| GRs a întrebat:

De ce ortodocsii se inchina la moaste cand in Biblie scrie ca asta se numeste idolatrie?
De ce ti se cer bani pentru un botez daca aceasta este o "Sfanta Taina"?
Sunteti de acord cu ce se preda la orele de religie? In unele scolii copii sunt indocrinati de mici, sunt obligati sa creada in Dumnezeu prin teama.

Inca mai credeti ca ortodoxia este religia adevarata?

69 răspunsuri:
| fllu07 a răspuns (pentru ghiolbitza):

Bai am mai zis la cineva, daca sunt greseli gramaticale ii din cauza ca scriu repede. in fine... ai gasit de ce sa te legi.
imi pare rau despre cunostinta ta, dar este foarte relativa. nu imi bazez afirmatiile pe filme si documentare, dar o mare parte din ele sunt adevarate spre dezamagirea ta.
cat despre Isus, el nu a mentionat niciodata despre inchinarea la sfinti, sau la moaste, alea is adaosul religiei false, Isus a spus ca prin el sa ne apropiem de dumnezeu. nu prin sfinti si moaste si cinstirea lor.
ef 4:5 spune ca este un singur mediator, Isus Cristos.
si noul tesamet fata de vechiul este despartit de moartea lui Isus nu de moaste.
adica Isus a paltit pacatele cu sangele lui, nu cu sange de animal cum se face inainte. nu stiu de unde ai scot ideiile astea nefondate, poate din cariile tale de teologie, nu din biblie.

| kira30 a răspuns:

Ortodocsii nu se rog la moaste ci la sfantul acela.

Dar idolii sunt: animale, pasari, oameni, zei, astri, soarele, pietrele^ la acestea sa nu te închini. Icoana. îlarata pe Dumnezeu si Moise a facut Heruvimi în cort, tot icoane.Noi nu ne închinam la sfinti si la îngeri ca si lui Dunmezeu. închinarea pe care o aducem noi sfintilor si îngerilor este numai o cinstire (venerare), iar lui Dumnezeu ne închinam si îi slujim cu desavarsita închinare, care se mai numeste si latrie" sau adorare". Noi veneram pe sfintii lui Dumnezeu pentru ca ei sunt prieteni ai lui Dumnezeu, dupa cum este scris: Voi sunteti prietenii Mei, daca faceti ceea ce va poruncesc (loan 15, 14).

Nici o umbrire sau micsorare nu se aduce slavei lui Dumnezeu prin venerarea si cinstirea slugilor Lui. Mai întai, ca una este închinarea (adorarea) pe care o aducem noi lui Dumnezeu, cum mai sus am aratat, si alta este cinstirea (venerarea) pe care o aducem noi îngerilor si sfintilor lui Dumnezeu, ca unor slugi si prieteni iubiti ai lui Dumnezeu.
Insusi Duhul Sfant ne îndeamna sa laudam pe Dumnezeu prin sfintii Lui, zicand: Laudati pe Domnul întru sfintii Lui (Ps. 150, 1). Noi, cand cerem ajutorul si mijlocirea sfintilor si a îngerilor în rugaciunile noastre, tot pe Dumnezeu îl slavim, deoarece si sfintii la randul lor duc cererile si rugaciunile noastre, împreuna cu rugaciunile lor, la Dumnezeu (Fapte 9, 32-42; 20, 9-12, 36; 28, 3-9; Apoc. 5, 8).

| Muntean_Costel_1976 a răspuns:

Pentru ca popii.si pentru ca banii.pentru ca omul nu studiaza

| cippi a răspuns (pentru ghiolbitza):

Se pare ca nu citesti Biblie cum trebuie.
Biblia - Romani 1:
22 – "S-au fălit că sunt înţelepţi şi au înnebunit"
23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor, aşa că îşi necinstesc singuri trupurile,
25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;
27 tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.
28 Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.
29 Astfel au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de porniri răutăcioase; sunt şoptitori,
30 bârfitori, urâtori de Dumnezeu, obraznici, trufaşi, lăudăroşi, născocitori de rele, neascultători de părinţi,
31 fără pricepere, călcători de cuvânt, fără dragoste firească, neînduplecaţi, fără milă.
32 Şi, măcar că ştiu hotărârea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totuşi ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac.

| cippi a răspuns:

Biblia - Romani 1:
22 – "S-au fălit că sunt înţelepţi şi au înnebunit"
23 şi au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
24 De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăţiei, să urmeze poftele inimilor lor, aşa că îşi necinstesc singuri trupurile,
25 căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu şi au slujit şi s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin.
26 Din pricina aceasta, Dumnezeu i-a lăsat în voia unor patimi scârboase, căci femeile lor au schimbat întrebuinţarea firească a lor într-una care este împotriva firii;
27 tot astfel, şi bărbaţii au părăsit întrebuinţarea firească a femeii, s-au aprins în poftele lor unii pentru alţii, au săvârşit parte bărbătească cu parte bărbătească lucruri scârboase şi au primit în ei înşişi plata cuvenită pentru rătăcirea lor.
28 Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate, ca să facă lucruri neîngăduite.
29 Astfel au ajuns plini de orice fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lăcomie, de răutate; plini de pizmă, de ucidere, de ceartă, de înşelăciune, de porniri răutăcioase; sunt şoptitori,
30 bârfitori, urâtori de Dumnezeu, obraznici, trufaşi, lăudăroşi, născocitori de rele, neascultători de părinţi,
31 fără pricepere, călcători de cuvânt, fără dragoste firească, neînduplecaţi, fără milă.
32 Şi, măcar că ştiu hotărârea lui Dumnezeu, că cei ce fac asemenea lucruri sunt vrednici de moarte, totuşi ei nu numai că le fac, dar şi găsesc de buni pe cei ce le fac.

| cippi a răspuns (pentru albertodelrio211111):

Ai citit sau studiat Biblia?

| cippi a răspuns (pentru dracu14):

Meriti sa fii lasat corigent daca faci misto fara sa cunosti realitatea.

| cippi a răspuns (pentru milan9):

A venera este tot una cu a te inchina, si cinstirea oamenilor inaintea cinstirii lui Dumnezeu este o greseala enorma.
Marcu 12:
24 – "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Oare nu vă rătăciţi voi din pricină că nu pricepeţi nici Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu?"
25 - Căci după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita, ci vor* fi ca îngerii în ceruri.
* 1 Cor 15:42 1 Cor 15:49 1 Cor 15:52
26 - În ceea ce priveşte învierea morţilor, oare n-aţi citit în cartea lui Moise, în locul unde se vorbeşte despre Rug, ce i-a spus Dumnezeu când a zis: ‘Eu* sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov’?
* Exod 3:6
27 - Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii. Tare vă mai rătăciţi!"

Matei 23:27 – "Vai de voi, cărturari şi farisei făţarnici! Pentru că voi sunteţi ca mormintele văruite, care pe dinafară se arată frumoase, iar pe dinăuntru sunt pline de oasele morţilor şi de orice fel de necurăţie."

Numeri 19:
11 – "Cine se va atinge de vreun mort, de vreun trup omenesc mort, să fie necurat timp de şapte zile."
12 - Să* se curăţească cu apa aceasta a treia zi şi a şaptea zi şi va fi curat, dar, dacă nu se curăţeşte a treia zi şi a şaptea zi, nu va fi curat.
* Num 31:19
13 - Cine se va atinge de un mort, de trupul unui om mort, şi nu se va curăţi pângăreşte* cortul Domnului; acela să fie nimicit din Israel. Fiindcă nu s-a stropit peste el apa** de curăţire, este necurat şi necurăţia† lui este încă peste el.
* Lev 15:31 ** Num 8:7 Num 19:9 † Lev 7:20 Lev 22:3

Leviticul 21:1 – "Domnul a zis lui Moise: „Vorbeşte preoţilor, fiilor lui Aaron, şi spune-le:‘Un preot să nu se atingă de un mort din poporul său, ca să nu se facă necurat;"

Leviticul 21:11 – "Să nu se ducă la niciun mort; să nu se facă necurat şi să nu se atingă nici chiar de tatăl său sau de mama sa."

| cippi a răspuns (pentru Almássy):

Ce nationalitate esti? Trebuie sa te mai duci pe la scoala sa inveti romana.