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ma mariuse cate pacate am eu de spui ca sunt o multumime apropo iar vrei versetul nu judeca ca vei vi judecat

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Poti sa il repeti, insa nu am judecat, am zis o posibila cauza, eu cred ca Dumnezeu nu ar aparea la pacatosi, daca ei chiar nu vor sa se caiasca, Dumnezeu nu ne poate forta cu mantuirea!
Dumnezeu ii iubeste pe oameni sfinti!

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Ciudat parca isus spunea si cel mai mare pacatos e mai iubit ca cel mai mare sfant atat de mult iubeste tatal meu lumea

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru RAY):

Nu Iisus a zis, ci Parintele Arsenie Boca, si nu este cum ai spus tu ci : "Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu"!
Vezi ca nu sti?

| RAY a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Poate am incurcat versetele e ceva de genul in fine conform nt amicul tau iubeste pe toata lumea, tu esti sfant?

| Slendăriț a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Dumnezeu nu iubeste doar oameni sfinti! El iubeste toti oameni oricum ar fi ei!

| ImmaDucK a răspuns:

De ce as cred intr-un zeu? Si egiptenii credeau in zeii dar acum nimeni nu mai crede in ei, acum cred doar in dumnezeu, care e tot un zeu, peste cateva sute poate chiar mii de ani, nimeni nu va mai crede in el.

| TedR22 a răspuns:

Imi permit sa te contrazic. Dupa parerea mea, viata FARA un dumnezeu care pretinde sa fie pupat in fund 24/7 si care la cea mai mica greseala te arunca in cuptor este mult mai usoara. Tine-ti religia ta absurda pentru tine.