| Răzvănykă a întrebat:

De ce omul e singura specie de animal careia ii este frica de ce se intampla dupa moarte? Amuzant e ca am inventat de-a lungul istoriei niste povesti, filozofii si religii ca sa ne simtim bine d.p.d.v psihologic si ca sa ne alinam frica de moarte laughing

22 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Eu ti-am zis ca ti se va suspenda contul daca numa prostii din astea zici, domnule RationalityRules, dar tu nu m-ai crezut rolling on the floor

| Răzvănykă explică (pentru mODIN):

Cine e RationalityRules?

| RAY a răspuns:

Ne plac povestile idealiste

| Theo94 a răspuns:

Omul este singura specie de pe pamant care e constienta de acest fenomen. Poate mai sunt si alte specii pe planeta care sunt constiente de moarte dar nu la acest nivel.

| EestiSodalane a răspuns:

Fiindcă doar omul e rațional. Plus că de unde pana unde iti alina religia frica de moarte? Tu ai idee cati oameni religiosi sunt absolut ingroziti de moarte din cauza posibilitatii iadului si cat atei sunt neimpresionati de moarte pentru ca au impresia ca acolo se sfarseste totul?

Din punctul meu de vede religia nu te calmeaza ci te ingrijoreaza si mai mult pentru moarte

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Moartea chiar sfarseste totul, da...adevarul crud

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Nu e deloc un adevar crud. Pentru un ateu raiul constă într-o comă veșnică

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Pentru toate organismele este asa, din neant vii - in neant te intorci

| RAY a răspuns (pentru EestiSodalane):

De ce sa fie absolut ingroziti de moarte din cauza posibilitatii iadului?
daca faci voia lui iisus te bucuri sa te ia cat mai repede

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Un mare DACĂ aici pentru că DACĂ NU o faci, ești în mare pericol

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Nu are sens sa-mi traiesc viata intr-un fel fiindu-mi frica de o pedeapsa imaginara...

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Nu cu tine vorbeam. Nici creștinii nu se tem de iad.

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Faza e ca n-ai de ce sa te temi. E un loc imaginar

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Pentru creștini e un loc real

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Pentru realitate nu e

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Nu sunt de acord ca asta presupune realitatea

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

Dar ce presupune? laughing))

| T0Teu a răspuns:

Doar omului ii e frica de moarte ptc omul e singura fiinta rationala

| Pocait01 a răspuns:

Îi este frică de ce se întâmplă după moarte sau este interesat de ce se întâmplă după moarte? Pentru că este o diferență. În orice caz, amândouă observațiile au ceva în comun: omul crede că se poate trăi după moarte. De ce? Mai mult... pare ceva normal, ca atunci când se așteaptă să îmbătrânească așa se așteaptă să fie în viață după moarte într-o oarecare măsură. Este ceva din domeniul fantasticului și totuși în noi înșine simțim ca și când ar fi normal dacă s-ar întâmpla.
De ce?
Pentru că este real. Așa am fost creați și nu îmbătrânirea este ceva normal ci mai degrabă veșnicia pentru că am fost creați după chipul și asemănarea Celui Veșnic.

Așa cum instinctul pământesc ne spune că trebuie să căutăm hrană pentru că altfel vom muri, instinctul spiritual(pentru că suntem și ființe spirituale având în vedere sufletul viu care este în noi datorită Duhului Sfânt) ne spune, printre altele, că avem posibilitatea de a trăi după moarte(Ecl. 3:11). Dar lipsea ceva din instictul acesta. Când ne este foame avem rezolvarea: mâncarea pe care o cunoaștem. Dar în cazul spiritual, deși știam că este o condiție, nu o cunoșteam și am creat diferite ipoteze, zei și reguli. Venirea Adevăratului Dumnezeu, care este Isus Hristos, a făcul lumină și am înțeles de ce avem nevoie pentru a ne satisface acest "instinct" spiritual.

Așa cum avem și foamea și mâncarea, acum pe lângă nevoia de a trăi după moarte avem și rezolvarea: Credința în Domnul Isus Hristos.

Răspunsul la întrebarea ta este: pentru că este singurul 'animal' creat după chipul și asemnănarea lui Dumnezeu.

| Răzvănykă explică (pentru Pocait01):

Cum ne-a creat? te rog sa explici detaliat procesul de creatie laughing)

| Pocait01 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Ce este așa amuzant la întrebarea ta de te-a făcut să râzi?

"Domnul Dumnezeu a făcut pe om din țărâna pământului, i-a suflat în nări suflare de viață, și omul s-a făcut astfel un suflet viu." Țărâna pământului și suflarea de viață sunt cele două componente pe care doar noi oamenii le avem spre deosebire de animale. Deși suntem ființe biologice ca orice alt animal, suntem și ființe spirituale având un suflet viu datorită Duhului care este în el.

| Răzvănykă explică (pentru Pocait01):

Eu te-am rugat sa imi explici procesul de creatie, nu sa imi citezi niste basme