| Maomau a întrebat:

Oare cum de isi permit crestinii sa nesocoteasca Legea lui Dumnezeu (care este Torah) dar in acelasi timp sa se roage in rugaciunea "Tatal nostru" cu textul: "Faca-se voia ta precum in ceruri asa si pe pamant"?
Poi daca Dumnezeu da o Lege tuturor oamenilor ca sa asculte de ea, si ca oamenii calauzindu-se dupa aceasta Lege, sa traiasca in pace, fericire si armonie, cum isi permit crestinii sa o declare veche si sa urmeze o "Lege noua" care nu pleaca de la Dumnezeu ci de la un ucigas si prigonitor de crestini ca falsul apostol Pavel?
Nu vi se pare ca religia crestina pute a uneltire impotriva lui Dumnezeu, adica a ceva Diabolic?

Răspuns Câştigător
| ManStrong a răspuns:

Nu ai inteles.Ei cer sa se faca voia lui Dumnezeu pepamit.Ca ei spera sa mearga in cer, si acolo va fi altceva.Acolo nu poti ajunge numai prin calcarea legii.Cei ce o pazesc au promisiunea ca vor mosteni pamintul.

| Maomau explică (pentru ManStrong):

Bingo!
Raspuns de nota 10!

20 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia in general pute a rahat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca tu puti a necunostinta, tot bagandu-l in fata pe respectivul apostol al neamurilor, care insusi a spus; daca sant interpretari ce duc la dezbinare si ratacire intre oameni, cum era atunci ceva de genul; eu sant al lui chifa.eu sant al lui pavel, se cade sa ascultam mai mult de Dumnezeu decat de oameni.deci la cuvant si la scripturi, daca nu-ti convine ceva.problema e ca tie iti put toate, ori ti-ai pierdut toate simturile si ai devenit.....cun se numesc astia care nu au simturile bune?

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Ce crezi tu, asa a proasta, ma lasa rece ca un vanticel in izmene. Este de notorietate faptul ca falsul apostol si sarlatanul neamurilor a fost un prigonitor al adevaratilor urmasi ai rabinului Isus si cel care a participat activ fiind implicat direct in uciderea Sfantului Stefan.
In plus de asta el un sarlatan nemuric si un ucigas lipsit de caracter hotareste dupa voia sa ca Legea lui Dumnezeu este un G U N O I!
Pai de cand un sarlatan criminal are puterea sa scoata Legea Dumnezeului Dumnezeilor din circulatie, pe motivul ca este un GUNOI!
Si culmea tupeului sa aduca impreuna cu sarlatanii din subordinea sa (evanghelisti care aveau puterea sa lucreze cu draci ) si sa scoata o Lege Noua numita Noul Testament?
Si in conditiile acestea clar aratate in Biblie... tu vorbesti de bun simt?
Adica sa declari Legea Dumnezeului Dumnezeilor ca fiind un GUNOI ti se pare de bun simt? Asta nu e bun simtz...ci BLASFEMIE si erezie diabolica!

| AlexeHellsing a răspuns:

Nu mă bag, domnule, nici măcar nu știu dacă ești sănătos.

| Hope77 a răspuns:

Nu e nici o uneltire. diabolic e orice atac impotriva Scripturii pentru ca fara ea esti ca marinarul in mijlocul oceanului fara busola. nici nu e nici o lege noua in Noul Testament. Hristos insusi a clarificat ca n-a venit sa strice Legea sau Proorocii (Matei 5:17). Pavel n-a contrazis cu nimic toate astea si nici n-a fost un fals. omul asta a trait pentru Hristos si a murit pentru Hristos asa cum tu si eu (ma includ) nu suntem demni sa ne comparam cu el. ca multi crestini mai sucesc Scriptura ca sa se potriveasca unor traditii mostenite asta e o alta problema

| Maomau explică (pentru Hope77):

1 Scripturi sunt mai multe, si minciuna ta este bazata pe exprimarea ta confuza si echivoca. Biblia la care te referi tu nu este recomandata niciodata nimanui nici de Isus si nici de Dumnezeu in timp ce SCRIPTURA numita Tanach este recomandata si de Isus cat si de Dumnezeu?
Asa ca la care scripturi te referi?
2 Pavel a incalcat si cere celor care il urmeaza pe Christosul care se autodenumeste Lucifer, sa incalce Legea lui Dumnezeu,
3 Una a predicat rabinul Isus, adica ca nu a venit sa schimbe Legea lui Dumnezeu, si alta a facut Christosul = Lucifer care a penetrat corpul rabinului Isus dupa moartea acestuia!
De aici si cele doua diferente uriase intre vorbele lui Isus si Faptele lui Isus Christos alias Lucifer!

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Toate cartile din Vechiul si Noul Testament sunt scripturi. faptul ca tu accepti doar Vechiul Testament (pentru ca asta inseamna Tanach) e interesant. cu Pavel ai ce ai, dar cu Ioan si Petru si Iacov? epistolele lor nu fac parte din Tanach, deci nu le accepti?
nu uita ca Pavel spune in Romani 7:14 ca Legea este duhovniceasca, deci parerea ca Pavel era un antinomist e subreda. sunt pasaje in epistolele lui mai grele de inteles, cum zice Petru, pe care unii le rastalmacesc spre pierzarea lor, dar la a ajunge sa-l denigrezi in halul asta, e periculos. poate ne dai niste exemple de contradictie intre invatatura lui Hristos si cea a lui Pavel ca sa vedem daca e dreapta ostilitatea ta.

| Maomau explică (pentru Hope77):

Si mazgaliturile cu nume si numere de telefon din WC-urile publice tot scripturi sunt si ele.
Eu ca ateu nu accept religia, ca este bazata pe minciuna si manipulare, dar asta nu inseamna ca nu sustin adevarul, iar in acest caz este ca Tanachul a aparut cu multe sute de ani inaintea Bibliei dar dupa moartea lui Isus, deci Isus nu avea cum sa se refere la o scriptura care pe atunci cand traia el NU Exista!
Cu Pavel am ce am pentru ca el ca un ucigas ce era dar totusi constient ca FAPTELE sale vor fi judecate de Dumnezeu, a proous infintarea unei noi Legi/religii care cere incalcarea Legii lui Dumnezeu si mantuirea prin credinta in Lucifer!
Evident ca sunt foarte multe, dar pentru ca pe acest forum nu este atata loc incat sa le poti posta iata iti dau un link in care le gasesti

http://forum-anti-christi.forumers.ro/t304-texte-in-sprijinul-ateilor

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Daca informarea ta si temelia pe care cladesti are ca sursa forumurile, nu ti-as recomanda sa mergi tot inainte. unde te afli tu, aproximativ, am fost si eu pozitionat. informatia de calitate e vitala pentru a gasi drumul bun.
Pavel nu a infiintat crestinismul, ci Hristos insusi impreuna cu cei 11 apostoli (ca Iuda s-a spanzurat). Pavel s-a convertit mai tarziu si a devenit intr-adevar un crestin foarte zelos. Tanach-ul nu este altceva decat o parte a Bibliei, Vechiul Testament. canonul Vechiului Testament a fost stabilit inainte sa se nasca Isus. era deja in circulatie si traducerea in greaca a Vechiului Testament, Septuaginta (LXX). sunt multe gafe informationale in ce afirmi si daca ai sta fata in fata intr-o dezbatere publica cu niste experti in manuscrisele Vechiului si Noului Testament, ma tem ca ai cauta repede usa sa te strecori afara. toti avem libertatea sa ne exprimam, ideal si frumos, insa suntem si responsabili pentru difuzarea de informatie care este eronata.

| Maomau explică (pentru Hope77):

Dupa cum vezi baza pe care ma sprijin este chiar Biblia, si indiferent de pe care Forul iei un verset Biblic, acesta tot verset biblic este si asa va ramane pentru ca este luat din Biblia!
Nu dragutule Hristosul a aparut dupa moartea rabinului Isus, deci daca vrei sa lasi sa crezi ca Isus a lasat crestinismul, ori minti ori esti nestiutor! Isus nu a lasat decat o noua secta a religiei Mozaice si anume Secta Nazariteanului, iar aceasta cum bine ai auzit nu era o religie noua ci o secta noua a unei vechi religii!
Inclusiv Pavel cat si cei 11 Apostoli au fost "judaizeri" adica sectanti ai religiei mozaice!

| Hope77 a răspuns (pentru Maomau):

Poate ne dai mai multe detalii despre Hristosul in care crezi tu si vreo carte sfanta cu invatatura lui. cat despre mine, Tanachul de care pomenesti a profetizat pe Isus Nazarineanul ca fiind adevaratul Hristos. anul in care a fost botezat si a a murit, precum si o gramada de detalii din viata Lui fusesera profetizate si asa s-au implinit.

| Maomau explică (pentru Hope77):

Tanachul de care vorbesc eu nu a profetizat venirea lui Isus Nazariteanul, si cu atat mai putin venirea unui alt Dumnezeu inferior adica om!
Tanachul tuturor profeteaza venirea unui Messiah, iar Messiah inseamna un UNS (in greaca UNS= Christos) si anume un uns intr-o functie inalta, de ex cea de rege!
Bietul rabin Isus nu a fost UNS NICIODATA in nicio functie decat poate la uns vaca in grajdul in care s-a nascut cu o turta de vaca peste nas, asa ca bietul rabin condamnat la moarte nu a fost UNS, si nici Biblia nu ne poveste ca a fost UNS si nici in ce functie a fost UNS, ca sa poarte numele de Messia = Christos= Unsul, desi in Biblie sunt povestite prostioare mult mai neimportante decat acela ca ar fi fost UNS chiar de Dumnezeu!
Si eu pot sa profetesc cum a murit Elena si Nicolae ceausescu si asta se poate face si dupa inca 200 de ani, adica exact asa cum a fost si cazul aparitiei Bibliei!

| ManStrong a răspuns (pentru Hope77):

Intentia lui Pavel pare buna dar ori uneori a mai calcat in strachini ori altcineva sa folosit de scrierile si a mai interpolat cite ceva pe acolo.De ex. Daca se mai taie cineva imprejur este dator sa pazeasca toata Legea.Si cine pazeste Legea s-a despartit de Cristos a cazut din har.
Concluzie. Daca respecti Legea cum a facut Isus si apostolii ai cazut din har si te ai despartit de Cristos.Deci Cristos primeste in sinul lui numai pe cei recalcitranti si calcatori de lege.Acesta este Cristos
Pe cind Isus zice; Multi i mi vor zice in ziua aceea etc ect.Atunci le voi spune curat; Ducetiva de la mine ca a-ti lucrat fara de lege.

| Maomau explică (pentru ManStrong):

Nu sunt sigur de intentiile pozitive ale lui Pavel, pentru ca el ca prigonitor si ucigas a incalcat porunca lui Dumnezeu aceea cu "a nu ucide"!
Asa ca a dres el o religie pentru criminali, curbe si sarlatani in care l-a declarat ca Dumnezeu pe omul Isus care s-a nascut ca toti oamenii din pipoasca unei femei. Ceea ce este o adevarata blasfemie la adresa lui Dumnezeu!
2 Ai intuit corect diferenta intre rabinul Isus si Christosul care este impotriva lui Isus, si mai ales ca religia crestina este pentru toti pacatosii, si aceasta libertate de a pacatui le este data de la nasterea ca "pacatosi" si care vor traii toata viata in pacat, datorita faptului ca accepta ca tot sunt pacatosi, asa ca ce mai conteaza un nou pacat, idee corelata cu promisiunea ca le pot fi iertate toate pacatele prin credinta in Christos!
Deci crestinismul este o religie care indeamna lumea impotriva lui Dumnezeu...si culmea parsiveniei pauliste, o fac chiar in numele lui Dumnezeu! Nu ti se pare chestia asta de-a dreptul Diabolica?

| ManStrong a răspuns (pentru Maomau):

Nu mi se pare Diabolica, cvi sint convins ca e asa din moment Diabolos este capul bisericii numit Cristos.
Dar Pavel le a atras atentia ca Satan se preface in inger de lumina.Nu le a spus cind dar le a spus unde se va aseza.
Ce pacat ca au ochi si nu aud cu ei.

| tasmania a răspuns (pentru ManStrong):

He, he, he. Cred ca ai inceput sa-ti dai singur funda - ti-au murit laudatorii? Ca prea seamana postarile voastre. De unde le scoateti, frate? Sa mai scrieti aci, ca ne mai descretim si noi fruntile dupa o zi de stres cotidian. Ce Biblii aveti voi? Sunt in romaneste? Ca prea scoateti multe baliverne din ele. Ma, sa chemati pe popa, sa va faca o sfestanie acasa! Poate ajungeti la concluzii mai blande.

| ManStrong a răspuns (pentru tasmania):

Ai vrea sa zici ca sint Soimos dupa cite vad.
Pai Biblia mea e in EBRAICA SI EU LOCUIESC LINGA iERUSALIM, DECI AICI LA SURSA.Biblia mea este originala.

| Hackz0r a răspuns:

Maomau...ce ai pățit frate? Religia creștină este practic neamul lui Dumnezeu.

| Maomau explică (pentru Hackz0r):

Ai dreptate nu te contrazic!
Doar ca religia crestina este practic neamul Dumnezeului veacului nostru si nu al Dumnezeului Dumnezeilor, si cred ca stii ca Dumnezeul veacului nostru este Dracu!