| GRs a întrebat:

De ce ortodocsii se inchina la moaste cand in Biblie scrie ca asta se numeste idolatrie?
De ce ti se cer bani pentru un botez daca aceasta este o "Sfanta Taina"?
Sunteti de acord cu ce se preda la orele de religie? In unele scolii copii sunt indocrinati de mici, sunt obligati sa creada in Dumnezeu prin teama.

Inca mai credeti ca ortodoxia este religia adevarata?

69 răspunsuri:
| patxilaura a răspuns (pentru fllu07):

Daca zici ca religia ortodoxa nu este cea adevarata, atunci care este? ...ca si alte religii sunt cu politica si cu multe altele.

| patxilaura a răspuns (pentru MMihai):

Eu nu cred ca a scoate religia din scoli este o solutie. Elevii care sunt de alte religii nu sunt obligati sa faca religie. Daca vor sa stea ei de buna voie la ora de religie sta, daca nu vor nu sta.

| GRs explică (pentru patxilaura):

Religia ortodoxa este facuta pentru bani.Nici o religie nu este adevarata.Mai ales daca au un zeu creator care a facut totul din nimic.

| MMihai a răspuns (pentru patxilaura):

R1: Am înțeles că ești născută ( data nasterii:) în 25 Ian 1995, deci peste 3 luni vei fi majoră, dar încă gândești ca un copil mic.

În creștinism se vorbește despre păcatul Adamic. Ei pretind ( mincinos), că Dumnezeu ar fi vrut ca oamenii să nu cunoască iar șarpele ==diavolul / Satana / Lucifer / i-a îndemnat pe Eva și prin intermediul Evei și pe Adam, să mănânce din pomul /mărul cunoașterii și după asta cunoșteau.
Pentru această așa zisă „ neascultare ", și pentru a nu mânca și din pomul vieții au fost alungați din Grădina Edenului.
http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/genesa/3/
„ Genesa (Facerea) 3
1. Sarpele era mai siret decat toate fiarele campului pe care le facuse Domnul Dumnezeu. El a zis femeii: "Oare a zis Dumnezeu cu adevarat: "Sa nu mancati din toti pomii din gradina"?"
2. Femeia a raspuns sarpelui: "Putem sa mancam din rodul tuturor pomilor din gradina.
3. Dar despre rodul pomului din mijlocul gradinii, Dumnezeu a zis: "Sa nu mancati din el si nici sa nu va atingeti de el, ca sa nu muriti."
4. Atunci sarpele a zis femeii: "Hotarat, ca nu veti muri,
5. dar Dumnezeu stie ca, in ziua cand veti manca din el, vi se vor deschide ochii si veti fi ca Dumnezeu, cunoscand binele si raul."
6. Femeia a vazut ca pomul era bun de mancat si placut de privit si ca pomul era de dorit ca sa deschida cuiva mintea. A luat deci din rodul lui si a mancat; a dat si barbatului ei, care era langa ea, si barbatul a mancat si el.
7. Atunci li s-au deschis ochii la amandoi; au cunoscut ca erau goi, au cusut laolalta frunze de smochin si si-au facut sorturi din ele.
8. Atunci au auzit glasul Domnului Dumnezeu care umbla prin gradina in racoarea zilei: si omul si nevasta lui s-au ascuns de fata Domnului Dumnezeu printre pomii din gradina.
9. Dar Domnul Dumnezeu a chemat pe om si i-a zis: "Unde esti?"
10. El a raspuns: "Ti-am auzit glasul in gradina; si mi-a fost frica, pentru ca eram gol, si m-am ascuns."
11. Si Domnul Dumnezeu a zis: "Cine ti-a spus ca esti gol? Nu cumva ai mancat din pomul din care iti poruncisem sa nu mananci?"
12. Omul a raspuns: "Femeia pe care mi-ai dat-o ca sa fie langa mine, ea mi-a dat din pom si am mancat."
13. Si Domnul Dumnezeu a zis femeii: "Ce ai facut?" Femeia a raspuns: "Sarpele m-a amagit si am mancat din pom."
14. Domnul Dumnezeu a zis sarpelui: "Fiindca ai facut lucrul acesta, blestemat esti intre toate vitele si intre toate fiarele de pe camp; in toate zilele vietii tale sa te tarasti pe pantece si sa mananci tarana.
15. Vrajmasie voi pune intre tine si femeie, intre samanta ta si samanta ei. Aceasta iti va zdrobi capul, si tu ii vei zdrobi calcaiul."
16. Femeii i-a zis: "Voi mari foarte mult suferinta si insarcinarea ta; cu durere vei naste copii, si dorintele tale se vor tine dupa barbatul tau, iar el va stapani peste tine."
17. Omului i-a zis: "Fiindca ai ascultat de glasul nevestei tale si ai mancat din pomul despre care iti poruncisem: "Sa nu mananci deloc din el", blestemat este acum pamantul din pricina ta. Cu multa truda sa-ti scoti hrana din el in toate zilele vietii tale;
18. spini si palamida sa-ti dea si sa mananci iarba de pe camp.
19. In sudoarea fetei tale sa-ti mananci painea, pana te vei intoarce in pamant, caci din el ai fost luat; caci tarana esti si in tarana te vei intoarce."
20. Adam a pus nevestei sale numele Eva: caci ea a fost mama tuturor celor vii.
21. Domnul Dumnezeu a facut lui Adam si nevestei lui haine de piele si i-a imbracat cu ele.
22. Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. Sa-l impiedicam, dar, acum ca nu cumva sa-si intinda mana, sa ia si din pomul vietii, sa manance din el si sa traiasca in veci."
23. De aceea Domnul Dumnezeu l-a izgonit din gradina Edenului, ca sa lucreze pamantul din care fusese luat.
24. Astfel a izgonit El pe Adam; si la rasaritul gradinii Edenului a pus niste heruvimi, care sa invarteasca o sabie invapaiata, ca sa pazeasca drumul care duce la pomul vieții."

Acum să ne gândim la faptul că oamenii sunt singurele ființe de pe pământ capabile de creație foarte complexă, conștientă și voluntară.

Exprimat de altă manieră Dominus Deus // Dumnezeu i-a hărăzit ( // i-a cadorisit // le-a făcut cadou oamenilor //) pe oameni cu harul creației.

Se poate vorbii despre creație fără cunoaștere?
.
Deci ideea că Dumnezeu s-ar fi opus ( sau s-ar opune) cunoașterii și ar fi vrut ( sau că ar vrea) ca oamenii să nu cunoască este o cruntă minciună și o mare mizerie, și este totalmente contrară voinței reale a lui Dumnezeu, care ne vrea învățând / cunoscând și finalmente creatori la nivelul nostru de competență.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Unde scrie ma in biblie tampeniile astea?

| fllu07 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Imi pare rau sa te contrazic. dar religia ortodoxa, chiar nu ii cea adevarata. Isus a spus ca adevaratii crestini trebuie sa se recunoasca prin iubire. ioan 13:34, 35.
cum poate fi biserica ortodoxa adevarata daca ea binecuvanteaza razboiul, spune ca in numele lui Isus lupta, si de partea cealalta, si inamicii, si ei binecuvanteaza razboiul, si daca sunt "crestini" tot in numele lui Isus lupta. Isus a spus sa ne iubim dusmanii. nu sa luptam impotriva lor.
apoi z ca Ziceai ca a emis biserica o circulara sa nu se plateasca nici un ban pentru serviciile prestate. uitete ca FIECARE PREOT dar ABSOLUT FIECARE, cere bani. sunt in stare sa te lase cu mortul pe masa daca nu ii dai bani. si nu nega, ca asa ii. cat despre religia in scoli, daca ar fi copii mei la scoala, eu mi0as asuma raspunderea sa ii iau de la scoala la ora de religie si sa ii duc acasa, si apoi inapoi, sau sa stea in scoala, in alta clasa, sa face ceva optional, sport, sau stiu eu, alta activitate.
si la punctul 4 astea sunt argumentele mele:
1) BOR promoveaza idolatria
2)BOR promoveaza invataturi pagane cum ar fi: Chinul vesnic, trinitatea, inchinarea la moaste, sfinti,
3) BOR se implica in politica
4) BOR nu promoveaza Iubirea intre semeni, si enoriasi.
5) BOR nu intreprinde nici o actiune impotriva celor ce pacatuiesc
6) BOR sarbatoreste Craciunul si pastile, sarbatori total pagane (aici mentionez ca Isus nu si-a sarbatorit ziua de nastere, si nici nu a spus sa sarbatorim invierea sa, ci, din contra, sa ne amintim cu respect de faptul ca el a murit pentru noi)
si as mai putea adauga dovezi cate duce un tren de marfa ca Religia Ortodoxa nu este adevarata.

| fllu07 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu, deloc. ii dreptul meu sa nu fiu mintit, si inspaimntat, (vezi cazul manualelor de cls 1-a ca, cine nu vine la slujba, si merge la mall o sa arda de viu in foc) deci prin urmare tin la dreptul meu. daca cunosti adevarul nu te poti intoarce in mocirla.

| fllu07 a răspuns (pentru tinu25):

Nu se lasa corigent, se poate incheia situatia fara media la religie. invatamantul din Romania permite asta. asadar, si daca esti ortodox si ceri asta, nici o problema. se poate.

| fllu07 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Pana sa zici de aia care merg la 4 ace cu haine de calitate, uitete ca popii tai is IMBRACATI IN AUR. si mi se pare normal sa fii imbracat la costum si cravata, din moment ce il reprezinti pe Dumnezeu. si in plus inainte sa arunci cu noroi afla ca aia care merg la 4 ace, au servici cu norma intreaga, si apoi din timpul lor liber merg si ii invata adevarul pe oameni GRATIS nu minciuni pe bani cum face ortodoxia. si daca omu munceste si isi plateste taxele ce treaba ai tu ca se imbraca la 4 ace? mai degraba uitete la popii tai ca ei sunt poveri pe spatele enoriasilor, exact cum a spui Isus. Matei capitolul 23. ca o manusa li se potriveste popilor laughing

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii buni acceptati de Dumnezeu vor trai pe pamant! ps 37:29 eclesiastul 1:4, matei 5:3

| MMihai a răspuns:

R2:
Voința reală a lui Dumnezeu, este că ne vrea învățând / cunoscând și finalmente / la final, creatori la nivelul nostru de competență.
Deci Creștinismul, cu falsul „Păcat Adamic", nu este decât o religie mincinoasă / o religie a minciunii, care se opune voinței reale a lui Dumnezeu.

Pentru o religie a adevărului, care să zică oamenilor că sunt niște ființe divinice ( un fel de foarte micuți / minusculi dumnezei ==să zic micro dumnezei, sau nano dumnezei, ca să înțelegi ideea ), hărăzite de Dumnezeul Creator, cu Harul Creației, ar trebui să fie loc în școală.

Tu de ce ți neapărat, să facem loc în școli unor religii mincinoase, care promovează necunoașterea și incultura, că aste este în realitate creștinismul pe oricare dintre ramurile sale.
Mozaismul are și el, (sau așa cred eu,), falsul păcat adamic, cea ce face ca și mozaismul să fie o religie a minciunii!

Karl Marx după ce a cunoscut, mozaism și creștinism, a devenit ateu și a zis că „religia este un opiu al popoarelor"!
Asta ca o reacție dură, la aceste religii ale minciunii!

| MMihai a răspuns (pentru patxilaura):

R2: era de fapt răspuns pentru tine și nu răspuns la întrebarea băiatului.
Am făcut eu manevre greșite.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Te anunt ca:
1) nu sunt sectant
2) nu port batic si nu nu sunt persoana care tu ti-o imaginezi

si da iti spun in fata: Ortodoxia vinde minciuni. vrei si dovezi?
iadul, trinitatea. suficient 2.
ceea ce zici tu de moarte cerebrala, (banuiesc) totl tine de neurologie, si de faptul ca cred ca exista iad si le este frica, o frica morbida.
dar biblia arata clar ca nu exista, si daca vrei sa imi zici de gheena si de lacul de foc din Apocalipsa, mai invata.
Trinitatea nu este. Dumnezeu ii o persoana Isus ii alta.
stefan a vazut 2 persoane, deseori Isus face referire la tatal ca la o a-2a persoana: Mt 26:39, 1 Cor 15:28, Mt 28:17.
ziceai ceva de oameni cinstiti mai sus: care cinstiti? nu vezi? toti controlorii din cfr, toti taxiemtristii prin Bucuresti care ii prinde cu aparatul de taxat ilegal, toti afaceristii care cauta sa minta statul, toti sunt ortodocsi, poftim cinste. daca este o lege, nu cauta sa o respecte, ci cauta sa gaseasca portite de scapare.
sa mai zic ca BOR nu spune ca Regatul Lui Dumnezeu este singura rezolvare la problemele omenirii, ei indeamna oamenii sa mearga la vot, sa sustina guvernele umane, chiar le fac campanie in biserica paralmentarilor. apoi ti-am zis, cum poti sa zici ca BOR ii credinta adevarata cand tolereaza cele mai inimaginabile lucruri: avortul, imoralitatea sexuala.
tinerii ortodocsi toti fac parte din categoria dorgatilor, ori fumeaza, ori se injecteaza. o generatie de ratati. cum ajuta BOR credinciosii sa isi revina spiritual? nici ca ii pasa. si degeaba negi, degeaba, faci gura aici, ca... toate astea is dovedite, filmari cu camera ascunsa in biserici, popi care practica magia, ghicitul, si BOR ii tolereaza.
dar o sa se schimbe total lucrurile cat religia care o conduceti, se va intoarce impotriva voastra, si va va lua averile va va distruge. o sa vezi. cand se va intampla asa, sa iti aduci aminte de cuvintele Bibliei.
se preda biblia in biserica? nici pe departe, ca se citeste din evanghelii aia ii apa de ploaie, se canta tatal nostru, care nici macar nu se stie ce inseamna. dar invatatura sfintilor, pe loul 1 langa traditie.
asadar mai uitate in ograda ta.

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Bine, oi fi eu anagramat si cum zici tu, dar eu macar am invatat sa respect oamenii, si sa nu ii jignesc. si mai presus de toate, eu detin adevarul, si normal o sa negi, si sa faci mare scandal. dar cand o sa se dovedeasca ca am dreptate, o sa fie prea tarziu.
si, si trinitatea este o minciuna: ti-am dat si versete, care dovedesc asta.
dar tu, unde ai invatat sa vorbesti asa frumos? scrie in Biblie ca vorbirea voastra sa fie dreasa cu sare. nu? ce exemplu minunat esti tu!

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

"Eu nu te-am jignit, doar ti-am aratat un adevar"
interesant, poate prin termenii "dobitoc retardat mintal" m-ai laudat si nu stiu eu, probabil asa se vorbeste acolo unde ai invatat tu.
si daca te referi la faptul ca mai lipseste cate o litera din unele cuvinte, nu ii din cauza ca nu stiu sa scriu, ci din cauza ca scriu repede.

si revenid la discutia noastra, vreau sa zic ca Isus cand a fost pe pamant, a spus: "Cuvantul tau este Adevarul" ioan 17:17.
atunci probabil ca Isus a vorbit despre un adevar care nu exista, sau un adevar partial, si conform era un ipocrit sau vreun schizofrenic al vremii.

si vezi ca tu, asta cu multa scoala, si experienta, ca vez doamne, toti sunt un nimic pe langa tine, vez' ca te-ai contrazis. te-ai facut schizofrenica sau ipocrita si pe tine, ca ai spus ca adevarul total nu il detine nimeni, apoi ai facut referire la un adevar universal in ochii tai.
si oricum daca te referi ca ai avut cine stie ce vise, sau semne ti sau aratat, sau mai stiu eu ce, si asta ti-a aratat CREDINTA cea buna, citeste te rog 2Tesaloniceni 2:9-12
si in ce priveste ema, nu ii mai lua apararea, ca si ea saraca, nu stie sa imi raspunda la o gramada de intrebari. o tine pe a ei, desi Biblia ia dovedit ca nu are dereptate.
si Biblia nu vorbeste de Tatal Fiul si Duhul.
ioan 14:28 spune clar Isus: "Tatal este mai mare ca mine"
apoi in nici un loc nu se spune in biblie ca Dumnezeu la numit pe Isus Dumnezeul meu. dar Isus la numit pe Dumnezeu tatal DUmnezeul meu. de ce?
apoi citeste si matei 26:39 si spune-mi: ce rost are rugaciunea asta in Biblie, daca Isus si Dumnezeu sunt o persoana?

deci? cine trebuie sa mai invete?

Răspuns utilizator avertizat
| fllu07 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Observa intai cine ce ton are, si apoi decide cine trebuie sa se calmeze.
si astept sa imi spui in privat despre ce ii vorba, pe ce se bazeaza experienta despre care vorbesti. sunt curios.

| danut a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Sincer, nivelul intelectual pe care-l reversi catre noi arata contrariu a ceea ce sustii. P.S. mamica mea este moarta de mai multi ani iar daca ma ducea la la "adunare' bine facea cat despre cand si ce reguli gramaticale faceai domnia ta in facultate se poate observa din "stilul" caracteristic al epocii in care te-ai nascut. Si inca ceva, probabil pe cand mamica dumitale se chinuia sa apara pe lume eu terminasem demult lectile de gramatica. In privinta multitudinii de oameni de stiinta de care vorbeam i-ai fi vazut in Politehnica, prin anii 1990-1991 cand am fost si noi vizitati de savanti de la NASA sau alte institutui mari din lume. Existai pe vremea aia sau erai inca in "proiect". La sfarsit te invit sa studiezi statisticile mondiale privind credinta, religile samd. si sa vezi si domnia ta cati atei declarati sunt la nivelul populatiei globului. Poate astea sunt niste argumente "utile" pentru mataluta. Iar la sfarsit trebuie sa afli ca privind "rezultatele" gandirii pe care ai expus-o pe net, tu nu esti in masura nici sa-ti tragi nasul darmite sa sa dai pilde. Pildele pot fi date de o minte luminata, sper ca nu susti ca ai fi posesoarea unui asemenea lucru rar.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Chiar asta imi lipseste, capacitatile "extrasenzoriale" care se mai numesc si MALEFICE, dar nici nu le vreau. Tinele pentru tine si ignora-ma forever.

| ghiolbitza a răspuns (pentru fllu07):

Fratele meu alb, vorbele astea sunt pure speculatii personale. Nu stiu peste ce preoti ai dat tu, dat te asigur ca nu toti sunt asa cum ii descrii tu. Nu-ti convine traditia de 2000 de ani a Bisericii? Feel free sa iti faci tu biserica ta, cum a facut Luther...

| fllu07 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Nici 1000 de ani.
dein 1054 nu sunt 2000 de ani.

| ghiolbitza a răspuns (pentru fllu07):

Biserica a luat nastere odata cu moartea si invierea lui Hristos. 1054 a fost doar apogeul unei situatii tensionate intre Apus si Rasarit, care au tinut mai mult de administratie si politica, decat de credinta. Deci, da, 2000 de ani.

| fllu07 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Biserica asta nu, apostolii nu au facut asa ceva.
biserica asta a luat fiinta in 325 dupa cristos, la niceea, din ordinul criminalului sfant constasntin cel mare. apoi a evoluat s-a facut murdara de toate marsaviile, apoi in 1054 s-a rupt de apus ca nu ii mai ajungea tronul, si erau prea multi care vroiau ciolan, si catolicii au continuat in nota bine cunoscuta cu sfanta inchizitie. mai invata, istoria nu o poate schimba preotimea toata. azi sunt 2 credinte: ortodoxa si catolica. care ii cea adevarata dintre astea 2? Isus numai una o lasat, efeseni 4:5!
lamureste-ma.

| ghiolbitza a răspuns (pentru fllu07):

Pai normal ca apostolii nu s-au inchinat la moastele sfintilor, atata vreme cat nu existau sfinti crestini cu moaste. Cred ca tu trebuie sa mai inveti cate ceva, inchizitia nu a fost opera catolicismului, a fost atribuita Bisericii Catolice si bagata sub infailibilitatea papei. Multa vreme papa nici nu a stiut ce se intampla in Inchizitie ca fiind din ordinul sau. Atunci a luat nastere si sloganul ''crede si nu cerceta''. Azi in lume exista 3 mari credinte : iudaismul, crestinismul si islamul. Te rog sa te documentezi mai bine daca vrei sa iti mai raspund la intrebari, nu-mi pierde timpul cu ideile tale.

| fllu07 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Si toate filmele care sunt, sunt din intmpalri adevate. si documentele care s-au facut te pomeni ca biserica nu a stiut nimic de ele. sa fim seriosi.
degeaba exita 3 credinte false, Isus a vorbit de 1 singura.
si nu s-au inchinat la moaste pentru ca nu existau. oare a uitat dumnezeu sa-i mentioneze in biblie pe sfinii aia? nici macar nu sunt sfinti. deci... scuteste-ma. nu stiu cine trebuie sa mai invete.

| ghiolbitza a răspuns (pentru fllu07):

Ba tati, Iisus era evreu, de religie iudaica. Cultul sfintilor si cinstirea lor, precum si a sf ingeri si a sf Fecioare a fost adus de Hristos prin adaosul la legea iudaica data de Dumnezeu lui Moise. De asta Biblia se imparte in Vechiul si Noul Testament. Daca tu iti bazezi afirmatiile pe filme si documentare, nu avem ce discuta pe tema asta. Incearca, in primul rand, sa scrii corect in limba romana, apoi citeste mai multe pe tema acesta si dupa aia vino sa vorbim despre religii.