| dany1988122 a întrebat:

De ce ortodocsii nu citesc Biblia?

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Pentru unii, lectura pare un obicei nociv

| dany1988122 explică (pentru sierra1):

Nu am vazut ortodocsi sa citeasca Biblia. Ei se iau dupa popi

| sierra1 a răspuns (pentru dany1988122):

Cum spuneam: e nociv

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu îi interesează. Se rezuma la a-și face cruce și cred că e îndeajuns. Ba sunt și popi care le zic sa nu citeasca Biblia că se rătăcesc. Și dau exemple pe cei care părăsesc Biserica și trec la alte denominatiuni.

| leo59 a răspuns:

Cine a spus acest lucru? Asa cum a spus userul David, Biblia se citeste, fie in particular, fie mai ales, ascultată in randuielile slujbelor care sunt axate pe Biblie. Este adevarat că nu toți ortodocsii citesc pentru că unii sunt ortodocsi doar cu numele, dar aceasta este altă discuție. Cine vrea sa citească nu este oprit de nimeni, dimpotrivă. Nu sunt de acord cu Tamplaru Anisoara care se exprima si jignitor că unii "popi"ar interzice citirea Bibliei; afirmatie gratuită. Mai este un aspect privind înțelegerea sau interpretarea ei, cum fac pro si neoprotestantii care au scos textele Scripturii din context si si-au făcut invățături proprii, neținand seama că Biblia are locuri greu de înțeles. Biblia se interpretează cu experiența Bisericii si călăuzirea Df. Duh, care lucrează în Biserică. Recomand pentru aceasta Biblia cu comentariile mitrop. Bartolomeu Anania.

| AndrewCBK a răspuns:

De lene, și că este prea mult de citit, și că nu înțeleg nimic din ia.

| Davidddddd a răspuns:

Se citește Biblia la ortodocși. Nu mai crede toate prostiile protestanților care cred că doar ei citesc Biblia. La Liturghia de duminică se citește de două ori, pe parcursul Liturghiei se cântă din Psalmi, înainte de a se citi din Evanghelie, se citește din diferitele cărți ale Noului Testament, Liturghia în sine a fost structurată pe Biblie. Sunt rugăciuni care sunt luate din Vechiul Testament și nu în ultimul rând, predica de la sfârșitul slujbei, este bazată pe ce s-a citit din Evanghelie în ziua respectivă. Informează-te mai bine. Plus că un ortodox adevărat, va citi singur din Biblie fără să îl îndemne cineva.

| dany1988122 explică (pentru Davidddddd):

Serios? Ia sa vedem. De ce Barbosul a trimis un duh rau de la el peste regele Saul? De ce nu si Vechiul Testament? Sa citesc ce va place voua?

| dany1988122 explică (pentru Davidddddd):

Scrie in Biblie ca trebuie sa te inchini la moaste, icoane, etc?

| Davidddddd a răspuns (pentru dany1988122):

Doar ce am spus ca se citește si Vechiul Testament. Până la urmă ce vrei să știi? Că dacă începi așa, nervos, nu o sa înțeleg nimic. Biblia trebuie citită încet, dacă nu înțelegi ceva, cauți răspunsuri pe internet, păreri, nu scoate versete din context și mai ales înțelege că acum mii de ani când a fost scris Vechiul Testament erau alte vremuri, mentalități, etc.

| Davidddddd a răspuns (pentru dany1988122):

Și cine e Barbosul?

| dany1988122 explică (pentru Davidddddd):

Zeul iudeo-crestin-musulman

| dany1988122 explică (pentru Davidddddd):

rolling on the floor Sa nu zici apoi ca nu iti place Vechiul Testament. Jos preputul rolling on the floor

| nuaicont a răspuns:

Sunt prea manipulati de popi. Cred neconditionat ce el spun ei. Si am auzit multe aberatii.

| Zgabi64 a răspuns:

Nu mai cauta scuze si citeste dracu biblia aia