| anonim_4396 a întrebat:

De ce oamenii spun ca nu pot fi perfecti can Dumnezeu spune ca se poate!~

8 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

Perfectionismul este o boala ce impiedica dezvoltarea persoanala.

| milan9 a răspuns:

Spre aceasta "perfectiune" noi de fapt tindem! Toata viata noastra este o devenire, o formare spirituala, o cautare a lui Dumnezeu, singurul Care este insasi Viata, Vesnicia, Perfectiunea si Fericirea...

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu este perfect dar lumea decazuta, corupta prin pacat, nu este perfecta.
Lumea este presarata cu imperfectiuni si disfunctionalitati pentru ca in lume exista LIBERTATEA - iar consecintele libertatii, atat de mult apreciate de noi, le vedem peste tot: omul poate face bine dar poate face si rau, poate deveni cauza a binelui dar poate fi si cauza a raului... sad

| sublime89 a răspuns:

"D-zeu" nu a spus niciodata nimic.

| oprescudorin11 a răspuns:

Care oameni? Care spun? E clar ca nu pot fi Dumnezei cum va doriti toti? Altfel de ce e Dumnezeu care v-a creat?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

De la inceputul creeri omului Dumnezeu l-a facut perfect, din cauza neascultarii omului de Dumnezeu, acomis omul pacatul, adica s-a inpotrivit lui Dumnezeu cu buna stiinta, l-a renegat pe Dumnezeu, nu s-a cait, s-a alipit de cel ce l-a calomniat pe Dumnezeu, si-a dorit din egoism sa devina independent, acest lucru il mostenesc oamenii azi, spiritul de independenta, este spre bucuria lui Satan, care lupta pana in prezent cu succes impotriva lui Dumnezeu, si lui i se alatura miliarde de oameni, care nu constientizeaza ca viata lor depinde de Dumnezeu, darlucrurile acestea nu merg asa la nesfarsit, scopul lui Dumnezeu a fost si este ca omul sa fie perfect, sa traiasca vesnic pe pamant, sa se bucure de tot ceea ce i-a oferit Dumnezeu. Azi oamenii nu se bucura, chiar daca o fac, este doar de suprafata, de durata mica. Daca doresti citeste in Biblie in Isaia 6:19-25; Isaia55:6-11.Apocalipsa (Revelatia)21:3,4.

| NGheorghe a răspuns:

Dar de ce te iei dupa oameni? Dumnezeu a lasat o limita: sa stapanesti peste pamant si animale. Dar oamenii depasesc aceasta limita, oamenilor le place sa fie sefi si sa dea comenzi altor oameni, deci oamenilor le place si vor sa stapaneasca si peste semenii lor. Oamenilor le place sa aiba: sclavi, robi, slugi, saraci care sa le munceasca pe bani de nimic, etc. Iar restul vine in cascada: barbatii vor si fac tot posibilul ca femeile sa devina usuratice, femeile se aranjeaza cat mai fain ca toti barbatii sa devina fascinati de ele si sa le pice in genunchii... si uite asa lumea a ajuns sa fie plina de "copii nimanui" care nu au nicio vina dar care cred toate prostiile... de iti vine sa razi ca sa nu plangi.

necodificat.blogspot.ro

| AlinNxD a răspuns:

Nici-un om nu e perfect si nici nu cred ca o sa fie vreodata, de putut s-ar putea, dar totusi nu se va intampla niciodata...